Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’tan Duma açıklaması

BAŞBAKAN YARDIMCISI FİKRİ IŞIK, “İLK KİMYASAL SİLAH KULLANILDIĞINDA, GEREKEN MÜDAHALE YAPILMIŞ OLSAYDI DAHA SONRA HAYATINI KAYBEDEN BİNLERCE İNSAN BELKİ BUGÜN ARAMIZDA OLACAKTI, HAYATTA OLACAKTI. ZARARIN NERESİNDEN DÖNÜLSE ÖNEMLİDİR” ŞEKLİNDE KONUŞTU.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’tan Duma açıklaması
10 Nisan 2018 - 12:48
banner

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Esad rejiminin abluka altında tuttuğu Doğu Guta’nın Duma ilçesine düzenlediği kimyasal silah saldırısıyla ilgili “İlk kimyasal silah kullanıldığında, gereken müdahale yapılmış olsaydı daha sonra hayatını kaybeden binlerce insan belki bugün aramızda olacaktı, hayatta olacaktı. Zararın neresinden dönülse önemlidir. Bu son kullanılan kimyasal saldırının da hiçbir şekilde cezası kalmaması gerekir. Bu noktada da BM amasız, fakatsız, hiçbir gerekçe, hiçbir bahaneye özellikle başvurmadan sorumluları cezalandırmalı ve bir daha bu tip olayların ne Suriye’de, ne dünyanın başka bir yerinde meydana gelmemesi için gerekli caydırıcılığı ortaya koymalılar” dedi.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Antalya’da katıldığı Yeni Dünya Vakfı Meclisi İstişare ve Değerlendirme Toplantısının ardından Esad rejiminin abluka altında tuttuğu Doğu Guta’nın Duma ilçesine düzenlediği kimyasal silah saldırısıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“BM, bu tip olayların ne Suriye’de, ne dünyanın başka bir yerinde meydana gelmemesi için gerekli caydırıcılığı ortaya koymalılar”

Türkiye’nin en baştan beri Suriye’de yaşanan insanlık dışı tutuma tepkisini koyduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Işık, “Türkiye biliyorsunuz baştan beri Suriye’de bu insanlık dışı olaylara çok net bir tavır koydu ve tepki gösterdi. Savaşta insanların ölmesi başlı başına kabul edilemez bir durumken bunun bir de kimyasal silahla Birleşmiş Milletler’in (BM) yasakladığı insanlık suçuna dönüşmesi Türkiye’nin hiçbir zaman ve hiçbir şartta kabul edemeyeceği bir durumdur. Türkiye, bütün olaylarda tavrını en net koyan ve uluslararası kamuoyunu ve ilgili kuruluşları biran önce göreve davet eden ilk ülkelerden biri oldu. Maalesef güçlüler gücünü doğru yerde ve doğru zamanda bu tip olayların önlenmesi için kullanmadığı sürece bu tip olayların yaşanması maalesef engellenmeyecek. İlk kimyasal silah kullanıldığında, gereken müdahale yapılmış olsaydı. Daha sonra hayatını kaybeden binlerce insan belki bugün aramızda olacaktı, hayatta olacaktı. Zararın neresinden dönülse önemlidir. Bu son kullanılan kimyasal saldırının da hiçbir şekilde cezası kalmaması gerekir. Bu noktada da BM amasız, fakatsız, hiçbir gerekçe, hiçbir bahaneye özellikle başvurmadan sorumluları cezalandırmalı ve bir daha bu tip olayların ne Suriye’de, ne dünyanın başka bir yerinde meydana gelmemesi için gerekli caydırıcılığı ortaya koymalılar” dedi.

“Bu tip açıklamalar Rusya’ya da zarar veriyor”

Rusya’nın Suriye’nin Duma ilçesinde kimyasal kullanılmadığına ilişkin iddiasıyla ilgili soruyu Işık, “Rusya’nın özellikle Esad’ı koruma güdüsüyle yaptığı bu açıklamalar Rusya’ya da aslında ciddi zarar veriyor. Sonuçta orada ölenler insan. Dolayısıyla burada hiçbir gerekçe, hiçbir mazerete sığınılmamalı ve gereken neyse sorumluları biran önce bunu bir daha yapmamaları konusunda gereken caydırıcılığı sorumlularına karşı uygulanmalı. Rusya bence kendine de zarar veriyor bu açıklamaları yapmakla” diye cevapladı.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikologprotein tozuCaner Erdenizantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

protein tozuOnline PsikologCaner ErdenizMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comTakipcintr.co