Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

2500 yıllık lahit mezarı yap boz tahtasına çevirdiler

KLASİK LYKİA DÖNEMİNE AİT ÖNEMLİ YAPILARDAN BİRİ OLARAK KABUL EDİLEN ELMALI’DAKİ 2500 YILLIK MEZAR ANITI, BAKIMSIZLIĞA VE İLGİSİZLİĞE KURBAN GİTMEK ÜZERE. İÇ VE DIŞ YÜZEYİ KARALAMA TAHTASINA DÖNEN TARİHİ YAPININ ZEMİNİ DE YILLAR ÖNCE DEFİNE AVCILARI TARAFINDAN PARÇALANMIŞ.

2500 yıllık lahit mezarı yap boz tahtasına çevirdiler
05 Eylül 2017 - 14:41

Klasik Lykia dönemine ait önemli yapılardan biri olarak kabul edilen Antalya Elmalı’daki 2500 yıllık mezar anıt, bakımsızlığa ve ilgisizliğe kurban gitmek üzere. İç ve dış yüzeyi karalama tahtasına dönen tarihi yapının zemini de yıllar önce define avcıları tarafından parçalanmış durumda.

Antalya’nın Elmalı ilçesine 12 kilometre uzaklıktaki Gölova (Müğren) köyünde bulunan klasik Lykia dönemine ait 2500 yıllık mezar anıtı ilgisizlikten yok olmak üzere. Lykia’nın sembol anıtlarından biri olarak kabul edilen yapının iç ve dış mekanlarındaki yağmalar ve karalamalar hayrete düşürüyor. Duvarları karalama tahtasına dönen yapının zemini de define avcıları tarafından kırılarak tahrip edilmiş durumda. 2500 yıllık lahit ilgi bekliyor.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat