Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Antalya’da yılbaşı öncesi artan ürün fiyatları üreticiyi sevindirdi

ANTALYA TOPTANCI HALİNDE YILBAŞI NEDENİYLE SEBZE VE MEYVE FİYATLARINDA ARTIŞ YAŞANDI. ANTALYA’NIN VE SOFRALARIN BAŞ TACI DOMATES SON BİR HAFTADA GÖRE YÜZDE YÜZDE DEĞER KAZANARAK 3 LİRAYA ÇIKTI. FİYATLARDAKİ ARTIŞ ANTALYALI ÜRETİCİLER TARAFINDAN SEVİNÇLE KARŞILANDI.

Antalya’da yılbaşı öncesi artan ürün fiyatları üreticiyi sevindirdi
12 Aralık 2018 - 13:34

Antalya toptancı halinde yılbaşı öncesi sebze ve meyve fiyatlarında artış yaşandı. Antalya’nın ve sofraların baş tacı domates son bir haftada değer kazanarak 3 liraya çıktı. Fiyatlardaki artış Antalyalı üreticiler tarafından sevinçle karşılandı.

Antalya toptancı halinde yılbaşı nedeniyle sebze ve meyve fiyatlarında son iki aya göre yüzde 100 ile 200 arasında artış yaşandı. Fiyatlardaki artış örtü altı üretimin merkezi konumundaki Antalyalı üreticiler tarafından sevinçle karşılandı. Toptancı haline ürünlerini getiren üreticiler, fiyat artışının sebebini bir yandan yaklaşan yılbaşına bağlarken diğer taraftan üretimin yüzde 20-30 düşmesine bağladı. Fiyat artışından Antalya’nın vazgeçilmez ürünü olan domates de olumlu etkilendi. Geçtiğimiz günlerde fiyatı 1,5 liraya kadar düşen domates yeniden 3 lirayı gördü.

Zam şampiyonu domates yeniden yükselişte

Artışın nedenleri arasında ise yılbaşı öncesi yaşanan pazar hareketliliği ve yurt dışı pazarlarından talebin artması oldu. Üreticiler ise, Antalya’da son haftalarda hakim olan soğuk hava nedeniyle ürün azlığının yaşanmasından dolayı fiyatların yüksek olduğunu söylüyor. Eylül ayında yüzde 35,20’lik fiyat artışıyla zam şampiyonu olan domatesin fiyatı da geçtiğimiz hafta yaşanan düşüşün ardından yeniden 3 liraya kadar yükseldi.

“Hal’e gelen ürün sayısı da yüzde 30’a yakın azaldı”

Fiyat artışlarını ve Aralık ayını değerlendiren Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan, “Yurt dışından yaklaşan yılbaşı öncesi fazla talep var. Talebin fazla olması bütün ürünlerin fiyatlarını etkiledi. Bunun yanında ister istemez havaların soğuması ile Hal’e gelen ürün sayısı da yüzde 30’a yakın azaldı. Bundan sonra ürün miktarı azalarak devam eder. Çiftçi için bu fiyatların korunması elbette mutlu edici. Çiftçilerimizin bu yıl girdi maliyetleri oldukça yüksek oldu. Bu maliyetleri karşılamak için domatesin olabildiğince yüksek seyretmesi gerekir. Sanırım fiyatlar bir 15 gün daha böyle gider. Ondan sonra yavaş yavaş düşme başlar” değerlendirmesini yaptı.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Scrubs - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Scrubs -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al