Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Ağustos Ayı Türkiye Emlak İstatistikleri

Ağustos Ayı Türkiye Emlak İstatistikleri
23 Eylül 2018 - 11:02

Ağustos Ayı Türkiye Emlak İstatistikleri

Teknolojinin geldiği noktada gayrimenkul alım ve satımında ilk olarak bakılan platform internet oluyor. Bu nedenle birçok start-up girişim bu talebin ihtiyaçlarını karşılaması için farklı projeler sunuyor. Flatfy.com adlı start-up girişim Türkiye ve dünyada 37 ülkede verdiği hizmetle gayrimenkul arayanlara oldukça faydalı bilgiler ve imkanlar sunuyor. Emlak arama motoru olarakta kullanılan Flatfy her ay sonu açıkladığı emlak verileri ile gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen veya ilk evine sahip olacak kişiler için işe yarar tablolar sunuyor. Flatfy sunduğu arama motoru için herhangi bir üyelik veya ücret istememektedir. Örnek olarak yapacağınız ‘’ankara kiralık daire’’ gibi aramalar sonucu binlerce ilan sunabilmektedir. Bununla beraber Ağustos ayı verilerini açıklan Flatfy tablolarını sizler için inceledik.

tr.Flatfy.com hazırlanan tabloya bakıldığında en ilginç görüntülerden birini İzmir ve İstanbul’un arasında kalmış olan Ankara veriyor. Ankara üzerinde daire fiyatları 130 bin civarında bir ortalama ile satılırken İzmir ve İstanbul’da bu ortalama 250 bin civarını bulabiliyor. Yaklaşık 2 kat fiyat sunan bu iki büyükşehir, nüfusu olan yoğun bölgelerde yaşamak için ev arayanlara Ankara’yı daha cazip bir hale getiriyor. Bununla beraber Ankara’dan sonra en uygun konutu sunan şehirler sırasıyla Kayseri, Konya, Gaziantep ve Mersin oluyor. Bu şehirlerde 200 Bin TL altında rahatlıkla ev bulmak mümkün. 200 Bin barajını geçen 2 şehir ise Antalya ve Adana.  

Flatfy – uluslararası emlak arama motoru Odalara göre ev fiyatları tablosu Türk konut alışkanlıkları ve piyasa ile ilgili ciddi veriler sağlıyor. Geçen aya göre bakıldığında 1 odalı evlerin fiyatlarında ciddi bir yükseliş varken 4 odalı evlerde ise oldukça yüksek düşüşler gözüküyor. Bunun nedeni 1 odalı evlerde okul sezonu ve tayin sezonunun birlikte başlaması olabilirken 4 odalı evleri ise emlak durgunluğunun ciddi anlamda etkilediği gözüküyor. 2 Odalı ve 3 odalı evlerde ise durum geçen aylar ile oldukça benzer bir grafik çiziyor. Bu durum Türkiye’de emlak fiyatlarının en çok arttığı aylarda olduğu için emlak durgunluğun önemli bir göstergesi oluyor. Bir diğer durum ise Türkiye’de 1 odalı ev için en uygun fiyat 110 bin ile Konya, 2 odalı ev için en uygun fiyat 127 bin lira ile Ankara, 3 odalı en uygun ev ise yine 180 Bin lira ile Ankara, 4 odalı evlerde en uygun fiyatı ise yine Ankara sunuyor. Ankara’nın konut fiyatlarında bu kadar cazip olması ile emlak uzmanlarının gelecekle ilgili birçok farklı yorum yapmasına neden oluyor. En pahalı konutları genel olarak sunan şehirler ise Antalya, İzmir ve İstanbul oluyor.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçi - ikinci el telefon

ikinci el telefon - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al