Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Antalya’nın turizmde 2018 hedefi 12 milyon yabancı turist

AKDENİZ TURİSTİK OTELCİLER VE İŞLETMECİLER BİRLİĞİ (AKTOB) BAŞKANI ERKAN YAĞCI, ANTALYA’NIN 2017 YILINI 10 MİLYON TURİSTİN ÜZERİNDE TAMAMLAYACAĞINI ÖNGÖREREK, 2018 YILI İÇİN İSE HEDEFİN 12 MİLYON OLDUĞUNU SÖYLEDİ. YAĞCI AYRICA, ÇİN’E DÜZENLEDİĞİ ZİYARET SONRASI İZLENİMLERİNİ AKTARARAK, ÖNÜMÜZDEKİ 5 YIL İÇERİSİNDE ANTALYA’DA 1 MİLYON ÜZERİNDE ÇİNLİ TURİSTİN GELEBİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.

Antalya’nın turizmde 2018 hedefi 12 milyon yabancı turist
27 Eylül 2017 - 17:32

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Antalya’nın 2017 yılını 10 milyon turistin üzerinde tamamlayacağını öngördüklerini belirterek, 2018 yılı için ise hedefin 12 milyon olduğunu söyledi. Yağcı ayrıca, Çin’e düzenlediği ziyaret sonrası izlenimlerini aktararak, önümüzdeki 5 yıl içerisinde Antalya’ya 1 milyon üzerinde Çinli turistin gelebileceğini söyledi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin Eylül ayı toplantısı, Kundu bölgesinde bir otelde gerçekleştirildi. 27 Eylül Dünya Turizm Günü’ne denk getirilen yemekli toplantıya Vali Münir Karaloğlu, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar ve turizmciler katıldı. Toplantıda, 2017 yılının turizm değerlendirmesi ve 2018 planlamaları gibi konular ele alındı. Kış turizminin de konuşulduğu toplantıda, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Antalya’nın 2017 yılı sonunda 10 milyon turist sayısını geçeceğini öngörürken, 2018 yılı için ise hedefin 12 milyon olduğunu kaydetti. Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise, son 3 yılda gerileyen Avrupa turizminin tekrar eski haline döneceğini, aynı zamanda da Avrupa dışındaki turizm pazarlarının dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

5 yıl içerisinde 1 milyon Çin turist hedefi

Öncelik olarak geçtiğimiz haftalarda Çin’e düzenlediği ziyareti değerlendiren AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Çin turizminde son 5 yıl içerisinde büyük bir artış olacağını savundu. Yağcı, “Çin’de yaşayan vatandaşlara Türkiye imajını ve algısını oluşturmak. Burada kültürel değerler çok ön plana çıkıyor. Çünkü, Çinlilerin özellikle merak ettiği kültürel değerler çok önemli. Türkiye’nin bir çok destinasyon noktaları var. Bunları tanıtmamız lazım. Böyle olursa önümüzdeki 5 yıl içerisinde hedefimiz olan 1 milyonluk Çinli turist rakamına ulaşacağımızı tahmin ediyorum” dedi.

“2018 yılı hedefi 12 milyon”

Antalya’nın yıl sonu itibariyle 10 milyon turist sayısının üzerine çıkacağını öngören Yağcı, bu sayıda Rusya’nın önemli bir katkısının olduğuna işaret ederek, “Rusya’da toplam turist rakamımız 2015 seviyelerini aşmış durumda. Dolayısıyla iyi bir noktaya gidiyor. Yıl sonunda 10 milyon yabancı turist rakamını aşacağımızı öngörüyoruz. Burada önemli olan 2018 yılı. Biz 2018 yılında esas başarı eşiğimiz 12 milyon yabancı turist. Buna ulaşmamız için de daha önce başarılı olduğumuz olgun pazarları tekrar kazanmamız lazım” diye konuştu.

“3 milyon Alman vatandaşın Antalya’yı ziyaret etmesini istiyoruz”

Alman pazarıyla ilgili daha önce hiç yaşanmadığı kadar sıkıntının olduğunu dile getiren Yağcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünyada bekli de hiçbir zaman olmadığı kadar politik gelişmelerin turizmi direkt olarak etkilediği bir dönemden geçiyoruz. Tabi bir seçim dönemi vardı. Seçimlerden sonra turizm gerginliğinin ortadan kaldırılması ve bir barış olarak da kullanılabileceğini düşünüyoruz. Dünya Turizm Örgütünün özellikle 2017’de açıkladığı barış ve sürdürülebilirliği sağlamak. Biz de turizmi yumuşak güç olarak kullanıp, oluşan gerginliği ortadan kaldırarak 5 milyon Alman vatandaşın Türkiye’yi ziyaret etmesi, 3 milyon Alman vatandaşının da Antalya’yı ziyaret etmesini istiyoruz. Biz bunu daha önce başardık, 2018 yılında da bu noktaya gelmek istiyoruz.”

“’Başımıza turizmci kesildi’ dediler”

Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise, 2017 yıl için 10 milyon turist hedefini koyduklarını hatırlatarak, “Bunu söylemek cesaret istiyordu. Bazıları dedi ki, -Bu vali dün Antalya’ya geldi, başımıza turizmci kesildi.- Olsun ama bugün geldiğimiz noktada Allah’a hamd olsun şükrediyoruz. Daha yılın bitmesine epeyce süre olmasına rağmen 10 milyonu çok rahat geçebileceğimizi görüyoruz” dedi.

“Avrupa hep fokusumuzda kalacak”

Antalya’nın Avrupa pazarında son 3 yıldır daralma yaşadığını aktaran Karaloğlu, “Bu sene kısmen bazı ülkelerde devam etti. Rakamları görünce ise biraz ümitsizlendik ama hiç önemli değil. Bizim geçmişte var olduğumuz pazarlarda geri dönüşümüz daha kolay. Onun için Avrupa bizim hep fokusumuzda olacak. Ama artık bununla yetinemeyeceğimizi de görmemiz lazım. Almanya’da seçimler geçtikten sonra şöyle olacak, böyle olacak diye hep ümitle bekledik ama Almanya’dan çıkan sonuçları doğru okumazsak, doğru tahlilini yapmazsak, çıkan sonuçların geleceğe yönelik tahlilini iyi okumazsak yine istediğimiz hedeflere varamayız diye endişe duyuyorum” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - ikinci el telefon

    ikinci el telefon - - takipci satin al -instagram takipçi satın al