Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

İhracatçı dünyaya TTM ile açılacak

İhracatçı dünyaya TTM ile açılacak

İhracatçı dünyaya TTM ile açılacak
01 Kasım 2017 - 13:33

Türk ihracatçısının dünya genelinde daha etkin olmasını, alıcıya yerinde ulaşarak ürünlerini daha kolay ihraç etmesini, tüm bunların da minimum maliyetle gerçekleşmesini amaçlayarak hayata geçirilen Türkiye Ticaret Merkezleri (TTM), ihracatçılara tanıtıldı.

TTM, Türkiye İhracat Haftası etkinlikleri çerçevesinde Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) tarafından düzenlenen programla Batı Akdenizli ihracatçılara tanıtıldı. TTM’nin kurulabilmesi için aynı sektörden en az 10 firmanın olması gerektiğini söyleyen TİM A.Ş. Avukatı Koray Dağdeviren, şuan ABD’de 2, Dubai’de 2 ve İran’da 1 TTM olduğunu ifade etti. Dağdeviren, “İngiltere’deki TTM çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Ayrıca gelecek dönemde İngiltere’de Londra Seramik, Londra Bilişim, Endonezya’da Jakarta Savunma ve Havacılık, Rusya’da Moskova Hazır Giyim-Tekstil, Deri ve Mobilya, Almanya’da Duesseldorf Hazır Giyim, Dubai İnşaat Malzemeleri TTM’leri açılacak. TTM kurulabilmesi için aynı sektörden en az 10 firmanın olması gerekiyor. Mevcut TTM’ler sektörünüze yönelikse burada yer alabilirsiniz” diye konuştu.

“TTM’nin 1.5 milyon dolara kadar olan kirasının yüzde 75’i destek kapsamında”

Ekonomi Bakanlığının TTM’lere yönelik destekleri hakkında da bilgi veren Dağdeviren, “TTM’nin 1.5 milyon dolara kadar olan kirasının yüzde 75’i destek kapsamında. Bu rakam istihdamda 500 bin dolar, tanıtım çalışmalarında ise 300 bin dolar. TTM’nin tefrişat giderleri ise 300 bin dolara kadar destek kapsamında. İhracatçı firmalarımız bu rakamların sadece yüzde 25’ini ödüyor. Geriye kalan yüzde 75’lik kısım destek kapsamında. Şuan faaliyette olan TTM’lerdeki ihracatçı firmalarımız 3 günlük fuar katılımı giderine 1 yıl boyunca TTM’de faaliyetlerini yürütebiliyorlar. TTM hedef pazarda alıcıya ulaşmada, ürünleri o ülkede teşhir etmekte önemli bir görevi yerine getiriyor” dedi.

TTM başvuru sürecini de açıklayan Dağdeviren, “TTM başvuru sürecinde öncelikle işbirliği kuruluşları ihracatçı birlikleridir. Birlik, üyesi olan firmalardan ön talepleri, ardından gerekli belgeleri toplar. Belgeler, Birlik aracılığıyla TİM A.Ş.’ye gönderilir. TİM A.Ş. başvuru belgelerini inceler ve uygunluğu halinde Ekonomi Bakanlığına gönderir. Ekonomi Bakanlığı ön onay için TTM lokasyonuna ziyarette bulunur. Ön onayı vermesi halinde resmi onay için TİM A.Ş. tarafından başvuruda bulunulur. Onayın gelmesinin ardından da başvurular tamamlanır” ifadelerini kaydetti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

    takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat