Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

18. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nde görkemli başlangıç

18. ULUSLARARASI ANTALYA PİYANO FESTİVALİ SANATÇI MANOLO CARRASCO VE ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MENDERES TÜREL’İN MUHTEŞEM PERFORMANSIYLA BAŞLADI. BU YIL 18’NCİSİ DÜZENLENEN VE EN ÖNEMLİ SANAT ETKİNLİKLERİNDEN BİRİ OLAN ULUSLARARASI ANTALYA PİYANO FESTİVALİ, ‘PİYANO FLAMENKO’ DENDİĞİNDE DÜNYADA AKLA GELEN İLK İSİMLERDEN OLAN MONOLO CARRASCO’YU AĞIRLADI. CARROSCO VE TÜREL, ‘MEMLEKETİM’ ŞARKISINI PİYANO BAŞINDA BİRLİKTE ÇALDI. CARROSCO VE TÜREL AYAKTA ALKIŞLANIRKEN DAVETLİLERE GURUR VEREN BİR GECE YAŞATTI.

18. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nde görkemli başlangıç
02 Kasım 2017 - 12:46
banner

18. Uluslararası Antalya Piyano Festivali sanatçı Manolo Carrasco ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in muhteşem performansıyla başladı. En önemli sanat etkinliklerinden biri olan Uluslararası Antalya Piyano Festivali, ‘Piyano Flamenko’ dendiğinde dünyada akla gelen ilk isimlerden olan Monolo Carrasco’yu ağırladı. Carrosco ve Türel, ‘Memleketim’ şarkısını piyano başında birlikte çaldı. Carrosco ve Türel ayakta alkışlanırken davetlilere gurur veren bir gece yaşattı.

Antalya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde 1 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek olan ‘18. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’; ‘Piyano Flamenko’ dendiğinde dünyada akla gelen ilk isimlerden biri olan ve geçen yıl festivalde verdiği konserle Antalyalı müzikseverleri kendine hayran bırakan İspanyol Flamenko Piyanisti Manolo Carrasco’nun özel gösterisi ‘Sounds from Spain’ (İspanya’dan Sesler) ile başladı.

Her yıl sanatseverler tarafından büyük bir heyecanla beklenen festivalin AKM Aspendos Salonu’nda düzenlenen açılış konserine Antalyalı müzikseverler yoğun ilgi gösterdi. Klasik müzik, caz ve Flamenko dünyasından birçok müzisyeni müzikseverlerle buluşturacak festivalin Sanat Yönetmenliğini Orkestra Şefi Gürer Aykal yapıyor.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “18. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, bu akşam bir Akdeniz rüzgarıyla başlıyor. İspanya’nın büyük piyanist ve kompozitörü Sayın Carrasco, festivalimizin geçen yıl da sanatçısıydı, bu yıl da bizimle birlikte. Festivalin bu konserle açılması bizim için gerçek bir mutluluk kaynağı oldu. Bu konserin ardından büyük sanatçılarla devam edecek konser dizimiz, diliyoruz ki sizlere bir müzik ziyafeti yaşatacak” dedi.

Antalya’yı müzik şehri ve müziğin başkenti yapmak için ilerlemeye devam ettiklerini belirten Türel sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin en büyük zenginliklerinden biri müziktir. Müziğimizin kökeninde 3 kıtanın bütün müziklerinin zenginliği var. Ancak tıpkı Türk mutfağı gibi Türk müziği de maalesef dünyada hak ettiği yerde değil. Antalya, Türk kültürünü dünyaya tanıtma misyonu olan bir şehir olarak, müzik alanında da bir misyona sahip diye düşünüyorum. Piyano festivalimiz de bize bu misyonda yol açan ve ilham veren bir gelenek haline gelmiştir. Huzurlarınızda bize bu yolu açan tüm eski belediye başkanlarına, sayın hocam Gürer Aykal’a ve festivalde yer alan tüm sanatçılarımıza teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürüm de bu festivalleri yaşatan Antalya halkınadır.”

‘İspanya’dan Sesler’ özel gösterisinde dünyaca ünlü Francisco Tarrega, Enrique Granados, Isaac Albeniz, Manuel de Falla, Luigi Bocherini gibi isimlerin eserleri ile 19. yüzyıldan günümüze Flamenko ve klasik müziğin en iyi örneklerini sunan Carrasco’ya konser boyunca 6 flamenko dançsısı ve 7 müzisyen eşlik etti. Carrosco’nun konseri Flamenko dansları davetlilere muhteşem ve unutulmaz bir gece yaşattı. Gece boyunca alkışlar hiç durmadı.

Türel, ayakta alkışlandı

Konser sonunda sanatçı Carrosco, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i sahneye davet ederek birlikte piyano çaldı. Başkan Türel, Manolo Carrasco ile birlikte ‘Bir Başkadır Benim Memleketim’ şarkısını çaldı. Carrosco ve Türel’in şarkısı salonu dolduran müzikseverler tarafından büyük beğeni toplarken dakikalarca ayakta alkışlandı. Başkan Türel’in performansı Antalyalılara ayrı bir onur ve gurur yaşatırken, vatandaşlar piyano çalan bir belediye başkanına sahip oldukları için de büyük bir mutluluk yaşadıklarını belirtti. Başkan Türel, “10 dakikalık bir provayla size böyle küçük bir sürpriz yaptık” dedi.

