Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

MMO, binalardaki yangın tehdidine karşı uyardı

MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI (MMO) ANTALYA ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANI AYŞEN HAMAMCIOĞLU, YÜKSEK YAPILARDAKİ YANGIN SÖNDÜRME, DUMAN TAHLİYE VE KAÇIŞ MERDİVENİ BASINÇLANDIRMA SİSTEMLERİNİN DENETİMSİZLİĞİNİN İNSAN HAYATINI TEHLİKEYE ATTIĞINA DİKKAT ÇEKTİ.

MMO, binalardaki yangın tehdidine karşı uyardı
10 Ağustos 2017 - 12:26

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, yüksek yapılardaki yangın söndürme, duman tahliye ve kaçış merdiveni basınçlandırma sistemlerinin denetimsizliğinin insan hayatını tehlikeye attığına dikkat çekti.

MMO Antalya Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, eksik, hatalı, standartlara uygun olmayan şekilde hazırlanan projelerle uygulanan yangın sistemlerinin can güvenliğini tehdit ettiğini savundu. Hamamcıoğlu, “Güvenli, sağlıklı, planlı yapı ve kentlerin oluşumunda bilimsel, teknik proje ve uygulamalara gereksinim vardır. Ancak, detaylı kesin projeler ve tasarım raporu olmadığından, yapım aşamasında firmalardan teklif alınarak yaptırılan yangın sistemleri, eksik, kusurlu ve hatalı olarak uygulanmaktadır” dedi.

“Mevcut sistemler yetersiz”

Başkan Hamamcıoğlu, mevcut kurulu sistemlerin genel olarak yetersiz olduğuna dikkat çekerek, özellikle bu sistemlerin standartlarda istenen yıllık test ve kontrollerinin, uzman kişi ve kurumlar tarafından yapılmasının önemli olduğunu söyledi. MMO’nun akredite muayene kurumu olarak kamusal görev yaptığını ifade eden Ayşen Hamamcıoğlu, “TMMOB Makina Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak, yangın tesisatları/duman tahliye sistemleri/ kaçış merdiveni basınçlandırma tesisatı yeterliliği için bilirkişi raporu hazırlanması, yangın tesisatları/duman tahliye sistemleri/ kaçış merdiveni basınçlandırma tesisatı projeleri kontrolü ve onayı, yangın tesisatları periyodik muayene ve kontrolü, yangın pompaları performans testi, havalandırma cihazları, kapasite testlerinin ve ölçümlerinin yapılması konularında, uzman makina mühendislerine dayalı örgütlü bir yapıyla hizmet veriyoruz” diye konuştu.

 

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat