Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Cumhuriyet’in 94’üncü yıl dönümünü

Cumhuriyet’in 94’üncü yıl dönümünü

Cumhuriyet’in 94’üncü yıl dönümünü
27 Ekim 2017 - 15:06
banner

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı (BAGEV) Başkanı Ali Çandır, Cumhuriyet’in 94’üncü yıl dönümünü nedeniyle mesaj yayımladı.

Vali Münir Karaloğlu Cumhuriyet Bayramı yayımladığı mesajda, Cumhuriyet’in 94’üncü yılını kutlarken, 100’üncü yılda Büyük Türkiye olma yolunda bir ve beraber yürümenin heyecanını yaşadıklarını söyledi. Vali Karaloğlu, “Bu heyecan her yıl hanelerimizi, sokaklarımızı, caddelerimizi sarıyor. Milletçe 94 yıl önce bağımsız Cumhuriyetimizi ilan ederek yaşadığımız hürriyet heyecanı ilk günkü coşkusuyla yurdumuzu sarıyor. Bu büyük gün geldiğinde, bayrağımız daha bir coşkuyla dalgalanıyor, bağımsızlık aşkımız, hürriyet coşkumuz, sevincimiz, kardeşliğimiz, dayanışmamız pekişiyor, perçinleniyor. Bununla birlikte, her yıl 29 Ekim’de, millet olarak esaret kabul etmeyeceğimizi, istiklalimizi koruyacağımızı, genci yaşlısı, kadını, erkeğiyle ay yıldızlı al sancağımızı hür bir şekilde dalgalandıracağımızı bütün dünyaya haykırıyoruz. Sadece haykırmıyoruz, yeri ve zamanı geldiğinde gereğini yapıyoruz. 15 Temmuz’da yaşanan elim hadiselerle devletimizin bütünlüğünü ve milletimizin bağımsızlığını hedef alan her türlü terör, darbe ve işgal girişimine karşı birlik, beraberlik ve dayanışma içinde cevap vereceğimizi, cumhuriyetimize sahip çıkacağımızı yine millet olarak bütün dünyaya göstermiş olduk” dedi.

Antalya Valiliği olarak Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını bir haftaya yaydıklarını hatırlatan Karaloğlu, “Cumhuriyetimizin yılmaz savunucuları olduğumuzu bir kez daha hep birlikte gösterelim. Tüm halkımızı etkinliklere katılmaya davet ediyorum. İnanıyorum ki, Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı büyük bir coşkuyla kutlayacağız. Tüm halkımızı davet ediyorum.”

Türel’in Cumhuriyet Bayramı mesajı

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Cumhuriyet Bayramı’nın 94’üncü yıl dönümünü Türk milleti, Antalya halkı ve Büyükşehir Belediyesi olarak her zamankinden daha güçlü, her zamankinden daha iddialı bir şekilde kutlamanın gurur ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Türel şöyle devam etti:

“Antalya, Atatürk’ün ’dünyanın en güzel yeri’ iltifatını manevi bir miras olarak kabul etmiş bir şehirdir. Hedefimiz sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en güzel, en ileri şehirlerinden birisi olmaktır. Yatırımlarımızla, uluslararası ilişkilerimiz ve festivallerimizle bu hedefimize yaklaşıyoruz. Büyükşehir Belediyemiz, Cumhuriyet Meydanımızı adına yakışır bir düzenlemeyle yenilemiş ve milli bayram kutlamalarını güzel meydanımızda düzenlemeye başlamıştır. 30 Ağustos Zafer Bayramında olduğu gibi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamasını da Cumhuriyet Meydanımızda bütün halkımızla birlikte, el ele, gönül gönüle gerçekleştireceğiz” dedi.

Çetin’i mesajı

ATSO Başkanı Davut Çetin, Türkiye Cumhuriyeti’nin 94. yılını kutlamanın gururunu yaşadığını belirterek “Cumhuriyet Bayramı, milletimizin en büyük bayramıdır. Millet olarak böyle bir günde beraber olmalıyız. Cumhuriyet bayramı kayıtsız, şartsız bir birleşme günü olmalıdır” dedi.

Davut Çetin, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94’üncü yılını büyük bir gururla kutluyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük zorluklar içerisinde kurdukları ve bizlere emanet ettikleri Cumhuriyetimizi daha güzel yarınlara ulaştırmak için tüm gayretimizle çalışmaktayız. Cumhuriyet Bayramı milletimizin en büyük bayramıdır. Millet olarak böyle bir günde ortak değerlerimizi anmalı, onlara hep birlikte sahip çıkmalıyız. Cumhuriyet bayramı hepimiz için kayıtsız, şartsız bir birleşme günü olmalıdır. Cumhuriyetin 100. yılına 6 yıl kaldığını ve 100. yıl için yeni bir atılım programı başlatmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isterim. Cumhuriyet’in ilanından sonra Atatürk döneminde müthiş bir kalkınma hamlesi ortaya konmuştur. Bugün de bu kalkınma hamlesini model almalıyız. O dönemde bankalar kurulmuş, demiryolları, fabrikalar yapılmıştır Cumhuriyet öncesinden kalan borçlar ödenmiş, bütçe dengesi ve dış denge korunmuştur. 1929 dünya krizine rağmen sanayi ve altyapı hamlesi gerçekleştirilmiştir.”

