Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

FON PERDE ÇEŞİTLERİNİN TERCİH ALANI

FON PERDE ÇEŞİTLERİNİN TERCİH ALANI
06 Şubat 2019 - 16:25

FON PERDE ÇEŞİTLERİNİN TERCİH ALANI

Perde çeşitleri için insanlar https://erenev.com/ adresini kullanmaktadır. Renk ve model bakımından zengin olan perdeler buradan kolaylıkla elde edilerek yaşam alanlarında kullanılmaktadır. Bunun için göz önünde bulundurmanız gereken hususların başında bir perdenin evin tarzına uyum sağlamasıdır. Ayrıca perdenin varsa pencere kusurlarının giderilmesine uygun olması icap etmektedir. Bu kapsamda bir çok amaçla fon perdeler tercih edilmektedir.

Gri ekose, mavi yıldız, cici kız benekli, cici kız çiçekli isimli, uçuşan kelebekler, kare halkalar ve japon elması gibi  fon perde çeşitleri toplumda tercih edilip kullanılmaktadır. Alıp yaşam alanlarında tercih eden herkes fon perdelerden çok memnun kalmıştır.

Ancak yaşam alanlarının özellikleri belirlenerek yaşam amacına uygun modeller tespit edilmelidir ki ona göre uygun şekillerde fon perdeler temin edilebilsin. Örneğin yatak, villa, sahne, çocuk oyun odası gibi yerler farklılık gösterebilir. Harç, şerit, kordon, şaçak gibi gereçler süslemede kullanılabilir. Onun için modele, kumaşa, stile, renk, doku ve desen yönünden çeşitli uyumlar aranmaktadır.  

Her türlü perde tercih alanına göre; pencere, dolap, yatak, kapı ve odalar arasında görüşü kesmek, evin gizliliğini sağlamak amacıyla kullanılan daha çok kumaştan hazırlanmış dekoratif eşyalardır. Ayrıca perdelerin tercih durumları kullanıldığı yere göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin salonda kullanılan perdelerin biçim ve rengi ile mutfakta kullanılan perdenin biçim ve rengi değişkenlik göstermektedir. Ancak perdeler geçmişte tek amaçla kullanılabiliyorken şimdi bir çok amaç gerekçesi ile tercih edilebiliyor. O yüzden geçmişteki kullanım amacına değinmekte fayda vardır.

Geçmişine bakıldığında günümüze gelene kadar perdeler, model ve görünüş bakımında büyük değişiklikler göstermiştir. Söz konusu gelişimin genel hatları incelendiğinde dikkat çekici tarihsel dönemlere rastlanmaktadır. İlk dönem olan soğuğa ve ışığa karşı korunmak amacıyla 17. yüzyılda perdeler kullanılmıştır. Yani perdenin ilk amacında görsel bir tema söz konusu değildi.  İkinci dönem olarak XII. Louis döneminden bahsedilebilir. Söz konusu dönemde dekorda en önemli unsur renk olmuştur. Bu doğrultuda perde rengi ile döşemede kullanılan renklerin uyumlu olması fikri benimsenmiş ve uygulanmıştır. Ancak dekorun zenginleşmesi amacıyla perdelerin kullanılması Rönesans’la başlayıp devam etmiştir. Ayrıca XIV. Louis ve XV. Louis dönemlerinde perdeler değişik modeller ve özellikler kazanmıştır. Ev döşemesinde, dolayısıyla perdelerde de pastel renkler hâkim olmaya 18.yüzyılda başlamıştır.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - ikinci el telefon

ikinci el telefon - - takipci satin al -instagram takipçi satın al