Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Muratpaşa Belediyesi Alzheimer Danışma Hattı kuruyor

MURATPAŞA BELEDİYESİNİN ÇAĞIN HASTALIĞI ALZEHEİMER’I ÖTELEMEK, REHABİLİTE ETMEK VE UZAKTA TUTMAK İÇİN YAŞLI EVLERİYLE BAŞLAYAN ÇALIŞMANIN ‘ALZHEİMER DANIŞMA HATTI’YLA DEVAM EDECEĞİ BİLDİRİLDİ.

Muratpaşa Belediyesi Alzheimer Danışma Hattı kuruyor
18 Ocak 2018 - 11:45

Muratpaşa Belediyesinin çağın hastalığı Alzeheimer’ı ötelemek, rehabilite etmek ve uzakta tutmak için Yaşlı Evleriyle başlayan çalışmanın ‘Alzheimer Danışma Hattı’yla devam edeceği bildirildi.

Muratpaşa Belediyesi, Artı Nefes Vakfı ve Türkiye Alzheimer Derneği Antalya Şubesi işbirliğinde ‘Alzheimer Hastalığı ve Alzheimer Hasta Yakınları Bilgilendirme Toplantısı’ düzenlendi.

Toplantının açılışında konuşan Başkan Yardımcısı İbrahim Cephaneci, Türkiye’nin her ne kadar genç bir nüfusa sahip olduğu ifade edilse de çok hızlı yaşlanan bir ülke olduğunu söyledi. Bu gerçeğin ışığında ‘Emekli şehri’ olarak ifade edilen Antalya’da gerekli çalışmalar yapılmazsa hızlı yaşlanmanın sorun oluşturuk hale gelebileceğini kaydeden Cephaneci, şunları söyledi:

“Muratpaşa Belediyesi olarak kıdemli kent sakinlerine yönelik Yaşlı Evleri Projemizi 2014 yılında hayata geçirdik. Şu an Yeşilbahçe, Fener ve Soğuksu mahallelerinde olmak üzere 3 Yaşlı Evimiz bulunuyor. Yaşlı Evlerimizin toplam üye sayısı bugün itibariyle 3 bin 515. Yaşlı Evlerimizde en temel amacımız yaşlılarımızın sosyal hayatın içerisinde yer almaya devam ederek üretim ve öğrenme süreçlerinde sürekliliği sağlamaktır.”

Çağın hastalığı

Yaşlı Evlerinin aynı zamanda ‘Çağın hastalığı’ olarak adlandırılan Alzheimer’ı ötelemek, rehabilite etmek ve uzakta tutmak için hizmet veren bir proje olduğunu kaydeden Cephaneci, “Bu alanda yeni projemizin de çalışmalarını devam ettiriyoruz. Çok yakında ‘Alzheimer Danışma Hattı’mızı kurarak, Alzheimer hasta yakınlarının yanında olmaya ve onları desteklemeye başlıyoruz” dedi. Toplantı Cephaneci’nin açılış konuşmasının ardından Türkiye Alzheimer Derneği Antalya Şubesi Başkanı Doç. Dr. Nur Ebru Barçın’a ve Gerontoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Türkan Yılmaz’ın sunumlarıyla sona erdi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - toptan gömlek - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr