Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Antalya’nın gözde bölgelerinde sit sınırları yeniden çizildi

ANTALYA’DA SİT STATÜLERİ YENİLENEN ALANYA KALESİ, KAŞ’IN PATARA VE FIRNAZ KOYU İLE DEMRE’NİN TAŞDİBİ YARIMADASI’NA VİLLA, TURİZM TESİSİ, TAŞ OCAĞI VE MADEN FAALİYETİ YAPILABİLECEK.

Antalya’nın gözde bölgelerinde sit sınırları yeniden çizildi
10 Ocak 2018 - 11:03
banner

Antalya’nın gözde bölgeleri olan Alanya Kalesi, Kaş’ın Patara ve Fırnaz Koyu ile Demre’nin Taşdibi Yarımadası’nda sit sınırları yeniden çizildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin onayıyla Alanya Kalesi’ne ilişkin karar 3 statüye ayrıldı. Resmi Gazete’de dün yayımlanan karara göre Kale’nin, nitelikli doğal koruma alanı, sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı sınırları netleşti. Kesin korunacak hassas alana ilişkin sınırlar ise Bakanlar Kurulu onayıyla yürürlüğe girecek.

Kaş Patara

Antik kentin bulunduğu Patara ile Kalkan’a 8 kilometre uzaklıkta yer alan Yeşilköy, Fırnaz Koyu ve çevresinde de sit statüsü yenilendi. Bölgede, nitelikli doğal koruma alanı, sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı sınırları çizildi. Aziz Nikolaos’un mezarının bulunduğu Demre ilçesindeki Taşdibi Yarımadası Doğal Sit Alanı ise nitelikli doğal koruma alanı olarak ilan edildi.

Kesin korunacak hassas alan sınırı ise yine diğer iki bölgede olduğu gibi Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenecek. Taşdibi, diğer kararlardan farklı olarak sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı statüsüne alınmadı. Böylece Taşdibi’nin nitelikli doğal koruma alanı içinde sınırlı yapılaşma mümkün olacak.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikologprotein tozuCaner Erdenizantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

protein tozuOnline PsikologCaner ErdenizMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comTakipcintr.co