Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Ağız Kokusunun Nedenleri

Ağız Kokusunun Nedenleri
21 Haziran 2020 - 13:06

Ağız Kokusunun Nedenleri

Birçok kişinin kâbusu haline gelen ağız kokusu sosyal yaşantıyı da büyük ölçüde etkilemektedir. Özellikle sabah kalktıktan sonra kötü ve rahatsız edici bir koku ile uyanmanıza neden olan ağız kokusu çeşitli faktörlere bağlı olarak meydana gelmektedir. Ağız kokusunu gidermek için öncelikle nedenlerini araştırmakta fayda vardır.  

 Ağız Kokusu Nedenleri 

Ağız ve diş sağlığı iyi olmayan insanlarda ağız kokusu oluşması kaçınılmazdır.  Diş eti iltihabı, diş taşı oluşumu, ağız içi problemler, diş çürüklükleri ağız hijyeninin yapılmaması dişlerin düzenli fırçalanmaması dilin fırçalanmaması ve diş ipi kullanımının olmaması, ağızda bakteri oluşması gibi pek çok neden ağız kokusu oluşmasına neden olmaktadır.  Bunu yanı sıra yiyip içtiğiniz bazı besin ve içeceklerde ağız kokusuna neden olmaktadır. Aşırı alkol ve sigara tüketimi kahve tüketimi soğan sarımsak ve baharat tüketimi de ağız kokusuna neden olan etmenler arasında yer almaktadır.  

Sağlık Sorunları ve Aşırı Diyetler Ağız Kokusu Yapıyor

 Bazı sağlık sorunlarına ağız kokusuna neden olmaktadır. Özellikle karbonhidrat içeren aşırı diyetler uyguluyorsanız ağız kokusu gibi yan etkiler meydana gelecektir. Ağız salgısının ağza az miktarda akması sonucunda oluşan ağız kurluğunda da ağız kokusu meydana gelmektedir. Diyabet boğaz enfeksiyonları, göğüs enfeksiyonları, sindirimi sorunları gibi hastalıklarda ağız kokusu nedenleri arasında yer alıyor. Reflü, mide ekşimesi gastrit ve mide gazı gibi sorunlar ağız kokusuna neden olmaktadır. 

 Ağız Kokusu Nasıl Geçer 

 Ağız kokusunu tedavi etmek için öncelikle nedenlerini tespit etmenizde fayda vardır. Ağız kokusunu nedenlerini tespit etmek için hemen bir uzman diş doktoruna muayene olmanız gerekiyor. Hastalıklara bağlı olarak meydana gelen ağız kokusu için   öncelikle o hastalığınızın tedavisini yaptırmanız gerekecektir. Ancak ağız bakım suyu kullanabilirsiniz. Bunun dışında aşağıdakileri de yaparsanız ağız kokusundan kısa süre kurtulabilirsiniz. 

 Sigara Alkol ve Tütün Ürünlerine Veda Edin

Sadece ağız kokusu değil, farklı sağlık sorunlarına da neden olan içki, alkol, sigara ve tütün ürünlerini en kısa zamanda hayatınızdan çıkarmayı deneyin. 

Ağız Kuruluğundan Kurtulun 

Ağız kurluğunun da ağız kokusuna neden olacağından yukarıda bahsetmiştir. Böyle bir sorunuzu varsa su tüketiminizi artırarak bu durumu önleyebilirsiniz. Bunun dışında nefes açıcı bitkiler tüketerek ağız kokusunu giderebilirsiniz. Dilinizi ve dişinizi düzenli olarak temizleyin ve diş ipi kullanarak dişler arasında kalan yemek atıklarından kurtulmaya gayret edin. Protezlerinizi varsa da mutlaka akşam yatarken çıkartın ortodontik aparey kullananlar mutlaka kullanmadan önce apareyi mutlaka temizlemesi gerekir. 

Ağız Kokusu Sorunlarının Çözümü  Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz İçin https://klinik43.com ‘u  ziyaret edebilirsiniz.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat