Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Antalya’da yunuslar meteoroloji şamandıra kurulumuna eşlik etti

METEOROLOJİ 4. BÖLGE MÜDÜRÜ DAVUT ÖZTÜRK, KURUM OLARAK DENİZLERDEN METEOROLOJİK VERİLER ALMAK KAYDIYLA SERİK BELEK MAHALLESİNİN 20 KİLOMETRE AÇIKTA 300 METRE DERİNLİKTEKİ NOKTAYA ŞAMANDIRA KURDUKLARINI KAYDETTİ.

Antalya’da yunuslar meteoroloji şamandıra kurulumuna eşlik etti
19 Ocak 2018 - 16:25

Antalya Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğünün, Antalya Körfezi’nin 20 kilometre açığına 300 metre derinliğe, deniz otomatik meteoroloji şamandırası kurulumuna yunusların eşlik etmesi renkli görüntüler oluşturdu.

İlginç olay Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğünün denizlerden meteorolojik veriler almak için Serik ilçesi Belek Mahallesi’nin 20 kilometre açığında 300 metre derinlikteki noktaya şamandıra kurulumu sırasında yaşandı. Şamandırayı 300 metre derinlikteki zemine 2,5 tonluk beton büze çelik ve ipek halatlara bağladıklarını belirten Antalya Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Davut Öztürk, “Belek’te şamandırayı kurarken sürpriz ziyaretçilerimiz vardı. Kuruluma giderken ve geri dönerken yunuslar bize eşlik etti” dedi.

Şamandıra ile kesintisiz aynı noktadan veriler alacaklarını söyleyen Davut Öztürk, “Aynı zamanda dalga boyu yüksekliği, akıntı hızı yönü, deniz suyu sıcaklığı, tuzluluk oranını hesaplayabileceğiz. Bu veriler sayesinde denizlerle ilgili tahminlerimizin kalitesi artacak. Ekonomik ve planlı faaliyetleri sağlamış olacağız” dedi.

 

“2023’e kadar sayı 92 olacak”

Türkiye denizlerinde 14 tanesi şamandıra olmak üzere toplam 78 deniz otomatik meteoroloji gözlem istasyonunun kurulduğunu kaydeden Öztürk, “2023 yılına kadar bu sayıyı 92’ye çıkaracağız. Kurulumu oldukça zor, üstün bir teknolojisi var. Son şamandırayı 6 saatte kurabildik. Üzerinde hassas sistemler var. 800 bin liralık sistem ama ülke ekonomisine katkısı çok daha fazla olacaktır” dedi.

“Yunuslar geldi”

Antalya’da 6, Muğla’da 7 deniz otomatik meteoroloji gözlem istasyonunun olduğunu ifade eden Öztürk, “Belek’te şamandırayı kurarken sürpriz ziyaretçilerimiz vardı. Kuruluma giderken ve geri dönerken yunuslar bize eşlik etti. 8 adet yunus bizi yalnız bırakmadı. O yunusların uğur getireceğine inanıyoruz. O şamandıradan daha düzgün sürekli veriler alacağız” ifadelerini kaydetti.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - Kayseri Web tasarım - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr -ikinci el telefon -

ikinci el telefon - takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat - instagram takipçi satın al