Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Alanya’da yenidünya meyvesi marka olacak

ALANYA TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI MEHMET ŞAHİN, ANTALYA’NIN ALANYA İLÇESİNDE YETİŞEN VE MALTA ERİĞİ OLARAK DA BİLİNEN YENİDÜNYA MEYVESİNİ TESCİL ETTİRMEK İÇİN YAPTIKLARI BAŞVURU TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ TARAFINDAN KABUL EDİLDİĞİ SÖYLEDİ.

Alanya’da yenidünya meyvesi marka olacak
15 Ağustos 2018 - 13:44

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Şahin, Antalya’nın Alanya ilçesinde yetişen ve Malta eriği olarak da bilinen yenidünya meyvesini tescil ettirmek için yaptıkları başvurunun Türk Patent Enstitüsü tarafından kabul edildiği söyledi.

Türkiye’de Akdeniz kıyı kuşağında yetiştirilen, yenidünya ve muşmula isimlerine de sahip Malta eriği, üretiminin yaklaşık yüzde 50’sinin karşılandığı Alanya’da marka olacak.

ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, bugün gerçekleşen haftalık yönetim kurulu toplantısında tarım sektörüne bir müjdeli haber daha verdi. Şahin, Alanya’da ‘muşmula’ olarak bilinen meyvenin ‘Alanya yenidünyası’ olarak tescil edilmesi için Türk Patent ve Marka Kurumuna yaptıkları başvurunun kabul edildiğini söyledi.

“Yenidünya artık ‘Alanya yenidünyası’ olarak literatürde yer alacak”

Daha önce birkaç kurum tarafından yapılan başvuruların reddedildiğini hatırlatan Şahin, “Çok titiz ve bilimsel bir çalışma yürüttük. Bunun neticesini de aldık. İlk başvurumuzu 22 Eylül 2017 yılında yaptık. Bugün de tarım sektörüne bu müjdeli haberi vermek nasip oldu. Tescil sonucu yenidünya artık ‘Alanya yenidünyası’ olarak literatürde yer alacak Alanya’mıza hayırlı olsun” dedi.

Sırada avokado var

Tarım sektöründe de önemli çalışmalarına devam ettiklerini aktaran Şahin, “Alanya’da ürettiğimiz ürünlerin coğrafi işaretlerini başka yerlere kaptırmamak için başvurular yapıyoruz. Tarım sektöründen arkadaşlarımıza görüşerek hangi ürünlerin coğrafi işaretini Alanya’mıza kazandırabiliriz diye fikir alışverişinde bulunuyoruz. En kısa süre başvurusunu yaptığımız avokadonun da yine ‘Alanya Avokadosu’ olarak literatürde yer almasını bekliyoruz” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr