Öğretmenlere servis şoförünü denetleme görevi

ANTALYA VALİSİ MÜNİR KARALOĞLU, 2017-2018 ÖĞRETİM YILININ İKİNCİ DÖNEMİ İÇİN 3 KONU BAŞLIĞINDA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALDIKLARINI, OKUL SERVİS ŞOFÖRLERİ VE KANTİNLERDE ÇALIŞAN ELEMANLARA SIKI DENETİME GİRECEĞİNİ KAYDETTİ. KARALOĞLU, ÖZELLİKLE SERVİS ŞOFÖRLERİNİN KENDİLERİNDEN HABERSİZ DEĞİŞİP DEĞİŞMEDİĞİ KONUSUNDA ÖĞRETMENLERİN HER SABAH ŞOFÖRLERİ DENETLEYECEĞİNİ SÖYLEDİ.

Öğretmenlere servis şoförünü denetleme görevi

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 2017-2018 öğretim yılının ikinci dönemi için 3 konu başlığında güvenlik önlemleri aldıklarını, okul servis şoförleri ve kantinlerde çalışan elemanlara sıkı denetime gireceğini kaydetti. Karaloğlu, özellikle servis şoförlerinin kendilerinden habersiz değişip değişmediği konusunda öğretmenlerin her sabah şoförleri denetleyeceğini söyledi.

Antalya’da 2017-2018 yılı eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi öncesi değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Antalya Valisi Münir Karaloğlu başkanlığında, gerçekleşen toplantıda kent merkezi ve ilçelerindeki okulların

çevresinde huzurlu eğitim ortamının devam ettirilmesi ve gerekli tedbirlerin aldırılması ile ilgili konular ele alındı. Güvenlik, kantin ve servis olmak üzere 3 konu başlığında gerçekleşen toplantıda konuşan Vali Karaloğlu, özellikle servis şoförleri ve kantin işletimi ile kantinde çalışan personellerle ilgili önemli kararlar aldıklarını kaydetti.

Hedef önceliği olan okulların tamamını kent güvenliğine entegre etmek

Türkiye’nin genelinde Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlığı’nın ortak protokolüyle güvenli okul projesi yürütüldüğünü hatırlatan Karaloğlu, projeyle birlikte amacın okul çevrelerinde kötü niyetli kişileri öğrencilerden uzak tutmak olduğunu ifade etti. Türkiye’de 1000 okulun proje kapsamında kent güvenlik sistemine entegre olacağını belirten Karaloğlu, Antalya’da ise okulların birinci, ikinci ve üçüncü öncelik olarak sınıflara ayrıldığını ve ikinci dönemde 1. ve 2. Önceliği olan okulların tamamını sisteme entegre etmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Kantinlere sıkı denetim

Okul kantinlerine çok önem verdiklerine vurgu yapan Karaloğlu, Milli Eğitim, Tarım ve Sağlık Bakanlığı’nın kantinlerde nelerin satılıp satılmayacağı hususunda çıkardığı çok kapsayıcı bir yönetmeliğin olduğunu ve ikinci dönemde yönetmeliğe göre denetlemelerin artacağını söyledi.

Karaloğlu, “Eğer denetlemezsek, orada yazılan kuralların bir anlamı yok. Valilik genelgesi haline getirdik ve Pazartesi’den itibaren yeni bir genel gönderiyoruz. Okul kantinlerini her ilçedeki kaymakamlık, kendi bünyesinde oluşturacağı denetim elemanlarıyla okul kantinleri çok sık bir şekilde denetlenecek. Orada yenilen, içilen ve satılanlarla ilgili yönetmeliğimize uygun mu değil mi ona bakılacak. Daha önemlisi kantinlerde çalışan insanlarla ilgili de, kantini alanlar kafasına göre her gün farklı bir eleman getirerek farklı bir eleman çalıştıramayacak. Önce bize bildirecek, okul idaresine bildirecek. Okul idaresi, milli eğitim ve biz bakacağız. Emniyetimize soracağız, düzgün bir arkadaş mıdır, herhangi bir suça bulaşmış mıdır, çocukları olumsuz etkileyecek özelliği var mıdır, yok mudur biz bakacağız. Bizim izin verdiğimiz arkadaşlar ancak kantinlerde çalışacak. Kantinci elemanını değiştirecekse eğer yine bize bilgi verece ve yine bizim iznimizle değiştirebilecek ” diye konuştu.

Her sabah servis şoförü kontrol edilecek

Okul servisleri ile ilgili de önemli bir karar aldıklarını kaydeden Karaloğlu, servis yönetmeliğinde yazılı kuralları hatırlatarak şunları söyledi:

“Hangi suça bulaşmış insanların okul servislerinde şoför olamayacakları çok açık bir şekilde yazılı. Biz şimdi bunu hem merkezde hem ilçelerde olmak üzere onunla ilgili de genelgemiz hazır. Yine milli eğitim ve jandarmamıza soracağız. Eğer o yönetmelikte sayılan suçlardan herhangi birisini işlemişse, servis sahibine, ‘Sen bu şoförle bizim öğrencimiz taşıyamazsın, kriterlere uygun yeni şoför bul’ diyeceğiz. Ve kesinlikle bize bildirdiği şoförü kesinlikle bizden habersiz değiştiremeyecek. Her gün farklı bir isimle servisçilikte yapmayacak. Biz bildirilen, bizim denetimimizden geçmiş arkadaşlarla yapacak. Ola ki değiştirme ihtiyacı duydu, kantincilerde olduğu gibi bize gelecek, biz inceleyeceğiz, uygunsa bu arkadaşla servise devam edebilirsin. Bu konuda okullardaki yöneticiler ve nöbetçi öğretmenlerimizden, her sabah mutlaka okula servisçi geldiğinde şoförü görmesini emrediyoruz. Okul yöneticileri, nöbetçi öğretmen, sabah okula öğrenci bırakan şoförün, kendilerine bildirilen şoförün olup olmadığını kontrol edecek.”

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.