Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Başbakan Yardımcısı Fikri “İnsanlık dolu dizgin bir belirsizliğe doğru gidiyor”

YENİ DÜNYA VAKFI’NIN 22’İNCİ VAKIF MECLİSİ İSTİŞARE VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI’NDA KONUŞAN BAŞBAKAN YARDIMCISI FİKRİ IŞIK, YAPAY ZEKANIN NÜKLEER SİLAHLARDAN DAHA TEHLİKELİ OLDUĞU FİKRİNİN YABANA ATILMAMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ. IŞIK, “KENDİ DEĞERLERİMİZE BİR NESLİ YETİŞTİRMEZSEK O ZAMAN DÜNYANIN SONU FELAKET OLUR. KENDİNİ YOK ETMEYE PROGRAMLAMIŞ BİR İNSAN TOPLUĞUNUN EVRENİ VE DÜNYAYI NEREYE GÖTÜRECEĞİ BELLİ” DEDİ.

Başbakan Yardımcısı Fikri “İnsanlık dolu dizgin bir belirsizliğe doğru gidiyor”
10 Nisan 2018 - 13:34

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık “Ülke, millet ve hatta dünyaya büyük bir felaket geliyor. İnsanlık dolu dizgin bir belirsizliğe doğru gidiyor” dedi. Işık, yapay zekanın nükleer silahlardan daha tehlikeli olduğu fikrinin yabana atılmaması gerektiğini söyledi.

Yeni Dünya Vakfı’nın 22’nci Vakıf Meclisi İstişare ve Değerlendirme Toplantısı, Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Belek bölgesinde bir otelde başladı. Toplantıya Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, vakfın yöneticileri ve üyeleri katıldı.

“İnsanlık için dolu dizgin bir belirsizliğe doğru gidiyor”

Toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, dünyanın yeni çağda bulunduğunu söyledi. Işık, bu çağın her şeyi baştan sona değiştirdiğini dile getirdi. Çağın hayat ve iletişim tarzını, sosyal ilişkileri değiştirdiğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Bu çağda özellikle öyle büyük tehlikelerle karşı karşıyayız ki bu problemlerin farkına varırsak ve çözüm üretebilirsek var olacağız. Yoksa sadece ülke, millet ve hatta dünyaya büyük bir felaket geliyor. İnsanlık için dolu dizgin bir belirsizliğe doğru gidiyor” dedi.

“Sosyal medya eleştirisi”

Hayatın içine giren yıkıcı teknolojilerden sıyrılmanın mümkün olmadığını dile getiren Işık, gelinen noktada bilgisayarların yetmediğini söyledi. Teknolojinin büyük fırsatlarının yanı sıra büyük tehlikeleri olduğunu söyleyen Işık, “Kişisel verilerini toplayan bir firma, o verileri birilerine siyasi amaçla kullanmak üzere sattığı ortaya çıktı. İnsanların ne kadar korumasız olduğu böyle bir skandalla dünyanın gündemine geldi. Bir ülke uzaydaki uyduyu lazerle vuran silah geliştirdiğini söyledi. GPS sistemi çalışmazsa ne uçaklar uçar, ne de askeri hiçbir işlem yapılamaz. GPS uydularla sağlanır. Dünyadan uyduları vuran bir silahın yapıldığını düşünün, bütün sistemler çalışmayacak. Bu çağ çok önemli fırsatları sunuyor ama çok büyük tehditlerle insanlığı karşı karşıya bırakıyor. Bu çağ öyle bir çağ ki ya insanlık toptan yok olacak ve felakete gidecek, ya da insani değerler hakim olacak ve teknolojinin imkanlarını kullanarak insani fıtrata dayalı değerlere geri dönecek.”

“Yapay zekanın nükleer silahlardan daha tehlikeli olduğu fikrinin yabana atılmamalı”

Nükleer silah ve yapay zekadan hangisinin daha tehlikeli olduğunun tartışıldığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, yapay zekanın nükleer silahlardan daha tehlikeli olduğu fikrinin yabana atılmaması gerektiğini söyledi. Işık, “Kendi değerlerimize bir nesli yetiştirmezsek o zaman dünyanın sonu felaket olur. Kendini yok etmeye programlamış bir insan topluğunun evreni ve dünyayı nereye götüreceği belli” şeklinde konuştu.

“Değerler eğitimine önem verilmeli”

Değerler eğitiminin vazgeçilmez olması gerektiğini dile getiren Işık, Yeni Dünya Vakfı’ndan bu değerlere sahip çıkmasını isteyerek, “Değerler eğitimine insani değerlerle hakim olmazsa dünya bir yok oluşa gidecek. Değerler eğitimi ve dijital okur yazarlığı bizim önceliklerimiz arasına koyma zorunluluğu var. Ya çağın esiri olacağız ya çağa hükmedeceğiz. Çalışmazsak, kendi evrenimizde mutluyuz dersek çağın eseri oluruz” diye konuştu.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçi - ikinci el telefon

ikinci el telefon - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al