Çetin şöyle devam etti:

“Demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, İslam ülkeleri başta olmak üzere, tüm dünyaya örnek olmalıdır. Eğitim reformuyla, hukuk reformuyla, demokrasi reformuyla Türkiye ekonomide, siyasette ve sosyal alanda dünyanın örnek ülkelerinden birisi olabiliriz. Ancak unutulmamalıdır ki; Bu reformları ancak hep birlikte, sevgi, saygı, uzlaşma ortamı içinde başarabiliriz. Bu duygu ve düşüncelerle milletimizin ve değerli Antalyalıların Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, bizlere böylesine değerli bir miras bırakan, bu vatan için hayatını ortaya koymaktan çekinmemiş tüm şehit ve gazilerimizi, Türkiye Cumhuriyeti için katkı koymuş tüm ecdadımızı minnet ve şükranla anıyorum.”

Uysal’ın mesajı

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da, 29 Ekim’in yok olma tehdidi altındaki bir ulusun küllerinden doğup, filizlenerek geleceğe umutla bakan bir Cumhuriyeti inşa ettiği tarih olduğunu söyledi.

Uysal, “29 Ekim, bizim için çok önemli bir tarih. Bütün bir ulus olarak yok olma tehlikesini atlatıp yeni bir Cumhuriyetle küllerimizden yeniden doğduğumuz, yeniden filizlendiğimiz, modern, çağdaş, geleceğe umutla bakan bir Cumhuriyeti inşa ettiğimiz tarih. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde çok değerli, çok büyük işler başardık. Bunu hatırlamazsak gelecekte daha büyük işler yapma konusunda kendimizde yeterli enerjiyi bulamayabiliriz. O yüzden, ülkemizin kuruluş yıl dönümünü, Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümünü en güzel şekilde, hep birlikte, bütünlüklü bir şekilde kutlamak her birimizin ayrı ayrı görevidir.”

Tütüncü’nün mesajı

Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü de, “29 Ekim 1923 esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen, ülkesini işgal etmek isteyen güçlere karşı destansı bir istiklal mücadelesi veren milletimizin Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde ilan ettiği son devletimizin kuruluş günüdür. Yüce Türk Milleti, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı kazandığı tarihte benzeri görülmemiş bu büyük zaferi, milli iradeyi esas alan Cumhuriyeti ilan ederek taçlandırmıştır. Türkiye Cumhuriyeti 94 yıldır karşısına çıkan her türlü zorluğun üstesinden gelerek kalkınma ve modernleşme alanında yoluna devam etmiş, bilhassa son dönemde gösterdiği atılımlar doğrultusunda bu gün dünya da ve bölgemizde; büyüyen ekonomisi, demokrasiye olan bağlılığı ve vizyoner devlet yönetimi ile güçlü bir ülke haline gelmiştir” dedi.

15 Temmuz vurgusu

Tütüncü şöyle devam etti:

“Milletimiz 15 Temmuz gecesi, FETÖ mensubu hainlerin ülkemizi işgal girişimine karşı da silahlara göğsünü siper ederek özgürlüğüne, demokrasisine ve cumhuriyetine İstiklal Harbi’ndeki ayni ruh ve kararlılıkla sahip çıkmıştır. Halkımızın bu onurlu duruşu, bundan sonrada birlik ve beraberliğimize, kardeşliğimize, vatanımıza ve cumhuriyetimize yönelik hiçbir saldırının ve işbirlikçilerinin başarılı olamayacağının bir kanıtıdır” ifadelerine yer verdi.

Çandır’ın mesajı

ATB ve BAGEV Başkanı Ali Çandır, “Türk milletinin, bağımsızlık mücadelesi olan Kurtuluş Savaşı’ndan sonraki en önemli kazanımı Cumhuriyet rejimidir. Özgür toplum, eşit birey, çağdaşlık, demokrasi, Cumhuriyetin Türk toplumuna sunduğu vazgeçilmez değerlerdir. Kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış Anadolu toprakları, 12 bin yıllık kültürel birikimiyle, genç nüfusuyla güçlü bir potansiyele sahiptir. Bizlere düşen bu güçlü potansiyelimizi birbirimizi ötekileştirmeden, enerjimizi boşa harcamadan harekete geçirmektir. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti Türk milletine armağan ederken çağdaş medeniyet hedefini ortaya koymuştur. Cumhuriyet bizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller istiyor. Genç nüfusumuzu bu değerlerle yetiştirerek çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşabiliriz. Türk halkının en büyük kazanımı Cumhuriyeti bizlere emanet eden Mustafa Kemal Atatürk’ü, vatan uğruna canını feda etmiş tüm şehitlerimizi, çağdaşlaşma yolunda çaba harcayan tüm aydınlarımızı minnet, şükran ve saygıyla anıyorum. Cumhuriyet’e olan bağlılığımızı bir kere daha yineliyor, Cumhuriyetimizin 94. yaşını kutluyorum.”

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon -Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -