Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Büyükekşi: “Yılın ilk 8 ayında Irak’a yapılan ihracatta yüzde 25 artış oldu”

TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ (TİM) YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET BÜYÜKEKŞİ, YILIN 8 AYINDA IRAK’A YAPILAN İHRACATTA YÜZDE 25 ARTIŞ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

Büyükekşi: “Yılın ilk 8 ayında Irak’a yapılan ihracatta yüzde 25 artış oldu”
01 Ekim 2017 - 15:35

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyükekşi, yılın 8 ayında Irak’a yapılan ihracatta yüzde 25 artış olduğunu söyledi.

Ekonomi Bakanlığı ve TİM Türkiye’nin Eylül ayı ihracat rakamları, Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB), bulunan AGT Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasına ait fabrikada düzenlenen törenle açıklandı. Düzenlenen törene, Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Batı Akdeniz İhracatçıları Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, AGT Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Semih Söylemez ve çok sayıda protokol üyesi isim katıldı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, yılın ilk 8 ayında Irak’a yapılan ihracatta yüzde 25 artış olduğunu söyledi.

Fatih Metin: “Antalya’nın ihracatta 16’ncı sırada yer alıyor”

Antalya’nın ihracatta 16’ncı sırada yer aldığını söyleyen Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, “Ekim ayında hizmet ihracatı stratejimizi de belgeye dönüştürmüş olacağız. İhracatımızı ve ithalatımızın rakamlarını ortaya koyduğumuzda 15 milyar dolar fazla verdiğimiz bir alandan söz ediyoruz. Hizmet ihracatının ana sektörü de turizmdir, turizm çeşitliliğinde Antalya’nın çabasını önemsiyoruz” dedi.

“Her alanda büyüdük”

Antalya’nın hem mal ticaretinde hem hizmet ticaretinde ihracata ciddi katkı sağlayan bir il olduğunu ifade eden Bakan Yardımcısı Metin, “Türkiye olarak 15 yılda güven ortamıyla beraber ve sanayicimizin ihracatçımızın lokomotifliğiyle Türkiye önemli bir noktaya geldi. Her anda büyüdük, geçmişte kaçırdığımız trenleri kaçırmıyoruz. Son dönemdeki endüstri 4.0 hususunda da önemli adımlar atıyoruz. 15 yıldır bütün sektörlerin üstündeki yükleri kaldırma açısından büyük gayret gösteriyoruz” diye konuştu.

“10 büyük projeden 3’ü Türkiye’de”

2001 yılındaki finans krizinden sonra oluşan ekonomik sıkıntıları kaldırmaya yönelik yapısal reformlar yaptıklarını dile getiren Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, “Yeni ekonomik ve mali politikalarla disiplinli bütçeyle desteklediği bir dönemi yaşadık, bazı alanlarda 10’a bazı alanlarda 20’ye katladık. Geldik 2013’e, 2013 Mayıs ayında merkez bankası döviz rezervleri en yüksek olduğu değerlendirme kuruluşlarının Türkiye’ye verdiği notun yükseltildiği, dünyadaki 10 büyük projeden 3’ünün Türkiye’de olduğu ve ekonomik verilerin çok iyi olduğu bir dönemdi” şeklinde konuştu.

“IMF’ye 23 buçuk milyarlık borcun son taksitini ödeyeceğimiz zaman Gezi Olaylarının olduğu aydı”

Faizlerin düşük olduğu ve IMF’ye 23 buçuk milyarlık borcun son taksitini ödedikleri zamanın Gezi Olaylarının olduğu ay olduğunu belirtti. Metin, “Siyasi istikrarla yapısal reformlarla ve büyüyen Türkiye’nin engellenmeye yönelik adımların atıldığı dönemdir. 2001’deki krizden ders aldıktan sonra 2002 itibariyle ihracata dayalı büyüme modeline geçtik. Yılın ilk yarısında ortalama yüzde 5.1 büyüme var ve bunu net yüzde 1.98’inin ihracattan geldiğini görüyoruz. Büyümemize ihracatımızın verdiği katkının ne kadar önemli olduğunu görüyoruz” dedi.

