Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Coolermed ile Kan Nasıl Saklanır?

Coolermed ile Kan Nasıl Saklanır?
17 Eylül 2021 - 17:54

Coolermed ile Kan Nasıl Saklanır?

Her ne kadar bir başka kişinin kanı olsa da kan nakli transferi bir dizi işlemi bünyesinde barındırır. Kanın alınması sonrasında uygun koşullarda saklanması ve hastaya verilecek kanın belirli bir ısıda olması gerekir. Bunların her biri, titiz bir çalışmayı zorunlu kıldığı için kan ürünleri oldukça önemlidir. Var olan kanların uygun şekilde saklanmasını olanaklı hale getiren kan saklama ürünleri, kanın hastaya nakledilmesine kadar olan sürede kanın bozulmadan muhafaza edilmesini sağlar. Bu yönde medikal soğutma ekipmanları büyük önem taşımaktadır.

Kan Saklama Koşulları Nelerdir ve Coolermed Ultra Dondurucuları ile Nasıl Saklanır?

Kan saklama işlemi tek bir aşamadan geçmez. Kan ve kan ürünlerinin kullanılacak olan zaman dilimine kadar Kan Merkezi’nde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere alınan kanın pıhtılaşmaması için torbaya antikoagülan madde konulmaktadır. Peki, Coolermed ile kan nasıl saklanır? Kan saklamanın önemi:

· Komponent hazırlığının bütün aşamalarında kapalı sistem kullanılması gerekir.

· Kan ve kan ürünün açılmasıyla birlikte maksimum 6 saat içerisinde kullanmanız gerekir.

·Steril bir şekilde açılan fakat kullanıcıya verilmeyen ürünün buzdolabı rafında maksimum 24 saat durması olanaklıdır.

Coolermed ile Tam Donmuş Plazma Nasıl Saklanır?

Kan saklama koşulları kapsamında taze donmuş plazma saklama ve depolama yöntemleriyle ilgili aşağıdaki gibi sıralanabilen hususların bilinmesi gerekir:

· -30 santigrat derecede saklandığında taze donmuş kanın raf ömrü bir yıldır.

· En az -20 santigrat derecede saklanması gerekir.

· Taze donmuş plazmanın tüm pıhtılaşma faktörlerini içerdiği bilinir.

Coolermed ile Tam Donmuş Kan Nasıl Saklanır?

Tam kan olarak adlandırılan kanın yaklaşık 200 ml’sini eritrosit oluşturmaktadır. Bununla birlikte 250 ml’sini ise plazma meydana getirmektedir. Tam kan saklama koşulları ve nakli için bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

· 24 saatten daha kısa sürede ve 22 artı ve eksi 2 santigrat derecede aralıklarında saklanması gerekir.

· Tam kan hastaya verilene kadar 2-6 santigrat derece ısıda saklanmalıdır.

​​· Dış ısının 25 santigrat derece veya daha az olması durumunda ya da kan ürününün hemen kullanılmayacağı hallerde, izolasyonlu bir kutuda ya da soğuk muhafaza kutusunda 2-6 santigrat derece ısıda muhafaza edilmesi gerekir.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçi - ikinci el telefon

ikinci el telefon - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al