Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Ebru Türel’den EXPO çağrısı: ” Expo, Sağlık Kampüsü Olabilir. “

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MENDERES TÜREL’İN SOSYAL HİZMETLERDEKİ EN ÖNEMLİ DESTEKÇİLERİNDEN OLAN EŞİ EBRU TÜREL, TRT ANTALYA RADYOSU’NDA BELEDİYENİN SOSYAL PROJELERİNİ ANLATTI.

Ebru Türel’den EXPO çağrısı: ” Expo, Sağlık Kampüsü Olabilir. “
03 Mart 2018 - 16:30

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in sosyal hizmetlerdeki en önemli destekçilerinden olan eşi Ebru Türel, TRT Antalya Radyosu’nda belediyenin sosyal projelerini anlattı. Antalya’ya ASMEK, AKBEM ve ASFİM gibi üç büyük kurum kazandırdıklarını belirten Ebru Türel, “Bunlar torunlarıma anlatacağım, hayat boyu gurur duyacağım hizmetler” dedi. Ebru Türel, EXPO alanının turizme yönelik bir sağlık kampüsü haline getirebileceğini söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in eşi Ebru Türel, TRT Antalya Radyosu’nda yayınlanan Akdeniz’in Sesi programında Gündem Özel Köşesi’nin canlı yayın konuğu oldu. Türel, Büyükşehir Belediyesin eğitim ve spor hizmetleri de dahil olmak üzere yeni dönemde hayata geçen bir çok sosyal projeyi anlattı. Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek olan birçok sosyal projesinin fikir annesi olan Ebru Türel, “Belediye olarak ihtiyacı olan herkesin yanındayız. Kimsenin kendisini yalnız hissetmemesi için gayret ediyoruz. Özellikle toplumumuzdaki dezavantajlı gruplar yani engelliler, kadınlar, çocuklar, yaşlılar, dar gelirli vatandaşlarımızla ilgili sosyal yardım faaliyetleri konusunda projeler üretiyoruz. Ve bu projelerin başında özellik bizzat kendim çalışıyorum. Hepsini tek tek takip ediyorum. Birçok sistemin kurucusuyum hala yöneticisiyim. En önemli şey eğitim. Her yaştan insanın hayatın her döneminde eğitime ihtiyacı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Türkiye’nin en büyüğü

2004 yılında ASMEK’leri kurduklarını hatırlatan Ebru Türel, şu bilgileri verdi: “Şu an 27 ASMEK merkezimiz var. 16 ilçeye yaygınlaştırdık. 3 ilçede de açılış çalışmalarımız devam ediyor. 2004 yılından bugüne 212 bin 379 kursiyer ASMEK’lerde sanat, yabancı dil ve mesleki eğitim kursları almış. Bu kursların insanların hem sosyal yaşantısına katkısı oluyor hem de meslek sahibi olmalarını sağlıyor. İşyeri açan kadın girişimciler var. Türkiye’de İstanbul’dan sonra, bu öğrenci kapasitesine sahip başka bir eğitim kurumu yok.”

Çocuklar için AKBEM

Belediye bünyesindeki Atatürk Kültür Bilgi Eğitim Merkezleri’nin de (AKBEM) çocuklar için hizmet verdiğini kaydeden Türel, “AKBEM’lerde çocuklarımıza matematik, yabancı dil, fen bilgisi gibi etütler vererek okul derslerini destekliyoruz. Aynı zamanda sanat, müzik ve drama eğitimi de veriyoruz. Bir öğrenci birden çok kursa katılabiliyor. 6’sı ilçelerde toplam 13 AKBEM var. 4 yılda yaklaşık 59 bin çocuğa hizmet verdik, bu da gerçekten çok önemli bir rakam. Kurs merkezlerimizi tüm ilçelere yaygınlaştıracağız” diye konuştu.

Sağlıklı ruh ve beden sağlığı için sporun önemine işaret eden Ebru Türel, Antalya Spor ve Fitness Merkezleri (ASFİM) Antalyalılara ücretsiz spor imkanı sunduklarını söyledi. İlçeler de dahil 10 şubesi bulunan ASFİM’de uzmanlar eşliğinde vatandaşlara zumba, pilates dersleri ile fitness hizmeti verildiğini belirten Türel, 4 yılda 68 bin 376 kişinin sporla buluşturulduğunu kaydetti. Antalya’ya ASMEK, AKBEM ve ASFİM gibi üç büyük kurum kazandırdıklarını söyleyen Ebru Türel, “Bunlar torunlarıma anlatacağım hayat boyu gurur duyacağım hizmetler” dedi.

Engelliler meslek öğrenior

Döşemealtı’nda faaliyet gösteren Engelli Rehabilitasyon Merkezi’nin Türkiye’nin en büyüğü olduğunu belirten Ebru Türel, “Buradan 700 civarında engelli bireyimiz hizmet alıyor. Burada iş atölyeleri kurduk. Organize Sanayideki firmalar ile işbirliği yaptık. Engelli çocuklarımız şu anda sanayicilerin el işçiliklerini yapıyor. Onların hayata bakışı, kendilerine güvenleri için bu çok önemli” şeklinde konuştu.

20 bin sosyal kart

Her hafta bir ilçeye giderek dezavantajlı ailelere ulaşmaya çalıştığını anlatan Ebru Türel, “İmkanlar dahilinde elimizden gelen yardımları yapmaya çalışıyoruz. Bu dönem ‘Sosyal Kart’ diye çok önemli bir hizmeti başlattık. Geçim sıkıntısı çeken ailelere kredi kartı gibi bütün marketlerde geçen bir kart veriyoruz. Mutfak alışverişlerini istedikleri marketten yapıp bu kartla ödeyebiliyorlar. Şu anda 13 bin 700 kartı dağıtık. Yılsonuna kadar 20 bin karta ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Bağımlılıkla mücadele

Gençleri madde bağımlılığından uzak tutacak projeler geliştirdiklerini aktaran Ebru Türel, şöyle konuştu: “En önemlisi spordur, sanattır. Okullar Ligi gibi etkinliklerle gençlerimizi spora yönlendiriyoruz. Çocuk ve Aile Sağlığı Merkezlerimizde psikolojik danışmalık veriyoruz. Ayık Yaşamda Buluşalım Derneği (AYBUDER) diye bir dernek var. Kurucusu da eski bir bağımlı. Tecrübelerinden yola çıkarak bu derneği kurmuş, benimle paylaştı. Onların ihtiyaçlarını karşılıyoruz, her türlü desteği veriyoruz. Bağımlıları onların değerli olduğunu anlatarak tedavi ediyoruz. Bağımlılığı yenmiş yetişkinler, bu dernekte gençlere örnek oluyor, sen de başarabilirsin diyor. Başarı oranımız yüksek.”

EXPO sağlık kampüsü olabilir

Soru üzerine EXPO alanının geleceği ile düşüncelerini de paylaşan Ebru Türel, şunları söyledi: “Burayı turizme yönelik bir sağlık kampüsü haline getirebilirsek, Antalya’da sağlık turizmini başlatabilirsek, 12 ay turist sirkülasyonunu sağlamış oluruz. Çünkü Antalya’da her şey turizmin üzerine dayalı, kışın turist olmadığı zaman işler duruyor. En büyük hedefim EXPO alanını sağlık turizmine hizmet edecek bir proje oluşturmak ve Antalya’da sağlık turizmini başlatmak.”

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Scrubs - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Scrubs -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al