“157 milyarı aşan bir performansı ilk 9 ayda görmek çok önemli”

Kendilerini memnun eden başka bir gelişmenin ihracatın ikinci çeyrekteki yatırımların kalemine yüzde 2.86 katkı sağlamış olduğunu dile getiren Bakan Yardımcısı Metin, “Bu geleceğe dair önemli bir işaret. Yine birinci çeyrekteki yüzde 5’lik büyümenin yüzde 3.9 yatırım ve ihracattan geldi. Yatırım ve ihracatta büyüyoruz. KDV maliyetleri ile ilgili gereken görüşmeleri yapıyoruz, diğer bakanlarla iletişim halindeyiz. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.8’lik bir artış olması memnuniyet verici. Ekonomimizin toparlandığını özellikle ihracatımızın bu rakamlara tekrar ulaşması 157 milyarı da aşan bir performansı ilk 9 ayda görmek çok önemli 2016 yılından beri ithalatçı ve ihracatçılarımızın rekabetçilik anlamında elini kolaylaştıracak politikaları geliştiriyoruz. İthalat ve ihracatçımızdan şunu bekliyoruz. İyi bir iletişim halindeyiz ama daha çok çaba harcamamız gerekiyor. Sayın Başbakanımızın hedeflerine ulaşmak zor değil yüz bin ihracatçıya ulaşmak zor değil, biz bu anlamda sizden gelenlere göre politikalarımızı belirlemeye ve mevzuatımıza buna göre yön vermeye hazırız. Tüm sektörlere bütüncül bir bakış açısıyla yatırım üretim istihdam ihracat değer zincirini ön plana çıkaran Ar-Ge inovasyon tasarım markalaşma odaklı bir yaklaşım ile yeni destekler kurgulayıp mevcut desteklerimizi iyileştirmek zorundayız. Ayrıca ihracatçılarımıza sağladığımız hizmetlerle basitleştirmeye giderek hizmetlerimize daha hızlı ulaşılmasını sağlamaya yönelik çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Yakın zamanda uygulamaya koyduğumuz proje bazlı destek sistemi büyük bir adım 100 milyon dolar üzerindeki yatırımlarda 10 yıl vergi ve sigorta tatili yüzde 50 enerji desteği, nitelikli personel desteği gibi destekler gerçekleştirildi. Bu sayede yatırım miktarında devlet desteği meydana geldi. Geleceğe dair umut vadeden bir yatırım ortamının Türkiye’de geliştirildiğini görüyoruz” diye konuştu.

“Güçlü bir Türkiye olarak daha fazla pazarda yer almak ve daha rekabetçi ürünlerle pastadan daha fazla pay almak yolunda ilerliyoruz”

2002 yılına kadar Türkiye’ye gelen yabancı yatırım miktarının 15 milyar dolar olduğunu söyleyen Fatih Metin konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Son 15 yılda 185 milyar dolar. Proje bazlı destek sistemimizle bu doğrudan gelen yerli ve yabancı sermayenin gelişmesine büyümesine katkı vermeye devam edeceğiz. Bu model hem dışa bağımlılığı azaltmak teknolojik dönüşümü sağlamak ar-ge yoğun katma değeri yüksek, yatırımların önünü açmak. Maliye Bakanlığı’nın desteğiyle 1.7 milyar olan destek bütçemiz 3 milyar TL’ye çıktı, bu daha da artacak önümüzdeki yıllarda, Eximbank ile ilgili önümüzdeki desteklerde arttırmayı düşünüyoruz. Hükümet olarak hedefimiz belli küresel ticarete yön veren güçlü bir Türkiye olarak daha fazla pazarda yer almak ve daha rekabetçi ürünlerle pastadan daha fazla pay almak yolunda ilerliyoruz.”

Büyükekşi: “Hazır giyimdeki düşüşün sebebi Almanya ve Hollanda ile yaşanan seçim sıkıntıları”

Hazır giyim sektöründe yaşanan yüzde 1,8 düşüşe yönelik soru üzerine Büyükekşi ise, geçen sene özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden ve sonrasında hem Almanya hem de Hollanda ile seçim arefesinde sıkıntılar yaşandığını ifade etti. Mehmet Büyükekşi, “Bayram tatilinin de araya girmesiyle hazır giyimde böyle bir düşüş yaşandı. İnşallah bundan sonraki aylarda bu sektörümüz telafi edecektir” dedi.

“Referandum öncesi Kuzey Irak ile yüzde 25 artış vardı”

Kuzey Irak’taki referandumun ardından Türkiye ile Bağdat yönetimi arasında yaşanan yakınlaşmanın ihracata nasıl yansıyacağı yönünde gelen soruya Büyükekşi şu cevabı verdi:

“O günden beri, eylül ayı hariç 8 aylık rakamlara baktığımda Irak ihracatımızda yüzde 25 artış vardı. Sadece bu ay yüzde iki düşüş yaşandı. O yüzden merkezi hükümetle şu anda ticaret açısından bir sorun yok. Bundan sonrası önemli. Çünkü, özellikle Irak’a ihracatımızın neredeyse yüzde 100’e yakın bir kısmını karayoluyla, Habur Sınır Kapısı’ndan gerçekleştiriyoruz. O yüzden, eğer geçişte bir sıkıntı olursa burada başka sorunlar karşımıza çıkar. Bunun için hükümetimizin alacağı kararları bekliyoruz. Dünya zaten bu yapılan referanduma karşı. Biz gelişmeleri takip edeceğiz. Bütün havayolları Erbil’e uçuşları durdurdu. Burada ihracatçıların ve malların ulaşımını nasıl sağlanacak? Ne olacak? Bekle gör politikası uyguluyoruz.”

