Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Adet Düzensizliklerine Dikkat

Adet Düzensizliklerine Dikkat
19 Temmuz 2017 - 11:17
banner

Adet Düzensizliklerine Dikkat

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan Hurşide Cevlan kadınların en sık karşılaştığı sıkıntılardan olan adet düzensizliği olduğunu vurgulayarak bu sorun hakkında önemli bilgiler verdi.

Adet, bir diğer deyişle regl; kadının rahim içi dokusunda döllenme olayı olmadığı zamanlarda vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Adet kanamaları kadınlarda üreme işlevinin en mühim parçasıdır. Kadın hastalıkları ve kadın doğum uzmanı olan Hurşide Cevlan yaptığı açıklamalarda ergenliğe girildiği andan itibaren gerçekleşen ve menopoza kadar devam ettiğini söyleyerek iki adet dönemi arası 20 ile 35 gün ve ortalama 28 gün olduğunu da açıklamalarına ekledi.  Birçok nedeni olan adet düzensizliği hakkında da açıklamalarda bulundu.

Ergenlikten Menopoz Dönemine

Ergenlik döneminde başlayan adet döngüsünün düzene girmesi yaklaşık 2 yıldır. Ergenlikten sonra kadın bireylerin çoğunda adetler düzene girer. Adet kanamsı ise 2 ile 5 gün arasında devam edebilir. Ama her kadında adetler düzenli olarak gerçekleşmez. Bazı kadınlarda belli sebeplerden ötürü adet düzensizlikleri olabiliyor. Düzensizliği adetlerin gerçekleşmesinde ki sürede kanamalarda ki sürede ve kanama miktarından faydalanılarak tespit edilebilir.

Adet düzensizliği doğum kontrol yönetiminin değişmesi sebebiyle gerçekleşebilir. Ayrıca adet döngüsünü düzenleyen östrojen ve projesteron hormonlarında ki değişimlerden de kaynaklanabilir. Hormonlarda dengelerin değişmesinin de birçok nedeni olabilir. Adet düzensizliği ergenlik ve menopoza girmeye yaklaşırken sıkça karşılaşabilinir bir durumdur. Genellikle bu zamanlarda tedaviye engel duyulmaz.

Adet Yüzmeye Engel Mi?

Tıbbi olarak bir dayanağı olmayan halk arasında birtakım söylentiler dolanmaktadır. Tıbbi olarak kanıtlanmamış bazı inançlara göre adet dönemindeyken denize veya havuza girilmezmiş. Bu tarz söylentiler asılsızdır ve adetliyken bile denize ve havuza girip yüzülebilir.

Adet Düzensizliğinde Stres Baş Etken

Kadınlar tarafından rastlanan en fazla sıkıntılardan olan adet düzensizliğinin birçok nedeni vardır ama yine her şeyde olduğu gibi en belli başlı etmen stres olarak gözüküyor. Stres; birçok hastalığın en başlıca sebebi olarak gösteriliyor. Stres adet düzensizliğine sebep olan en büyük etmendir.

Stresin yanı sıra adet düzensizliğine neden olan, diğer etmenler doğum kontrol hapları, pelvik hastalığı, polistik over sendromu, aşırı kilo ve yağlanma, aşırı egzersiz yapma, şeker hastalığı ve troid bezi rahatsızlığı gibi sebepleri de vardır..

 

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikologprotein tozuikinci el telefon” target=antalya duvar kağıdıduvar kağıdı

php shellshell downloadTürk Takipçi

protein tozuOnline Psikologikinci el telefon” target=Megatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comTakipcintr.co