Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Düşler ülkesi Almanya’da üniversite eğitimi

Düşler ülkesi Almanya’da üniversite eğitimi
26 Ocak 2019 - 1:21

Düşler ülkesi Almanya’da üniversite eğitimi

Lise yıllarımın sonlarındaydım, artık benim için de ciddi adım atmanın zamanı gelmişti. Üniversite okumak en büyük hayalimdi, tabi ki istediğim bir bölümde okumak… Türkiye’de eğitim şartları biraz ağır, masraflar fazla ve iş imkanları da çok geniş olmadığı için hem çalışmak hem de okul okumak doğrusu sarsıntıya neden olacaktı. Ailemin de onayını alarak üniversiteyi başka bir ülkede okumaya karar verdim. Ama hangi ülke, hangi üniversite ve hangi bölümü tercih edeceğim konusunda çok da net olmadığımı itiraf etmem gerekiyor. Yurtdışına daha önce gezmek amaçlı gitmiştim. Kanada ve Amerika’yı biliyordum. Gerçekten de bu ülkeler yaşanılası yerler ama bize çok uzaklar ve burada uzun süre kalmak benim için gerçekten de zor olacaktı. Bu iki ülkeyi eledikten sonra daha çok nerede rahat edebilirim diye kendimle boğuşurken aile yakınlarından bir büyüğüm Almanya’da üniversite okumamı tavsiye etti, ilkin çok sıcak bakmasam da araştırmalarımı yaptığımda neden şimdiye kadar düşünemedim diye kendime kızmaya başladım. Tabi araştırmaların neticesi iyi olsa da işin pratiğine ne kadar yakın olacağı da aklımdan geçmiyor değildi. En nihayetinde ailemin de ortak kararı ile Almanya’nın eğitim hayatım için en uygun yer olduğuna karar verdik ve araştırmalarımı detaylandırdıktan sonra gerekli kayıt işlemlerini yaptım ve ülkeye adımımı attım.

Beklentilerimin ötesinde bir ülke

Almanya hakkında aslında daha önce de bilgi edinmiştim. Kültürel anlamda zengin olduğunu, teknolojide ilerlediğini, her geçen gün yeni değerlerin ülkeye sunulduğunu biliyordum. Özellikle de insanların sosyal haklar konusunda çok şanslı oldukları bilinen bir gerçekti ve bu da beni daha çok cezbediyordu. En nihayetinde Dublin’de üniversite hayatına başladım. Avusturya ile Almanya arasında kalan bu kent, küçük ama bir o kadar da şirin bir yer. Mimari yapısı, kültürel değerleri ve yaşam koşulları ile hayallerin ötesinde bir kenttir. Daha önce dışarıdan Almanların çok soğuk olduğunu duymuştum, doğrusu bu beni korkutmuyor değildi. Nihayetinde ilk defa gideceğim bir ülke ve uzun süre yaşamak zorunda kalacağım bir ülkede “insan, insana muhtaçtır” kaidesi ile hareket etmem gerekiyordu. Buraya geldiğimde insanların biraz soğuk olduklarını hissetmedim değil açıkçası. Ama anlatıldığı gibi ırkçılık yüzünden değil de tanımadıkları insanlara karşı yabancı gibi davranmalarından kaynaklanıyor. Eğitimin birinci dönemini bitirdiğimde hayatımın sonuna kadar arkadaşlık edeceğim 3 Alman arkadaşım oldu ve şimdi “Almanlar soğuktur” diyenleri düşündüğümde bu insanlara ne kadar da haksızlık ettiklerini çok iyi anlıyorum. Tabi hepsi için “sıcak insanlar” da demeyeceğim asla, anlatılanlardan daha soğuk insanlar da var burada. Ama genel olarak insanları yardımseverdir. Almanya’da üniversite okumak, sandığınız gibi zor değil ve insanlar sizden kaçmıyor. Onlar da her insan gibi ilk zamanlarda soğuklar ama alıştıklarında iş çoktan değişmeye başlıyor bile.

Karar sizin!

Yukarıda Almanya ve üniversiteleri hakkında az da olsa bilgi vermeye çalıştım. Tabi bunlar benim düşüncelerim, belki de bana soğuk gelenler size sıcak gelir, bana sıcak gelenler size soğuk gelebilir. En iyi bilgi, tecrübe edinerek elde edilen bilgidir bence. Bu yüzden eğer üniversite okumak istiyor ve tercihinizi Almanya’dan yana yapmak istiyorsanız kendinize göre araştırmalarınızı yapın. Bana sorarsanız Almanya’da üniversite okumak çok keyiflidir. Hem sosyal anlamda hem de eğitim anlamında birçok özelliği bir arada yakalayabileceğiniz bu ülke, uzun süre aklınızdan çıkmayacaktır, emin olabilirsiniz. Daha fazla bilgiyi https://www.itebs.com.tr/almanyada-universite-egitimi sayfasında bulabilirsiniz.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - toptan gömlek - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr