Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

MÜSLÜM GÜRSES KİMDİR, SANAT HAYATINA NASIL BAŞLAMIŞTIR?

MÜSLÜM GÜRSES KİMDİR, SANAT HAYATINA NASIL BAŞLAMIŞTIR?
22 Kasım 2019 - 10:40
banner

MÜSLÜM GÜRSES KİMDİR, SANAT HAYATINA NASIL BAŞLAMIŞTIR?

Doğum adı Müslüm Akbaş olan ünlü sanatçı, 5 Temmuz 1953 yılında dünyaya gözlerini Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde gözlerini açmıştır. Müslüm Gürses’in çocukluğunun ilk yılları Şanlıurfa’da geçti. Gürses üç yaşındayken ekonomik nedenlerden dolayı ailecek Adana’ya göç ettiler.

Müslüm Gürses, şarkıcılığa 1965 yılında, küçük yaşta Adana’da bir çay bahçesinde şarkılar söyleyerek başladı, aynı zamanda Halkevine de gitti. Terzi çıraklığı ve kunduracılık yaptı, o yıllarda bir gazinoda sahneye çıktı. Ayrıca ilkokuldan mezun olduktan sonra 14 yaşındayken, 1967 yılında Adana Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen yarışmaya katıldı ve birinci oldu… Soyadını da orada çalışırken “Gürses” olarak değiştirirler.

KAYITLARA GEÇMİŞ ALBÜMLERİ

Ah Gülüm

Aldatılanlar

Alışacağım

Benden Bu Kadar

Bir Avuç Göz Yaşı

Bir Bilebilsen

Bir Fırtına Kopacak

Bir Kadeh Daha Ver

Biz Babadan Böyle Gördük

Dağlarda Kar Olsaydım

Dertler İnsanı

Dünya Yalan

Esrarlı Gözler

Gitme

Güle Güle Git

İnsaf / Kahire Resitali

İsyanım Var & Topraktan Bedene

Konser

Küskünüm

Mahsun Kul

Müzik Ziyafeti

Nerelerdesin

Sandık

Senden Vazgeçmem

Sevda Yolu

Tanrı İstemezse

Usta / Ne Yazar

Uyanma Zamanı (Kıyak Bitti )

Vay Canım Vay

Veda / Ervah-ı Ezelden

Yalan Dünya

Yaranamadım

Yaşamalısın

Yıkıla Yıkıla

Tüm albümler için : https://indiryuklemp3.net/sanatci-80-muslum-gurses-mp3-indir

İLK 45’LİK İLE GELEN VE YILLAR BOYU SÜREN BAŞARILI BİR KARİYER

1967 yılından itibaren TRT-Adana-Çukurova Radyosunda da her hafta cumartesi günü canlı olarak türküler söyledi. 1968 yılından itibaren piyasaya ilk 45’likleri çıkarmaya başladı.

1969’da yine İstanbul’da çıkış parçası ‘’Sevda Yüklü Kervanlar’’ı içeren 45’lik plağı çıktı. Çıkardığı bu plak tam 300 bin adet satıldı ve rekor kırdı. Gün geçtikçe tanınan Gürses, şöhretinin ilk yıllarında çıktığı Anadolu turnesi sırasında büyük bir kaza geçirdi ve alın kemiği kırıldı.

Kaza sonrası çıkardığı ”Özür diliyorum senden”, ”İsyankâr”, ”Ben insan Değil miyim” gibi albümlerle çıkışını sürdüren Gürses, arabesk türünde en çok ilgi gören isimlerden biri oldu. 1979’da ilk defa İsyankâr filmiyle kamera karşısına geçti. 1985 yılında çocukluğunda hiçbir filmini kaçırmadığı ve büyük bir hayranlık duyduğu sinema oyuncusu Muhterem Nur ‘la evlendi.

DÜNYANIN HİÇBİRYERİNDE GÖRÜLMEYEN GENİŞ BİR HAYRAN KİTLESİNE SAHİPTİ

 1990’lı yıllarda arabesk parçalarıyla birçok kitlenin dikkatini çekti ve arabesk şarkıların kralı haline gelen Müslüm Gürses’i dinleyici kitlesi Müslüm Baba olarak tanıdı ve tüm Türkiye’de Müslüm Gürses artık Müslüm Baba olarak anılmaya başlandı. Aşk Tesadüfleri Sever projesinden sonra 2009’da “Sandık” adını verdiği albümünü çıkardı ve yine bu albüm de çok ses getirdi.2010’da ise son albümü “Yalan Dünya’yı sevenlerine sundu. Bu son albüm onun değişime açık olduğunun kanıtında uç noktaydı. Çünkü bu albümde “Teoman, Nilüfer, Tarkan, Şebnem Ferah, Kenan Doğulu” gibi Pop ve Rock dünyasından isimlerin şarkılarını kendine özgü bir yorumla söyledi. O güne kadar onun arabesk tarzını beğenemeyen insanlar bile dönüp bu şarkılara bir şans verdi. Aslında işte bu yüzden Müslüm Gürses, gerçek bir değerdi. 010 yılında Kasım ayında yeniden Pasaj Müzik ile “Yalan Dünya” isimli bir albüme imza atmıştır.

MÜSLÜM BABANIN ÖLÜMÜ TÜM ÜLKEYİ YASA BOĞDU

Müslüm Gürses, 15 Kasım 2012 Perşembe günü Memorial Hastanesi’nde geçirdiği by-pass ameliyatından sonra akciğer ve kalp yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı. Kendisine solunum cihazı bağlandı. Gürses, 3 Mart 2013’te, yaklaşık dört aydır tedavi görmekte olduğu İstanbul Memorial Hastanesinde hayatını kaybetti. 4 Mart 2013 günü Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikologprotein tozuikinci el telefon” target=antalya duvar kağıdıduvar kağıdı

php shellshell downloadTürk Takipçi

protein tozuOnline Psikologikinci el telefon” target=Megatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comTakipcintr.co