Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Çevreci Komşu Kart ilham kaynağı

MURATPAŞA BELEDİYE BAŞKANI ÜMİT UYSAL’IN, ANKARA’DA DÜZENLENEN ‘ULUSLARARASI AKILLI ŞEHİRLER KONFERANSI KAPSAMINDA ‘AKILLI ŞEHİRLERDE SIRA DIŞI BAŞARI HİKAYELERİ’ PANELİNDE ÖZGÜN, BAŞARI HİKAYESİ OLARAK ANLATMASI İÇİN KONUŞMACI OLARAK DAVET EDİLDİĞİ ÇEVRECİ KOMŞU KART PROJESİ HAKKINDA, ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NCA BİLGİLENDİRME DOSYASI TALEP EDİLDİ.

Çevreci Komşu Kart ilham kaynağı
01 Nisan 2018 - 11:06

Muratpaşa Belediyesi’nin evlerde ayrıştırılan ambalaj atıklarının kredi puana, üniversite öğrencileri için bursa dönüştüğü ‘Çevreci Komşu Kart’ projesi yerel yönetimler ve kamu kurumlarına örnek oluyor. Talep üzerine; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, ‘Çevreci Komşu Kart Projesi’ hakkında bilgilendirme dosyası gönderildi

Muratpaşa Belediyesi’nin, 2016 yılı Nisan ayında Memurevleri Mahallesi’nde başlattığı ve 2017 yılında Akdeniz Üniversitesi Çevre Hizmet Ödülüne değer görülen Çevreci Komşu Kart Projesi, yerel yönetimler ve kamu kurumlarına örnek oluyor. Muratpaşa Belediyesi, gelen talepler doğrultusunda, pek çok platformda anlatmış, bilgilendirme dosyası göndermişti. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın, Ankara’da düzenlenen ‘Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı kapsamında ‘Akıllı Şehirlerde Sıra Dışı Başarı Hikayeleri’ panelinde özgün, başarı hikayesi olarak anlatması için konuşmacı olarak davet edildiği Çevreci Komşu Kart Projesi hakkında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca bilgilendirme dosyası talep edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı istedi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan ‘Sıfır Atık’ projesi için Muratpaşa Belediyesi’nden ‘Çevreci Komşu Kart Projesi’ hakkında bilgilendirme dosyası istendi. Muratpaşa Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nce hazırlanan Çevreci Komşu Kart Projesi tanıtım dosyası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderildi.

Dosya gönderildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilen tanıtım dosyasında Çevreci Komşu Kart Projesi’nin yanı sıra, Muratpaşa Belediyesi’nin; bitkisel atık yağ, atık pil, tıbbi atık, ömrünü tamamlamış araç lastikleri, atık floresan, kartuş- toner, madeni yağ, yağ filtreleri ve akü gibi tehlikeli atıklara ilişkin olarak yaptığı çalışmaları içeren bilgiler de yeraldı.

Uysal: “Ülkemize yayılmasından memnunuz”

Çevreci Komşu Kart projesinin, ekonomiye kattığı değerin yanı sıra çevre değerlerini de koruduğuna dikkat çeken Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Çevreci Komşu Kart Projesi ile; 163 bin 290 metrekare orman alanını korurken, 30 bin 737 ağacı da kesilmekten kurtarıldı. Çevreci Komşu Kartın ülkemize yayılmasından, ülkemize katkı sağlamaktan memnunuz” dedi.

Çevreci Komşu Kart ne kazandırdı

Bu yıl, elektronik atıkların da entegre edildiği Çevreci Komşu Kart Projesi kapsamında 85 bin 122 kart dağıtımı yapıldı. Kartlar hane başı verildi. Bugüne kadar, 5 milyon 231 bin 217 kilogram ambalaj atığı evlerden toplandı. Bunun karşılığında Komşu Kartlara 1 milyon 512 bin 134 TL karşılığı puan yüklendi. 103 bin 148 TL yüksek öğrenim öğrencilerine burs oldu.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Scrubs - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Scrubs -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al