Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

ALKÜ Orhan Kural’ı ağırladı

ALANYA ALAADDİN KEYKUBAT ÜNİVERSİTESİ (ALKÜ), ORHAN KURAL’I ÖĞRENCİLER İLE BULUŞTU.

ALKÜ Orhan Kural’ı ağırladı
07 Mart 2018 - 15:00

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ), Orhan Kural’ı öğrenciler ile buluştu.

ALKÜ İşletme Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen söyleşiye Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, ALKÜ Rektör Yardımcısı ve ALKÜ İşletme Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Leyla Harputlu, ALKÜ SKS Daire Başkanı Hayri Akın, İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Kritik Analitik Düşünme Kulübü Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Dikici, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Dikici: “Kritik analitik düşünme, perde arkasını görebilmektir”

Kulüp Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Dikici, “Yeni kurulan ve ilk etkinliğini Prof. Dr. Orhan Kural ile gerçekleştiren Kritik Analitik Düşünme Kulübünün bu etkinliğine katılımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Belki birçok arkadaşımız nedir bu kritik analitik düşünme diye de merak ediyordur. Birçok tarifi vardır. Kritik eleştirel bir yaklaşımla olayları değerlendirmek, analitik, olayların veya fikirlerin birbirleriyle olan ilişkilerini beraber görüp sonuçlar çıkarmaktır. Yani perde arkasını görebilmektir. Benim en beğendiğim tarifse bize cambaza bak deyip ayağımıza çelme takanların gerçek yüzlerini görebilmek ve oyunlarını bozabilmektir” dedi. Son zamanlarda ülkemizde ve dünyada kritik analitik düşünmeye çok ihtiyaç olduğunu ifade eden Dikici, ilk konularını çevrecilik üzerine belirlediklerini ve kritik analitik düşünmeyi bu yönde yapmak istediklerini dile getirdi.

Pınarbaşı: “Aklı kullanmak ve kritik etmek öncelenmeli”

ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı ise Kritik Analitik Düşünme Kulübüne düzenledikleri etkinlik için tebrik ederek, “Orhan Kural Hocamıza üniversitemize şeref verdikleri için şahsım ve üniversitem adına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu da Prof. Dr. Orhan Kural’ı görmüş olmaktan ve Alanya’da ağırlıyor olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kural, söyleşisinde israfa ve sigaraya yer verdi

Konuşmaların ardından salonda bulunan gençlerle buluşan Prof. Dr. Orhan Kural, hayatından verdiği kesitlerle Ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu yanlışlıklardan nasıl kurtarılabileceğine dair yöntemleri ve tavsiyeleri dile getirdi. “Sizlerin de evlerinizde rahatça uygulayarak, hem tasarruf edip hem de ekolojik sisteme katkı sağlayabileceğiniz yöntemler var” diyen Kural, söyleşisinde israfa ve sigaraya geniş yer verdi. Enerjisiyle salonda bulunanları kendisine hayran bırakan Kural, “Kritik ve analitik düşünmeniz için öncelikle okumanız ve bilgi sahibi olmanız gerekmektedir” diyerek öğrencilere birikimlerini aktardı.

“Atık piller ve atık yağlar çevreyi katlediyor”

Atık piller ve bitkisel yağların çevreye büyük oranda zarar verdiğini vurgulayan Orhan Kural, “Evsel atıklara bağlı su kirliliğinin yüzde 25’i bitkisel ve hayvansal yağların atık su kanallarına dökülmesinden kaynaklanıyor. Unutmayın bir litre atık yağ, binlerce litre suyumuzu kirletiyor. Bir litre atık yağ denizde ise bir milyon metrekareye yayılıyor ve birçok canlı türünün yok olmasına sebep oluyor. Bu yüzden lütfen atık yağlarınızı bir şişede biriktirerek toplama merkezlerine ya da bu konudaki yetkili mercilere verin” dedi.

Televizyonlardaki programlara eleştiri

Televizyonda futbol, izdivaç, magazin veya pembe diziler gibi kişinin gelişmesinde hiçbir yararı olmayan programlarla vakit harcayarak kritik analitik düşünmenin imkânsız olduğunu aktaran Kural, modanın da insanları tüketime zorlayan kapitalist bir akım olduğunu ifade etti. Kural, “Moda itibar edilecek şey olsa sürekli değişmezdi” ve “Sevgililer günü, anneler günü gibi sonradan üretme özel günler de kapitalist sistemin insanları daha çok harcatmak ve tüketmek için kurduğu tuzaklardır.”

“Alanya il olmalıdır”

Konuşması sırasında Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu’ya Valim diye hitap eden Prof. Dr. Orhan Kural, “Size valim diyorum çünkü Alanya 300 bin nüfusu ile birçok ile oranla il olmayı zaten hak etmiş bir şehirdir. Ve artık il olmalıdır” dedi.

Söyleşinin ardından Yüksek Mühendis, Gezgin ve Aktivist Prof. Dr. Orhan Kural’a Rektör Pınarbaşı ve Kaymakam Harputlu tarafından ALKÜ çinisi ile Alanya Kalesi maketi, kulüp danışmanı Dikici tarafından ise ÇEKÜD tarafından Kural adına dikilen 6 ağacın sertifikası hediye edildi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - ikinci el telefon

ikinci el telefon - - takipci satin al -instagram takipçi satın al