Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

‘Minyatür Türkiye Parkı’ Dokuma’da

KEPEZ BELEDİYESİ, DOKUMA YERLEŞKESİNE, MİNYATÜR TÜRKİYE PARKI’NI KAZANDIRDI.

‘Minyatür Türkiye Parkı’ Dokuma’da
06 Şubat 2018 - 15:23

Kepez Belediyesi, Dokuma yerleşkesine, Minyatür Türkiye Parkı’nı kazandırdı.

Anadolu medeniyetlerinin eşsiz mimari eserlerinin bir araya geldiği Minyatür Türkiye Parkı, Dokuma Fabrikası yerleşkesinde ziyaretçilerini kabul edecek. Büyükşehir Belediyesi, ‘Konyaaltı Sahilini Düzenleme Projesi’ kapsamında bölge içerisinde bulunan Minyatür Kent Parkı Alanı’nı (Minicity) tahliye etme kararı almıştı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de Minicity’in, eski Dokuma Fabrikası yerleşkesine taşınmasını talep etmişti. Büyükşehir Belediyesi de alınan meclis kararıyla Minyatür Kent Parkı’ndaki Anadolu medeniyetlerinin mimari eserlerinin kullanım hakkını Kepez Belediyesi’ne verdi.

Mini Türkiye için 10 dönümlük alan

Kepez Belediyesi de Dokuma Fabrikası alanında minyatür park için 10 bin metrekarelik bir sergi alanı oluşturdu. Sergi alanının yapımının tamamlanmasından sonra Minicity’deki 125 oranında küçültülen Anadolu uygarlıklarının 84 adet eserinin maketlerinin tahliyesi Dokuma’daki yeni yerlerine yapıldı.

Dokuma Fabrikası’nın eski ambarlarında oluşturulan bir alanda, uzman kişiler tarafından bakım ve onarımları yapıldıktan sonra eserler, ‘Minyatür Türkiye Parkı’ adı altında oluşturulan 5 dönümlük sergi alanındaki yerlerine monte edilecek.

Başkan Hakan Tütüncü de Minyatür Türkiye Parkı’nda devam eden çalışmaları yerinde inceledi ve bürokratlarından parkla ilgili bilgi aldı.

Kepez’e değer kazandıracak

Minyatür Türkiye Parkı ile Antalya’ya ve Kepez’e yeni bir değer kazandırmanın mutluluğu içerisinde olduklarını belirten Tütüncü, “Minyatür Türkiye Parkı, 10 bin metrekarelik bir alanda mimari eserlerin sergileneceği, baştanbaşa Türkiye’nin görülebileceği nitelikli bir kültürel alan oluyor. Bu park, hem Antalya’ya hem de Kepez’e değer katacak. Parklarımız, temalı sergilerle aynı zamanda eğitim imkânı haline de geliyor. Minyatür Park’ta, Türkiye’nin farklı noktalarında gelip geçmiş medeniyetlerinin yüzyıllar içerisinde Anadolu coğrafyasında nasıl mimari eserler yaptıklarını göreceğiz; eserlerin nerede olduğunu hatırlama imkânı bulacağız. Bu park, hem Kepez’e cazibe kazandıracak hem de hem de Türkiye’yi tanıtacak” dedi.

Minyatür Türkiye Parkı’nda, helikopter simülasyon merkezinin de kurulacağını aktaran Başkan Tütüncü, bu merkezde ziyaretçilere, helikopter içerisinde Türkiye turu yaşatacaklarını söyledi.

Menderes Türel’in hediyesi

Tütüncü, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e, Minyatür Türkiye Parkı’nı Kepez’e kazandırmasından dolayı teşekkür ederek, “Büyükşehir Belediyemiz, Minyatür Kent Parkı Alanı’nın da bulunduğu Konyaaltı’nda güzel bir proje yapıyordu. Buradaki eserler, muhafaza edilmeliydi. Minyatürk Park, yıllar evvel yapılmış ve Antalya’ya kazandırılmıştı. Bu parkın yok olmasına gönlümüz razı gelmezdi. Minyatürk Parkı, Büyükşehir Belediyemizin, Menderes Başkanımızın bir hediyesi olarak Kepez’de bu şekilde muhafaza ediyor olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Şehrin hayatındaki her türlü hatırayı muhafaza etmek istiyoruz. Minicity de Antalya’nın hatıralarında yer edinmiş özel bir tesisti. Bu tesisi şimdi Kepez’de yaşatıyoruz.”

Başkan Hakan Tütüncü, Minyatür Türkiye Parkı’nı, Nisan ayı içerisinde hizmete açacakları söyledi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Scrubs - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Scrubs -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al