Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Müzayedenin Ortaya Çıkışı Ve Günümüzde Müzayede

Müzayedenin Ortaya Çıkışı Ve Günümüzde Müzayede
12 Nisan 2019 - 12:33

Müzayedenin Ortaya Çıkışı Ve Günümüzde Müzayede

İnsanoğlu yaşadığı süreç içinde her manada üretim ve gelişim göstererek ürün fazlası oluşturmuş nitekim bu ürün fazlası malların ortaya çıkması ile de ticari hayat oluşmuştur.

Ticari hayatın insanlar içerisinde oluşması ile beraber her manada ihtiyaçlar ticari faaliyetler ekseninde değiş tokuş ilk başta olmak üzere paranın icadı ile farklı evrelere de girmiştir. İşte bu eksende ticari hayatı canlandırmak ve taşınmaz veya taşınır malların alım satım işleminde satıcıya önemli kazanç elde etmeyi sağlayan yöntemlerden beri de müzayede olmuştur. müzayede tarihsel süreçte genel olarak taşınır, taşınmaz, köle, ve daha birçok antika mal ve ürünün satımında büyük öneme sahip olup mezat olarakta adlandırılmaktadır.

Günümüzde ise daha çok antika mallar ve önemli sanat eserleri belirlenen ortamlarda müzayede yöntemi ile satılmaktadır.

MÜZAYEDE OLUŞUMUNDA VE HAZIRLANMASINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR

Mezat olarak toplumda daha fazla tanınan ve bilinen müzayede alışveriş sürecine günümüz şartlarında baktığımız zaman, bunun önemli ve emek sarf eden bir süreçten geçirilerek satılacak ürünün yeni sahibine ulaştığını görmekteyiz. Öncelikli olarak müzayede yapılacak mekan belirlenmektedir. Bu işlemden sonra ise mekan hazırlıkları yapılmakta ve müzayedeye katılım oranı ekseninde mekan malzemeleri temin edilmektedir.

Mekan bazında hazırlıklar tamamlandıktan sonra müşteriyi çekecek olan değerli taşınır veya taşınmaz ürünlerin tanıtımı yapılmakla beraber halkta aynı biçimde müzayedeye davet edilmektedir. Lakin satılacak olan ürün pahalı ve sanat eserleri olduğu zaman ise halkın tamamından ziyade belli ve sanat ürünlerine ilgi duyanlara özel davetiyeler gönderilerek müzayede ortamı da oluşturulmaktadır.

MÜZAYEDE’DE ALIŞVERİŞ SÜRECİ

Öncelikli olarak müzayedeye katılım sağlayan misafirlere ürünlerin tanıtımı, tarihçesi, önemi hakkında bilgiler sunulmaktadır. Ürünlerin tanıtımı yapıldıktan sonra ve misafirlere gösterildikten sonra müzayede başlatılmaktadır. Müzayede başlama fiyatı olarak belirlenen bir fiyat üzerinden başlatılırken, müzayedeye katılanların karşılıklı olarak fiyatları yükseltilmektedir. Nitekim bu eksende ürün fiyat olarak en yüksek fiyatı veren müşteriye satılmaktadır.

Müzayedeyi bu eksende en heyecanlı kılan ise müzayedeyi sunan sunucu olmaktadır. Gelen misafirler arasında rekabeti kızıştırarak heyecanlı bir atmosferin oluşmasını sağlayan ve bu eksende satılacak olan ürünün iyi bir fiyata giderek kazanç elde edilmesini sağlayan en önemli husus müzayede sunucusu olmaktadır.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat