Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Belgesi Olmayan “Tehlikeli” İşlerde Çalışamayacak

BAŞVURU SÜRECİ HAKKINDA BİLGİ VEREN BAŞKAN ÇETİN, BAHSEDİLEN 31 MESLEKTE BELGE ALMAK İÇİN BAŞVURU YAPMAK İSTEYEN ADAYLARIN WWW.ATSO.ORG.TR VE WW.ATSOMESEM.ORG.TR ADRESLERİNDE YER ALAN BAŞVURU SÜRECİNİ TAKİP EDEREK İLGİLİ BAŞVURU EVRAKLARINI ATSO MESEM’E ELDEN TESLİM ETMELERİ GEREKTİĞİNİ, BAŞVURULARI UYGUN BULUNAN ADAYLARININ SINAV ÜCRETLERİNİ YATIRDIKTAN SONRA SINAVLARA GİREBİLECEĞİNİ BİLDİRDİ.

Belgesi Olmayan “Tehlikeli” İşlerde Çalışamayacak
11 Aralık 2017 - 12:37
banner

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, yapılan kanuni düzenlemeye göre inşaat sektörünün de içerisinde yer aldığı 40 meslekte; 31 Aralık 2016 tarihi itibari ile Asansör alanındaki mesleklerinde dahil olduğu 8 meslekte 25 Mart 2017 tarihi itibari ile otomotiv sektörünün yer aldığı 33 meslekte ise, 25 Eylül 2018 tarihinden sonra “Mesleki Yeterlilik Belgesi” ya da “Ustalık Belgesi” olmayan kişilerin çalıştırılamayacağını çalıştırılması ve tespitinde işletmeye kişi başı 500 TL idari para cezası uygulanacağını vurguladı.

ATSO MESEM, belge zorunluluğunun olduğu 31 meslekte mesleki yeterlilik belgelendirme sınav taleplerini almaya devam ediyor. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, ATSO MESEM tarafından asansör, inşaat, otomotiv ve metal sektöründe yer alan belge zorunluluğunun bulunduğu 31 meslekte mesleki yeterlilik belgelendirme sınav talepleri alınmaya devam ettiğini bildirdi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. (MEYBEM) arasında ilk etapta 19 meslekte işbirliği protokolü imzalandığını ve bu meslek sayısının şuan 31’e çıktığını belirten Başkan Davut Çetin, “Mesleki Yeterlilik Belgesi” zorunluluğunun bulunduğu 31 meslekte sınav başvuru taleplerinin ATSO MESEM tarafından toplandığını, teorik ve uygulamalı sınavların yetkilendirilmiş belgelendirme merkezi olan TOBB MEYBEM A.Ş. tarafından ATSO’nun koordinasyonunda gerçekleştirildiğini kaydetti.

Başvuru Süreci

Başvuru süreci hakkında bilgi veren Başkan Çetin, bahsedilen 31 meslekte belge almak için başvuru yapmak isteyen adayların www.atso.org.tr ve ww.atsomesem.org.tr adreslerinde yer alan başvuru sürecini takip ederek ilgili başvuru evraklarını ATSO MESEM’e elden teslim etmeleri gerektiğini, başvuruları uygun bulunan adaylarının sınav ücretlerini yatırdıktan sonra sınavlara girebileceğini bildirdi.

Sınav Ücretine Yönelik Destekler

Adayların başvuruda bulunacağı 31 meslekte, sınavlarda başarılı olması durumunda sınav ücretlerinin 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile İşsizlik Sigortası Fonu’ndan 2020 yılına kadar karşılanacağına dikkat çeken Başkan Davut Çetin, “Ayrıca ilk girdiği sınavda başarısız olan adayların, başarısız olduğu yeterlilik birimleri ve sınav türleri için ilave sınav ücreti alınmadan ilk sınav tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde en az 2 kez ücretsiz sınav hakları bulunuyor” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -online psikologprotein tozuCaner Erdenizantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

    php shellshell downloadTürk Takipçi

    protein tozuonline psikologCaner ErdenizMegatakip

    Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comTakipcintr.co