Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Ramazanı bu tavsiyelere kulak verin

Beslenme ve Diyet Uzmanı Kübra Öztürk, ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmamak için Ramazan’a özel bir beslenme modelinin oluşturulması gerektiğini altını çizdi.

Ramazanı bu tavsiyelere kulak verin
12 Haziran 2017 - 15:09
banner

Ramazan’ı asıl aksak ve kontak beslenerek kılmak ilkin fazla kiloluluk iktisap etmek üzerekan şekerinin düşmesi, tevettür problemlerinin yaşanması, asap sistemini etkileyen problemlerin çoğalması üzere hastalıklara çağrılık çıkarabiliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Kübra Öztürk, asıl afiyet sorunlarıyla erinç karşıya tükenmek düşüncesince Ramazan’a hususi müşterek tagaddi modelinin oluşturulması icap ettiğini altını çizdi.

Ramazan ayında tagaddi düzeninin değişmesi, günlerin ısıdam ve derinliğine olması, kıtlık sürelerinin uzaması ve buna ilişkin şekilde iftarda mideye fazla yüklenilmesi bazısı afiyet sorunlarının yaşanmasına bozukluk olabiliyor. Özellikle açlığa ilişkin şekilde koku şekerinin düşmesi, tagaddi düzenindeki tadilat hasebiyle kilogram artışının yaşanması en kalın tanıdık sorunlardan bazıları.

Bu mevzuya nazarıitibar çekici Beslenme ve Diyet Uzmanı Kübra Öztürk, mıhlı müşterek Ramazan kılmak düşüncesince ehemmiyetli uyarılarda bulundu. Ramazan’da asıl afiyet problemleri yaşanmaması düşüncesince kifayetli ve istikrarlı tagaddi modelinin oluşturulması icap ettiğini tamlayan Öztürk, tagaddi modelinin iftar vakti vakti ve sahur şekilde dü anne kez ve arada da 1 açıklık kez biçiminde 3 kez ile oluşturulması icap ettiğini söyledi.

Sahuru atlamayın!

Ramazan ayında mıhlı beslenebilmek düşüncesince sofraları gıda kıymeti ve tel payı yüksek, tok markajcı besinlerden oluşturulması icap ettiğini tamlayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Kübra Öztürk, bilhassa sahur öğününün akilane müşterek biçimde yapılmasının günün arka küsurat kısmı düşüncesince fazla ehemmiyetli bulunduğunu açıkladı.

Öztürk: “Sahur öğünü yapılmadığı takdirde güneş içerisindeki kıtlık süresi uzar ve koku şekerinin er saatlerde düşmesine ilişkin şekilde günün hamhalat geçişine bozukluk olur. Bu nedenden sahur behemehâl atlanmamalıdır. Bu öğünde yediklerimize fazla nazarıitibar etmeli, tok tutak protein payı faziletli süt, yoğurt, peynir, er bezi üzere besinlere behemehâl soframızda toprak vermeliyiz. Tam tahıllı mahsulat tokluk süresini uzattığı düşüncesince yeğleme etmeli fazla yağlı, tuzlu, baharatlı yemeklerden bu öğünde ırak durmalıyız.”dedi.

Uzun sürekli açlıktan sonraları mideyi zorlamamak alegori ölçülü, istikrarlı müşterek tagaddi modeline uyulmasının önemine yer veren Öztürk, iftarı 1 bardak ılık su yanı sıra 2 nüsha zeytin yahut 1 nüsha hurma, peşi sıra ılık çorba içerek açılmasının hâlâ mıhlı bulunduğunu belirtti. Öztürk, oruç açıldıktan sonraları 10-15 çağ beklenilmesi hâlâ sonraları gril veya fırında pişmiş zayıf etler, ısıdam tava yemekleri, göveri ve yoğurt üzere gıdaları istikrarlı şekilde tüketilmesini önerdi.

Tatlıları açıklık öğüne bırakın

Sahur ve iftar vakti vakti ortada şerbetli unlu asıl tatlılar alegori sütlaç, muhallebi, güllaç üzere sağmal tatlılar yahut semere tüketilebileceğini tabir fail Öztürk, iftar vakti vakti ve sahur arasındaki saat fazla çelimsiz bulunduğu düşüncesince arada ferah çokça su içilmesi ve günce minimum 2 litre su içmeye nazarıitibar edilmesi icap ettiğinin altını çizdi.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Kübra Öztürk, Ramazan ayını kilogram almadan, mıhlı kılmak arzu edenler düşüncesince de şu rejimi önerdi:

Sahur

1.Alternatif
1 nüsha haşlanmış yumurta
1 tike peynir ( az tuzlu)
Bol yeşillik- Salata
2 birlik koz içi
1 lezzetli kaşığı bal/pekmez

2.Alternatif
1 kâse çorba
1 debbağ tava yemeği
1 tike ekmek
1 kâse yoğurt

3.Alternatif
2 tike parafin peynirli kepek ekmekli tost
4-5 nüsha zeytin
Şekersiz komposto
Bol salata

2 tike birlik buğday ekmeği

İftar

1 bardak su + 1 nüsha hurma

1 kâse çorba
1dilim ekmek
10-15 dk. Ara
1 debbağ tava yemeği
Bol Salata
1 tike ekmek
1 kâse yoğurt

Ara Öğün 

(Bir alternatif seçilebilir.)

* 1 porsiyon meyve

* 1 hapaz badem/fındık/ceviz

* 1 bardak (su bardağı) süt/ yoğurt/kefir

* Sütlü tatlı

* 2 ferde dümdüz dondurma

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikologprotein tozuCaner Erdenizantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

protein tozuOnline PsikologCaner ErdenizMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comTakipcintr.co