Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Derya Halil Kaya: “Çocuğunuzun eğitimine öncelik verin”

ANTALYA (İHA) – EĞİTİMİN 5 YILLIK GELECEĞİYLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR YAPAN HAS OKULLARI KURUCUSU DERYA HALİL KAYA, VELİLERE BULUNARAK, “ÇOCUĞUNUZUN EĞİTİMİNE ÖNCELİK VERİN” DEDİ.

Derya Halil Kaya: “Çocuğunuzun eğitimine öncelik verin”
17 Ağustos 2018 - 14:00
banner

Eğitimin 5 yıllık geleceğiyle ilgili açıklamalar yapan Derya Halil Kaya, velilere uyarılarda bulunarak, “Çocuğunuzun eğitimine öncelik verin” dedi.

Has Okulları Kurucusu Derya Halil Kaya, eğitim dünyasında gelecek 5 yılı değerlendirmek için önce geçen 5 yılın değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Geçen 5 yılın özel okul sayısının günbegün artmasıyla geçtiğine işaret eden Kaya, “Artık mevcut okulların standartlarının düzenlenmesi ve yüklerinin hafiflemesi gerekli. Standartlardan kastım belli koşulları, örneğin kapasite, donanım ve fiziki koşulları ‘okul’ niteliğinde olmayan yerlerin hizmet vermemesi; Milli Eğitim Bakanlığının da standartlarını sağlayan okulları desteklemesi. Bu şekilde hem özel okul tercihi yapan veliler kaliteli eğitim alacak hem de yeni açılan yerler uzun ömürlü olacaktır” dedi.

“Sistem değişikliği neler getirdi”

Liselere girişte ‘mahalli yerleştirmenin’ getirilmesiyle pek çok öğrencinin bir önceki yıla göre başarısız sayıldığını ifade eden Kaya, “Bir önceki yıl 18 bin sınav birincisi varken bu yıl sadece 17 öğrenci Türkiye birincisi oldu. Gelecek 5 yılda ise görünen şudur ki liselere girişte sınavın pek bir önemi olmayacak. Tabii ki zorunlu eğitimin 12 yıl olduğu ülkemizde geçmişte hatırlarsanız ortaokula geçişte bir sınav uygulaması vardı ve kalktı. Şimdi liseye geçişte yapılan bu uygulamanın da kalkacağını ve sadece alan lisesi örneğin mesleki, tarih, fen, sosyal bilimler gibi liselere tercih hakkı olacak, diğer liselerin de yine Anadolu lisesi standardında olacak bakanlığın düzenlenmesinde” ifadelerini kullandı.

“Yeni Bakanın bilgi ve donanımı tartışılmaz”

Yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un eğitim konusundaki bilgi ve donanımının tartışılmaz olduğunu vurgulayan Kaya, “Kendisi de bakan olmadan önce bir özel okul kurucusuydu. Kendisiyle geçen aylarda yaptığım görüşmede bu sorun ve zorlukların fazlasıyla bilincinde olduğunu görmüştüm. Bu sebeple onun daha önce açıkladığı şu görüşlerde belirttiği gibi ‘Gençlik hayata değil sınava hazırlanıyor’ Doğru olan ise tabii ki çocukları hayata hazırlamak. Son yılda sınav sorularında yapılan değişiklik bu yönde. Gelecek 5 yılda eğitimde en çok görülecek değişikliklerse şekli ne olursa olsun sınavlarda yorum, beceri ve bakış açısıyla başarı kazanılacağı. Ezberci anlayışın, test hazırlığının uygulanması yapılmayan eğitim öğretimin başarı getirmeyeceğidir” diye konuştu.

“Çocuğunuzun eğitimine öncelik verin”

Velilere çocuklarıyla ilgili öneride bulunan Kaya, “İşte tüm bu gerçeklerden yola çıkarak diyebiliriz ki önümüzdeki 5 yılda çocuklarınızın eğitimine her şeyden çok öncelik verin. İmkânı olanlar güvenilir, tecrübeli ve donanımlı eğitimcilerin açtığı nitelikli ‘özel okulları’ tercih etsin. Nasıl ki doktor olmayan birine sağlığınızı emanet etmiyorsanız eğitimci olmayanlara da çocuğunuzu emanet etmeyin. Çocuklarınızı dil bilen, kendisini ifade eden, doğayı seven, teknolojiye hâkim fakat esir olmayan bireyler olarak yetiştirin. Bütün bunlar gerçekleştiğinde şartlar ne olursa olsun çocuğunuz başarılı olacaktır” şeklinde konuştu.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikologprotein tozuikinci el telefon” target=antalya duvar kağıdıduvar kağıdı

php shellshell downloadTürk Takipçi

protein tozuOnline Psikologikinci el telefon” target=Megatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comTakipcintr.co