Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

AGC Başkanı Yeni, yerel medyaya destek istedi

AGC BAŞKANI MEVLÜT YENİ, ANTALYA İŞADAMLARI DERNEĞİ’NİN (ANTİAD) KONUĞU OLDU

AGC Başkanı Yeni, yerel medyaya destek istedi
07 Şubat 2018 - 16:25
banner

Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mevlüt Yeni, yerel medyaya destek isteyip, “Basını yaşatmakla yerel demokrasiyi yaşatıyorsunuz” dedi.

AGC Başkanı Mevlüt Yeni, Antalya İşadamları Derneği’nin (ANTİAD) konuğu oldu. Ülke olarak zor bir dönemden geçildiğini hatırlatan Yeni, “İş dünyası olarak, medya olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Ülkemiz birçok alanda mücadele ediyor. Böyle bir dünyada böyle bir Türkiye’de iş yapmak, gazetecilik yapmak kolay değil. Burada bize düşen, siz çok üreterek ülkemizin ekonomisine katkı sağlayacaksınız. Biz de kalemimizle, objektifimizle, ekranlarımızla katkı sağlayacağız. Daha çok çalışmamız gereken bir dönemde olduğumuzun altını çizmek istiyorum” dedi.

Medyanın gücünü nereden, kimden aldığı son derece önemlidir

Medyanın ayakta kalması için çeşitli kaynaklara ihtiyacı olduğunu anlatan Yeni, “Gazete dergi basıldığında bedava basmıyor matbaacı, bedava basım yapmıyor. Gazete çalışanları havadan sudan geçinmiyor. Onlar da evlerine ekmek götürüyor. Mühim olan medya nereden bu mali kaynaklarını elde ediyor. Bu konu çok önemlidir. Medyanın gücünü nereden, kimden aldığı son derece önemlidir. Medya çok önemlidir. Medya zayıfladıkça o şehirde, o ülkede bazı şeyler iyi gitmiyor demektir. En önemli şey medyanın ekonomik bağımsız olmasıdır. Medya ne kadar ekonomik olarak bağımsız olursa kendisi de o kadar özgürdür. Siz gazete almıyor, televizyon izlemiyorsanız ve kazancınızın bir bölümünden o medyaya, gazeteye katkıda bulunmuyorsanız o medya özgür değildir. Gücü dinleyiciden almak kastım budur. Antalya medyasının yerel gazetesiyle, yaygın medyanın bölgesel temsilcilikleriyle, yeni dünyanın gazetecilik trendi olan dijital yayıncılıkla, yine görsel yayınlarla oldukça güçlü bir şehir olduğumuzu söylemek isterim. Ben de şanslı bir başkan olduğumu ifade etmek isterim.”

Açık hava reklamcılığı eleştirisi

AGC ödülleri töreninde açık hava reklamcılığıyla ilgili yaptığı konuşmanın arkasında olduğunu anlatan Yeni, “Sizler üreten bizler de sizin ürettiğinizi topluma sunan kurumlar olarak kurumları temsil eden bir şahsiyet olarak, son günlerde açık hava reklamcılığı hastalığı başladı. Bu kadar yerel medya reklamsız gazete çıkarırken, Antalya’da her sokak başı, adım başı cadde, sokaklar her yer adeta bir açık hava reklamları ile dolu. Bize reklamı vermemenize saygı gösteririz. Şimdi bülteni gazetelere gönderiyorlar, reklamı billboardlara asıyorlar. Niçin bizi buraya davet ettiniz. Siz topluma ulaşmak için medyayı kullanmak zorundasınız. Medyadan, ‘Ben reklam vereyim de geri dönüşüm alayım’ diye beklemeyin. Bu da değil bir yayın kuruluşuna yayın vermek sadece geri dönüşüm almak anlamına gelmiyor. Bu sosyal sorumluluk desteği ve projesidir. O basını yaşatmakla yerel demokrasiyi yaşatıyorsunuz. Haber alma özgürlüğünüzü yaşatıyorsunuz. Siz bizim çok kıymetli iş adamı ailemizsiniz biz de sizin aileniz olmak istiyoruz. Biz ANTİAD ailesiyle örnek bir proje başlatabiliriz. Biz dilenci değiliz. Antalya basını, Türk basını iş adamlarının kapısında bir abonelik için 2 sütün 10 santimlik reklam için bekleyecek dilenciler değiller. Biz çok önemli bir görevi icra eden gazetecileriz. Türk basını her geçen gün gücünü, özgürlüğünü kaybediyor. Kaybettikçe de biz kaybediyoruz. Destek olanlara yürekten teşekkür ediyoruz. Siz bize bir adım gelin bu salonda bulunan ya da bulunmayan meslektaşlarım size on adım gelecektir” diye konuştu.

ANTİAD TV yayında

ANTİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ersen Göksan ise, 6 Ocak 2018’de yoğun katılımla 4. Olağan Genel Kurulda ANTİAD’ın yönetim kurulu başkanlığına seçilmenin sevincini ve gururunu yaşadıklarını anlatarak, “Devraldığımız bayrağı azimle yukarılara çıkarmak için çalışmalara başladık. En büyük hedefimiz ise, üyelerimizin ve ülkemizin ekonomisine katkıda bulunmaktır. Seçim lansmanında sizlere sunduğumuz vizyon odaklı çalışmalara yönetim kurulu arkadaşlarımızla birlikte başlamış bulunmaktayız. Göreve gelir gelmez derneğimizin ekonomik ve mali yapısını kurumsallaştırıp şeffaflaştırılmasına özen gösterdik. Muhasebe sistemini baştan aşağı yeniledik. YouTube kanalında ANTİAD TV’nin yayın hayatına girmesini sağladık. Yönetim kurulundan oluşan komisyon kurduk. Üye alımlarındaki kriterlerimizi geliştirdik. Hedefimiz kaliteli üye sayımızı arttırmaktır. Yenilenmesi gereken dernek tüzüğümüzle ilgili bir tüzük komisyonu oluşturacağız. Basınımızla ilişkilerimizi çok önemsiyoruz” dedi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon -Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -