Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Yılda ortalama bin kişi suda boğuluyor

TÜRKİYE’DE 14 YILDIR ADLİ BOĞULMA OLAYLARININ İSTATİSTİĞİNİ TUTAN AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. ADNAN TURGUT, YILDA 900 İLE BİN 200 KİŞİNİN SUDA BOĞULMA SONUCU ÖLDÜĞÜNE DİKKAT ÇEKEREK,BU RAKAMIN TOPLAMDA BİR İL NÜFUSUNA DOĞRU GİTTİĞİNİ BİLDİRDİ. TURGUT, YAZ AYLARININ GELMESİYLE BİRLİKTE SUDA BOĞULMA VAKALARINDA BÜYÜK ARTIŞ YAŞANDIĞINA DİKKAT ÇEKTİ.

Yılda ortalama bin kişi suda boğuluyor
07 Temmuz 2018 - 11:00

Türkiye’de 14 yıldır adli boğulma olaylarının istatistiğini tutan Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adnan Turgut, yılda 900 ile bin 200 kişinin suda boğulma sonucu öldüğüne dikkat çekerek, bu rakamın toplamda bir il nüfusuna doğru gittiğini bildirdi. Turgut, yaz aylarının gelmesiyle birlikte suda boğulma vakalarında büyük artış yaşandığına dikkat çekti.

Suda boğulma sonucu ölüm sayısının her geçen yıl arttığını kaydeden Turgut, alınacak küçük önlemlerle boğulmaların önüne geçilebileceğini bildirdi. Çocukların yanında yüzme bilmeyen büyüklerin de alacakları birkaç saatlik kursla yüzmeyi öğrenebileceğini ifade eden Adnan Turgut, “Su bir hayattır ama kullanmasını bilmediğimiz zaman ölümümüze neden olabilir” dedi.

14 yıldır medyaya yansıyan boğulma vakalarının istatistiğini tuttuğunu belirten Doç. Dr. Turgut, “Gün geçtikçe nüfusumuzun artması, tatilci sayısının yükselmesi ve su kaynaklarının etrafındaki aktivitelerin artmasıyla birlikte boğulma vakaları artış gösteriyor. 3 tarafımız denizlerle çevrili ama daha çok iç sularda, tatlı sularda boğuluyoruz. Piknikte veya başka bir yerden serinlemek amacıyla suya giriyoruz. Kaçan bir nesnenin arkasından suya atlıyoruz. Bu nedenden istenmeyen boğulma vakaları artıyor. Denizlerde alınan önlemlerle boğulma vakaları az” diye konuştu.

“Yılda 900 ile bin 200 kişi ölüyor”

Cankurtaran olan havuzlarda serinlenilmesi gerektiğine dikkati çeken Adnan Turgut, site ve villa havuzlarının da cankurtaran olmadığı için güvensiz olduğuna işaret etti. 2004 yılından bu yana veriler derlediğini kaydeden Turgut, “Bir il nüfusumuz yok diyebileceğiz. Yıllık 900 ile bin 200 kişiyi suda boğulma nedeniyle kaybediyoruz” dedi.

“Temmuz ayına dikkat”

Yaz ayları içinde en fazla boğulma vakasının temmuz ayında yaşandığına değinen Adnan Turgut, “Uzun bayram tatillerinde çok boğulma oluyor. Önümüzde uzun bir Kurban Bayramı tatili var. Geçen yılki bayram tatilinde 70 kişi boğuldu. Bu Ramazan Bayramı’nda iklim ve seçim süreci nedeniyle fazla boğulma vakası olmadı. Ama yine de tatil döneminde dikkat etmeliyiz. Çocuklarımızı otel havuzlarında, denizde yalnız bırakmayalım” ifadelerine yer verdi.

“Son 5 günde 24 kişi öldü”

Son 5 günde 24 kişinin boğulduğunu dile getiren Adnan Turgut, “En büyük problemlerimizden biri, kurtarmak isteyen kişinin kendisinin boğulmasıdır. Biz buna çoklu boğulma vakası diyoruz. Can havliyle, duygusal olarak suya atlamayı tercih etmektense, bir yüzer materyal, bir ip, bir çubuk atarak, kontaksız kurtarma tekniğini tercih etmeliyiz. Boğulmakta olan kişi şuursuzca hareket ettiği için kurtarmaya giden kişiyi de boğabilir. Bu şekilde üçerli, beşerli çok vatandaşımız boğuldu” dedi.

“Yüzmeyi öğretmek program haline getirilmeli”

Yüzmenin anaokulundan itibaren bir program haline getirilmesi gerektiğini tavsiye eden Turgut, “Suda boğulmalar önlenebilir kazalar sınıfındadır. Biz eğitimi planlı programlı yapıp topluma yaygınlaştırabilirsek, suda boğulma vakalarını azaltabiliriz” diye konuştu.

“Yüzme hayati bir risk”

Öğrenci velisi Hilal Karadağ, Antalya’da yaşayan ailelerin çocuklarını daha çok yüzme kurslarına yönlendirmelerini istedi.

Su olan ortamın her zaman risk taşıdığını dile getiren Karadağ, “Yüzme hayati bir risk. Çocuklarımıza mutlaka küçük yaşta yüzme öğretmeliyiz. Çocuğum şuan yüzmeyi öğrendi” dedi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Scrubs - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Scrubs -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al