Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Cinsiyete duyarlı bütçeleme dönemi

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELESİNİN SİMGELERİNDEN OLAN AL YAZMA, KADIN DAYANIŞMA MERKEZLERİ VE MOR MAKAS PROJESİYLE ÖNE ÇIKAN MURATPAŞA BELEDİYESİ, CİNSİYETE DUYARLI BÜTÇELEME İÇİN ÖN HAZIRLIK ÇALIŞMALARINA BAŞLADI.

Cinsiyete duyarlı bütçeleme dönemi
23 Temmuz 2017 - 11:54

Kadına yönelik şiddete karşı mücadelesinin simgelerinden olan Al Yazma, kadın dayanışma merkezleri ve Mor Makas projesiyle öne çıkan Muratpaşa Belediyesi, cinsiyete duyarlı bütçeleme için ön hazırlık çalışmalarına başladı.

Muratpaşa Belediyesi, Birleşmiş Milletler’in ‘Kadın Dostu Kentler’ programı hedefleri doğrultusunda, toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarını sürdürüyor. Al Yazma, Kadın Danışma Merkezleri ve 600 kadın kuaförüyle birlikte yürütülen Mor Makas projesiyle Türkiye’de cinsiyet eşitliği mücadelesinin önemli bileşini haline gelen Muratpaşa Belediyesi, cinsiyete duyarlı bütçeleme ön hazırlık çalışmalara başladı.

KA-DER’le buluştu

Konuyla ilgili olarak Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA-DER) Proje Koordinatörü Ayşe Şentürk ve KA-DER Antalya Temsilcisi Uğur Karaca’yla biraraya geldi.

Başkan Uysal, görüşmede hiçbir kamu yöneticisinin kendi parasıyla herhangi bir yatırımı ya da projeyi gerçekleştirmediğinin altını çizdi. Başkan Uysal, “Öncelikli olarak şunun çok iyi farkındayız, kent yöneticileri olarak bizler, kenti oluşturan insanların parasını harcıyoruz. ‘Muratpaşa Belediyesi bütçesi’ dediğiniz şey de Muratpaşa’da yaşayan herkesin vergilerinin toplandığı bir kumbara. O yüzden her kuruşumuza titizleniyoruz” diye konuştu.

Muratpaşa’da kadın nüfusu fazla

Muratpaşa’nın, 2016 yılı TUİK rakamlarına göre, 486 bin 408 nüfusu bulunduğunun altını çizen Başkan Uysal, “Nüfusun 247 bin 249’unu kadınlar oluşturuyor. Yani Muratpaşa’nın kadın nüfusu erkek nüfustan fazla” dedi. Başkan Uysal, sadece bu sayısal gerçeğin bile Muratpaşa’da kadına duyarlı bir yerel yönetim bütçelemesini zorunlu kıldığını kaydetti.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Scrubs - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Scrubs -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al