Menderes Türel daha sonra Manolo Carrasco ve diğer sanatçılara çiçek vererek teşekkür etti.

Yıldızlar geçidi yaşanacak festivalde bu yıl; dünyaca ünlü Şef Leonard Slatkin, Gürer Aykal ve Hakan Şensoy’un yanı sıra; Manolo Carrasco, Stéphane Blet, Cem Esen, Emre Elivar, Ariadna Castellanos, Çağ Erçağ, Nurkan Renda, Luz Casal, Güher & Süher Pekinel gibi yerli ve yabancı birbirinden ünlü sanatçılar yer alıyor. Festivalin Sanat Yönetmenliği görevini Orkestra Şefi Gürer Aykal üstleniyor. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nde bu yıl; Liszt’in dev eseri Faust Senfonisi’ni piyanoya uyarlayarak müzik dünyasında ayrı bir yer edinen ve 12 adet Türk-Osmanlı Rapsodisi bestesi bulunan Stéphane Blet; Uluslararası Antalya Piyano Festivali’ne özel hazırladığı bestesini ilk kez ‘Kamuran Gündemir Anısına’ düzenlenen resitalde seslendirecek olan genç ve yetenekli Türk piyanist Cem Esen; Uluslararası piyano yarışmalarında kazandığı ödüller ile yeteneğini taçlandıran dünyaca ünlü Türk piyanist Emre Elivar; müzik otoriteleri tarafından “neslin en ilginç caz müzisyenlerinden biri” olarak gösterilen İspanyol piyanist ve besteci Ariadna Castellanos; Türkiye’nin en yetenekli Çellistlerinden Çağ Erçağ ve en yetenekli Gitar virtüözlerinden Nurkan Renda; Pedro Almodovar‘ın ‘Yüksek Topuklar’ filminin unutulmaz sesi “İspanyol Diva” Luz Casal, ve dünyaca ünlü Türk piyano solistleri Güher & Süher Pekinel gibi klasik müzik, caz ve flamenko dünyasından birçok yıldız isim yer alacak.

Müziğin kalbi Antalya’da atacak

Türkiye’nin en önemli orkestralarından biri olan ‘Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’ ve Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nin orkestrası olarak, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in destekleriyle kurulan ‘Akdeniz Filarmoni Orkestrası’, Antalya Kültür Merkezi’nde birbirinden ünlü solistlere eşlik edecek ve dünyaca ünlü orkestra şefi Leonard Slatkin, Gürer Aykal ve Hakan Şensoy tarafından yönetilecek. 18. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nde, gerçekleşecek tüm etkinlikler boyunca 468 müzisyen Antalyalı müzikseverlerin huzuruna çıkacak.

Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Manolo Carrasco konserinin ardından 4 Kasım’da Gürer Aykal’ın yöneteceği, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte dünyaca ünlü piyanist ve besteci Stéphane Blet konseri ile devam edecek olan festivalde; 8 Kasım’da her yıl geleneksel olarak “Kamuran Gündemir Anısına” düzenlenen resitalde genç piyanist Cem Esen, 10 Kasım’da Gürer Aykal’ın yöneteceği Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Cumhuriyet Bestecileri konserinde piyanist Emre Elivar, 7 Kasım’da Flamenko Caz türünde Ariadna Castellanos, 22 Kasım’da Hakan Şensoy yönetiminde Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte, Anadolu ezgilerinin senfonik rock türünde yeniden yorumlandığı konserde Çağ Erçağ (Viyolonsel) & Nurkan Renda (Gitar), 26 Kasım’da ‘Romantizmin Tutkulu Sesi’ Luz Casal, 29 Kasım’da ise 100 genç müzisyenden oluşan Kepez Belediyesi Çocuk ve Gençlik Senfoni Orkestrası Antalya Kültür Merkezdi’nde müzikseverlerle buluşacak.

Güher&Süher Pekinel, 1-2 Aralık’ta sahnede

Türkiye’nin en önemli festivali olarak bilinen gerek yurt içinden gerek yurt dışından övgüler alan, Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 1-2 Aralık’ta dünyaca ünlü Şef Leonard Slatkin’in yöneteceği konserlerle son bulacak. Final konserlerinde Akdeniz Filarmoni Orkestrası, şiirsel müzik anlayışları ve özgün stilleriyle, uluslararası müzik camiasında özel bir yerleri olan Güher ve Süher Pekinel’e eşlik edecek. Kariyerleri boyunca pek çok sayıda ödüle layık görülen Güher ve Süher Pekinel; Avrupa, Uzak Doğu ve ABD’nin başlıca konser salonlarında çaldıkları resitallerden sonra, bu kez Antalyalı müzikseverlerle bir araya gelecek.

18. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nde, gerçekleşecek tüm etkinlikler boyunca 468 müzisyen Antalyalı müzikseverlerin huzuruna çıkacak.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikologprotein tozuCaner Erdenizantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

protein tozuOnline PsikologCaner ErdenizMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comTakipcintr.co