Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Büyükşehir Belediyesi hastalara evinde bakıyor

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, YATALAK, ENGELLİ VE YAŞLI DURUMDAKİ VATANDAŞLARIN EVLERİNDE ÖZ BAKIMLARI, SAĞLIK KONTROLLERİ VE EV TEMİZLİKLERİNİ YAPMAYA DEVAM EDİYOR.

Büyükşehir Belediyesi hastalara evinde bakıyor
17 Ocak 2018 - 11:24

Antalya Büyükşehir Belediyesi, yatalak, engelli ve yaşlı durumdaki vatandaşların evlerinde öz bakımları, sağlık kontrolleri ve ev temizliklerini yapmaya devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005 yılında başlatılan Evde Bakım Hizmeti, zor durumdaki vatandaşların destekçisi olmaya devam ediyor. Doktor ve hemşireler tarafından periyodik olarak ziyaret edilen hastalar muayene edilerek, kişisel bakımları yapılıyor. Tıbbi malzeme desteği sağlanan hastalara, tansiyon takibi, idrar sondası, serum takma, enjeksiyon, tetkik için kan ve idrar alma, pansuman gibi işlemler uygulanıyor. Hastaneye gitmesi gereken hastalar için ilgili bölümden randevu alınıyor. Ambulans desteği verilen hasta, hastanede daimi olarak bulunan bir ekip tarafından karşılanarak, işlemlerde kendisine yardımcı olunuyor. İhtiyaç sahibi hastalara alt bezi ve havalı yatak yardımı veriliyor. Evde sağlık hizmetleri kapsamında doktor kontrolünün yanı sıra diş tedavisi de yapılıyor. Yaşlı ve engelli vatandaşların ayağına giden diş doktoru dolgu, diş çekimi, diş taşı temizleme gibi işlemleri yapabiliyor.

Bu hizmetlerden faydalanan ve 10 yıldır yaşamını yalnız sürdüren 70 yaşındaki Mehmet Yazıcıoğlu evde sağlık ekibini kendi ailesi gibi gördüğünü ifade ederek, “Ben yalnız yaşıyorum. Engelliyim, yürüyüp gezemiyorum, bütün gün evdeyim. 15 günde bir buraya gelip temizliğimi yapan bir kızım var. O benim hem anam, hem kızım. Evimi A’dan Z’ye, camımdan çerçevesine temizliyor, yemeğimi yapıyor. Bir baba kız gibi geçinip gidiyoruz. Ben kızımdan çok memnunum” diye konuştu.

1987 yılında yakalandığı MS hastalığı sebebiyle yürüyemeyen 71 yaşındaki Yılmaz Sayiner ise, “evde sağlık hizmetleri sayesinde 7 yıldır bu hizmeti alarak yaşamıma devam ediyorum. Çocuklarım şehir dışında olduğu için yalnız yaşıyorum. Kitaplarımla vakit geçiriyorum. Büyükşehir Belediyesi bize evde bakım servisi yapıyor. Evimizi temizliyor, çamaşırımızı yıkıyor, alışverişimizi yapıyor. Banyo için haftada 1 gün, fizyoterapi için yine bir görevli geliyor. Her gün sıcak yemeğimiz bayram, tatil demeden evimize getiriliyor.”

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - toptan gömlek - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr