Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Kan Uyuşmazlığının Erken Tespiti Hayat Kurtarır

Kan Uyuşmazlığının Erken Tespiti Hayat Kurtarır
02 Temmuz 2018 - 22:25
banner

Kan Uyuşmazlığının Erken Tespiti Hayat Kurtarır
Teknolojinin her alanda sonuna kadar kullanıldığı günümüzde kan uyuşmazlığının erken tespiti ve artık tedavisi çok kolay.

Kan Uyuşmazlığı Ne Demektir?
Kan uyuşmazlığını kısaca anne ve bebeğin kan gruplarının pozitif ya da negatiflik açısından farklı olması olarak açıklayabiliriz. A, B veya 0 kan gruplarında yaşanacak farklılıklar anne ve bebek açısından sorun teşkil etmemektedir. Ancak annenin kan gurubunun pozitif ya da negatif bebeğin kan grubunun da tam tersi olması durumunda annenin metabolizması bu farklılığı ortadan kaldırmak için antikorlar üretmektedir. Bu antikorlar bebek vücuduna girerek kan hücrelerine bağlanırlar. Grupların farklı olmasından dolayı karaciğer ve dalak gibi organlardan geçemeyeceğinden yavaş yavaş kansızlığa yol açacaktır. İlerleyen günlerde ise kansızlığa bağlı olarak kalp yetmezliği ve tıbbi müdahale yapılmadığında bebeğin ölümüne sebebiyet verecektir.

Kan Uyuşmazlığı Nasıl Anlaşılır?
Çiftler bebek yapmaya karar verdikten sonra hastanede yapacakları testler sonucunda gebelikte kan uyuşmazlığı yaşanması riski tespit edilebilir. Ayrıca anne ve babanın RH (-) ya da (+) farklılıkları da yaşanabilecek uyuşmazlığın sinyalini verebilir. Özellikle annenin kan grubunun RH (-), babanın ise RH(+) olduğu durumlarda bebekle annenin kan uyuşmazlığı yaşaması riski çok yüksek olacaktır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Uşak Gündem isimli haber sitemizde güncel Uşak haber ve gelişmelerinin yanında sağlık alanındaki günce haber ve makalelere de ulaşabilirsiniz.Ölüme sebebiyet verecek kadar önemli olan kan uyuşmazlığının tedavisi oldukça basittir. Sorunun geç farkedilmesi, erken teşhis yapılamaması durumunda cerrahi müdahale kullanılan yöntemler arasında olsa da en çok kullanılan yöntem koruyucu iğne yapılmasıdır. Risk altında olan gebelikler için 28. haftaya kadar beklenerek karışma olursa koruyucu iğne yapılır. Herhangi bir sorun olmaması ve bebeğin kan grubunun pozitif olması durumunda ise doğumdan sonra yapılır.
Evlilik yapılmadan önce de çiftlerin kan testine girmeleri kan uyuşmazlığının erken tespiti konusunda önemli bir adımdır. Böylelikle çiftler riskleri daha çocuk yapmadan önce bileceklerinden gebelik dönemini hassasiyetle takip edeceklerdir.

Kaynak:https://www.usakgundem.com/saglik/kan-uyusmazliginin-erken-tespiti-hayat-kurtarir-h1718.html

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yüksek Bel Pantolon
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Rekabet Hukuku
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Caner Erdeniz Kimdir?
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dokuma Park’ta yaz eğlencesi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Rotring 500 Modelleri
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kütük Masa

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -online psikologCaner Erdenizbursa avukatantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

Caner Erdenizbursa avukatonline psikologMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comLeke kremitakipçi hilesi kazanTakipcintr.co