Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Kalp hastası turistler, kendilerini Türk hekimlere emanet ediyor

TATİL İÇİN ANTALYA’YA GELEN VE ÖZELLİKLE KALP HASTALIKLARI GİBİ ÖNEMLİ BİR RAHATSIZLIĞI BULUNAN YABANCI TURİSTLER, KENDİ ÜLKELERİNDE AMELİYATLARINI YAPMA ŞANSLARI OLMASINA KARŞIN, TÜRK HEKİMLERİ TERCİH EDİYOR. TURİSTLER, TÜRK HEKİMLERİNİN CERRAHİ AMELİYATLARDA SON DERECE USTA OLDUĞU GÖRÜŞÜNDE BULUNUYOR.

Kalp hastası turistler, kendilerini Türk hekimlere emanet ediyor
18 Ocak 2018 - 11:59

Tatil için Antalya’ya gelen ve özellikle kalp hastalıkları gibi önemli bir rahatsızlığı bulunan yabancı turistler, kendi ülkelerinde ameliyatlarını yapma şansları olmasına karşın, Türk hekimleri tercih ediyor. Turistler, Türk hekimlerinin cerrahi ameliyatlarda son derece uzman olduğunu söylüyor.

Dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye tatil yapmaya gelen yabancı turistler, tatil esnasında fark ettikleri rahatsızlıklarını yine tatil yaptığı bölgedeki hastanelere giderek Türk hekimlerden öğreniyor. Turistler, bu sebeple tedavilerini muayene olduğu hekime yaptırmayı tercih ediyor. Tatillerini yüksek tempoyla geçiren turistler, kendilerinde daha önceden mevcut olan koroner arter, kalp kapağı ve aort anevrizması gibi kalp ve damar hastalıklarını öğrendikten sonra ise başka ülkede ya da kendi ülkelerinde cerrahi ameliyata girme şansları olmasına rağmen, Türkiye’yi seçiyor. Türk hekimlerinin cerrahi ameliyatlarda son derece usta olduğu görüşünde olan turistler, ameliyat masraflarının yine kendi ülkelerine nazaran daha düşük olmasından dolayı da memnuniyet duyuyor. Ciddi ameliyatlar geçirip sağlığına kavuşan birçok turist, ülkelerine döndüğünde aynı rahatsızlığa yakalanan tanıdıklarına da Türk hekimlerini öneriyor.

“Kendi ülkelerinde ameliyat şansları olması rağmen Türkiye’yi seçiyorlar”

Antalya’da yaşayan yabancı sayısının Türkiye ortalamasının üstünde olduğuna dikkat çeken OFM Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kar, 2017 yılında 30’un üzerinde turiste açık kalp ameliyatı yapıldığını söyledi. Turistlerin yüksek tatil temposuyla daha önceden var olan kalp ve damar rahatsızlıklarının ortaya çıktığını belirten Dr. Murat Kar, bu hastalıkları yeni öğrendiklerini ve turistlerin kendi ülkelerinde ameliyat şansı olmasına rağmen, Türk hekimlerini tercih ettiklerini ifade etti. Kar, “2017 yılında hastanemizde 30’un üzerinde açık kalp cerrahisi yaptık. Kırgız, Rus, Alman, Danimarkalı kısacası dünyanın her milletinden hastalarımız oldu, hepsi ameliyatlarını oldular ve şifayla ülkelerine döndüler. Bunların bir kısmı tatil için ülkemizdeydiler ve burada ameliyat olmak zorunda oldular ama bazıları ülkelerine dönme şansları olmasına rağmen burada kalmayı tercih ettiler. Ayrıca bazı hastalar yarı zaman Türkiye’de yarı zaman kendi ülkelerinde yaşıyorlar. Bu hastalarımızda burada ameliyat olmayı tercih ettiler. Türkiye sağlık konusunda belirli bir çıta üzerinde duruyor. Avrupa ortalamasının üzerinde hem sayı olarak hem nitelik olarak hem de çeşitlilik açısından daha yüksek ve Türkiye daha ucuz. Kendi ülkelerinden maliyetler Türkiye’den daha fazla” dedi.

Türkiye’deki turistlerin ameliyat gerektiren hastalıklarda en çok kalp hastalığı şikayetiyle başvuru yaptığını kaydeden Op. Dr. Kar, “Burada tatil yapan turistlerin, yüksek bir tempoyla tatil yaptıklarını düşünürsek, kalp ve damarla ilgili şikayetleri daha fazla oluyor. Örneğin Mr. George’nin kronik bir kapak hastalığı vardı. Aort kapağı dardı, nefes darlığı şikayetleri bulunuyordu. Yapılan tetkiklerde aort kapak darlığı dışında 2 hastalığının daha olduğunu tespit ettik. Kendisine 4 cerrahi işlem aynı anda yapıldı. Yarın da ülkesine sağlıklı bir şekilde dönecek” diye konuştu.

Turistler memnun

Anjiyo için Antalya’daki bir özel hastaneye gelen 75 yaşındaki İngiliz George Edward, yapılan tetkikler sonrası birçok rahatsızlığını öğrendiğini söyledi. Arkadaşının tavsiyesi üzerine Antalya’da ameliyat olmayı tercih ettiğini ve Türk doktorlarının işinde uzman olduğunu söyleyen Edward, ameliyat sonrası sağlığının son derece iyi olduğunu kaydetti.

Yine Türkiye’de geçirdiği rahatsızlık sonrası anjiyo olan ve kalp rahatsızlığı sebebiyle ameliyat olması gereken hastalardan 69 yaşındaki Hollandalı Erik Jan Van Donk de, “Tedirgin değilim, biraz heyecan var tabii ki. Doktorlardan çok memnun kaldım. Mustafa Bey’i geçen hafta tanıdım ve onun çok profesyonel olduğunu düşünüyorum” dedi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - toptan gömlek - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr