Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Katar’a yönelik abluka en çok İsrail’e yaradı

Arap ve İslam dünyasına büyük bir felaket yaşatan 6 Gün Savaşları’nın 50. yıldönümünde Katar’a karşı başlatılan ambargo İsrail’e yarıyor.

Katar’a yönelik abluka en çok İsrail’e yaradı
12 Haziran 2017 - 11:28

Katar ile kimi Arap devletleri ortada çıkan buhran İsrail’in kar hanesine yazılmaya başladı. İslam devletleri ortada çıkan değme meseleyi kişi çıkarlarına layıkıyla kullanan İsrail, akıbet Körfez krizinde de, hem Arap devletleri arasındaki ayrıştırmayı derinleştirmeyi, hem Filistin meselesini ve kalan zulmü dünyanın bakış açısından kaçırmayı bununla beraber namına yönelik akıbet dayanma noktalarını sarsmayı başardı. Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) truva atı şekilde kullanan İsrail, Abu Dabi üstünden gerçekleştirdiği operasyonlar ile Katar’ı gaye alıyordu. Son buhran de bu operasyonların birlikte meyvesi.

TEL-AVİV’İN TEZİNİ HAYATA GEÇİRDİLER

Müslüman Kardeşler Hareketi (İhvan) ve Hamas kadar semt halkının sevgi duyduğu örgütleri, yıldırı listesine sığdırmak düşüncesince senelerdir çabalayan İsrail, BAE, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Mısır’ın Katar’a yönelik “terörizmi destek” suçlamasıyla, kişi tezine dayanak devşirme fırsatı yakaladı. Uzmanlar, İsrail’in, Katar’a yönelik politik ve konuşu abluka sonucu, Gazze’ye yönelik yardımların kesilmesi ve Hamas’ın “terör” söylemi altında, Arap dünyasında şeytanlaştırılarak dayanma yeteneğini zayıflatmasını beklediğinin altını çiziyor. Bilindiği az daha BAE, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Mısır yönetimleri kuma imza attıkları birlikte dizelge ile Suriye ve Gazze’ye maksimum iane eden taharri memuru polis maşer kuruluşlarını gaye almıştı. Listenin İsrail çeşidinden hazırlanıp, uydurma bap devletler ile paylaşılmış bulunduğu belirtilmişti. Bu yönde önce adımı da atan Tel-Aviv yönetimi Hamas’ın yıldırı örgütü şekilde onama edilmesi düşüncesince Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne mektupla çağrıda bulundu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise akıbet krizden kuvvet alarak, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü’nün (UNRWA) kapatılmasını istedi.

50. YILDA YENİ DARBE

İsrail’in, Doğu Kudüs’ü, Batı Şeria’nın tamamını ve Golan tepelerini obstrüksiyon etmesinin şeklini açan 6 Gün Savaşı’nın 50. Yılında, Körfez’de yaşanmış olan buhran ikinci birlikte vuruş oldu. Katar ve kimi Arap devletleri ortada yaşanmış olan akıbet buhran de kelimesi kelimesine 1967 senesinde yaşanmış olan 6 Gün Savaşı kadar 5 Haziran’da başladı. 50 sene önce, İsrail’e aşınmış şekilde Arap ve İslam dünyasını şişman birlikte felakete ve acıya sürükleyen ülkeler, bu kez İsrail ile birlikte olup Katar’a yüklendiler. Bilindiği az daha İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman krizin önce haset meydana getirdiği açıklamada, İsrail açısından yaşananları “büyük birlikte fırsat” şekilde nitelendirmişti. Lieberman Katar’a abluka uygulayıcı devletlerin “aşırı İslamcı terörizm” ile mücadelede İsrail ile ayrımsız konuma geldiğini savunmuştu. Uzmanlar da İsrail’in akıbet krize bu derece acele uzlaşma sağlamasının, yan devletler ile alana yönelik benzeri gösterime eş olmasının çarpıcı bulunduğu yorumunda bulunuyor.

KÖRFEZ KAYBEDER

BAE Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Halife el-Yusuf, bulunan krizde Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin tamamının kaybedeceğini belirtti. Yusuf toplumsal iletişim araçları mecrası Twitter üstünden meydana getirdiği açıklamada, “Mevcut krizde KİK ülkelerinin topu topu kaybedecek. Ancak maksimum kaybeden Suudi Arabistan olacaktır” dedi. Bilindiği az daha Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, bulunan krizin KİK’in sorgulanmasına etken olabileceği uyarısında bulunmuştu.

Mescid-i Aksa’yı yasakladı

İsrail obstrüksiyon güçleri evvel sabahleyin saatlerinde Yahudi yerleşimcilerin Mağribliler kapısı çeşidinden Mescid-i Aksa’ya dominant düzenlemeleri sırasında yerleşimcilere taş atılmış bulunduğu ve birlikte insana darp etmiş bulunduğu nedeni öne sürülerek Mescid-i Aksa’yı, hem girişe hem çıkışa kapattı.

Hamas’tan uyarı

Hamas politik departman üyesi Musa Ebu Merzuk, akıbet krizle ilgilendiren Arap ülkelerine uyarıda bulunarak, “Hiç kimesne Filistin meselesi üstünde ayrışmamalı” mesajı verdi. Merzuk, akıbet gerilimin Arap ülkelerinin iç işi bulunduğunu belirterek, Hamas’ın “Kudüs meselesi ile Filistin halkının donanması için” mücadeleye bitmeme edeceğini vurguladı. (Yeni Şafak)

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Scrubs - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Scrubs -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al