Vali Karaloğlu: “Türkiye’nin ihracatla büyüyen bir ekonomisi var”

Antalya’nın turizmden tarıma, ticaretten sanayiye kadar Türkiye’nin büyümesine ve gelişmesine önemli katkılar sunan illerimizin başında geldiğini belirten Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “Bölgemizde ihracatımız, Türkiye ihracat rakamlarının tanımsal olarak üzerinde artmaya devam ediyor. Antalya’nın taşıyıcı sektörü elbette turizm ama bunun yanında Antalya çok önemli bir tarım merkezi, ticaret merkezi ve sanayi kuruluşlarımızla beraber de sanayisinde gelişen bir şehir olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Türkiye ekonomisi ihracatla büyüyen bir ekonomisi var. 2011 yılındaki Gezi Olaylarından sonra, Türkiye içeride ve dışarıda birçok ekonomik ve finansal operasyona rağmen, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde değerli bakanlarımız ve iş dünyamızın kararlı duruşu ve işbirliği ile içeride ve dışarıda bütün operasyonları boşa çıkardık. Bu ekonomik gücümüz olmasaydı, müteşebbisimizin, sanayicimizin bu kararlılığı olmasaydı bu operasyonlar kolay aşılamazdı. Onun için ülkenin ekonomisinin güçlü olması özellikle Orta Doğu’daki yaşanan olaylar problemi noktasında çok önemli, onun için, sanayicimizi, ihracatçımızı kutluyoruz, tebrik ediyoruz” dedi.

Satıcı: “AGT Türkiye’nin en büyük kuruluşları arasında”

Bölgenin 2016 yılı ihracat şampiyonunun AGT olduğunu ifade eden Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği(BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, AGT’nin Türkiye’nin en büyük kuruluşlarının arasında yer aldığını söyledi. Satıcı, “TİM tarafından düzenlenen ilk bin ihracatçı arasında bulunan AGT, ISO 500 listesindeki konumunu da her yıl daha üst seviyelere taşıyor. Ayrıca, Antalya’da ilk AR-GE merkezini kurarak da ilimizde öncü rolü üstlendi. Başarılarından dolayı başta AGT firmamızı ve gelişim odaklı tüm ihracatçılarımızı tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz” şeklinde konuştu.

“Bölgemiz zor bir yılı geride bıraktı”

Bölge coğrafyasında ve dünya genelinde oldukça zor bir yılı geride bıraktıklarını dile getiren Satıcı, “Ekonomimiz özverili ihracatçılarımızın çalışmalarıyla gelişmeye devam ediyor. Antalya, Burdur ve Isparta illerinin ihracatından oluşan bölgemiz ihracatında 2017 yılının ilk 9 aylık döneminde önemli artışlar kaydettik. Bin 313 üyemizle dünya genelinde 150’nin üzerinde ülkeye ihracat yaptık. Tüm sektörlerimiz ülke ekonomisini 2023 hedeflerine ulaştırmak için azimle çalışmalarını sürdürüyor” diye konuştu.

Bölge ihracatına bakıldığı zaman en fazla ihracatın Çin’e olduğunu kaydeden Mustafa Satıcı, şunları söyledi:

“Almanya, İran, ABD ve Romanya Çin’i takip eden pazarlar konumundalar. Alternatif pazarlar oluşturmak ve mevcut pazarlarımızda konumumuzu kuvvetlendirmek için Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği olarak alım heyetleri, yurtdışı pazarlama programları, yurtiçi ve yurtdışı fuar katılımları, eğitim, seminer, toplantı ve paneller düzenliyoruz.”

Satıcı, bölge coğrafyasının içinde bulunduğu tüm olumsuz koşullara ve 15 Temmuz’da herkesin şahit olduğu karanlık oyunlara rağmen ihracatı geliştirmek ve ekonomiyi daha da güçlü hale getirmek için durmaksızın çalışacaklarını söyledi.

Soru cevap bölümünün ardından Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin ve Büyükekşi’ye AGT yönetimi tarafından plaket takdim edildi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

    ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -