Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Arif Sağ kimdir? Arif Sağ nereli, kaç yaşında?

Arif Sağ kimdir? Arif Sağ nereli, kaç yaşında?
23 Ocak 2022 - 23:43

Bir süredir kanser tedavisi gören 77 yaşındaki sanatçı hakkında çıkan öldü haberleri sevenleri ve ailesini büyük üzüntüye boğdu.

Basında çıkan Arif Sağ öldü iddiaları hakkında oğlu Tolga Sağ konuya açıklama getirdi. Mevzuyla ilgili Twitter’dan bir kullanıcının konuyla ilgili yaptığı paylaşıma “gerçek dışı haber” laflarıyla yanıt verdi. hem de ilginç Dede Dergahı yönetim Kurulu Başkanı Celal Fırat da paylaştığı açıklama ile Arif Sağ’ın vefat ettiği haberlerini yalanladı.

Arif Sağ bir süredir kanser ile savaşım ediyor. Önce akciğerinde daha sonra beyninde kanser olduğu öğrenen ve kanserle savaşım eden sanatçı hastalığın tekrarlamamsı için Küba’ya gitti ve Küba’ya gitti ve kansere karşı aşı oldu.

Arif Sağ, 1945 yılında Erzurum’un Aşkale ilçesine bağlı Dallı Köyü’nde dünyaya dözlerini açtı. 3-4 yaşlarından itibaren kendisini babasının değirmeninde buldu. Müzikle ilk tanışması da burada oldu. anlatımına nazaran, değirmen taşı ve su sesinin uyumu Arif Sağ’ın dinlediği ilk orkestraydı.

5 yaşlarında kaval ile, 6 yaşlarında ise gramofon ve plakla tanıştı. Bağlamayla 7 yaşındayken Erzincan’da Kumaş Dede’nin dükkanında tanıştı. Bu dükkan Davut Sulari, Aşık daimi, Ali Ekber Çiçek, Aşık Beyhani, Kemter Yusuf şeklinde nice ustaların yetişmesinde öncü olmuştu.

14 yaşına kadar aşıklık geleneğini öğrenip deyişler ve tpanikler anlatmaya başladı. minik yaşlarından itibaren saz çalmaya başladı. Arif Sağ, İstanbul’a gelerek Aksaray Musiki Cemiyeti’nde Nida Tüfekçi’nin öğrencisi oldu.

Bu dönem Arif Sağ için müzikal altyapsıcaklıknı oluşturma dönemiydi.

1960 ve 70’li seneler Arif Sağ’ın müzikte arayış seneleriydi.

devrin sosyal hareketlerinin müzikle bağdaşan yanlarından çok, piyasadaki ve resmi kurumlardaki müzik uygulamalarına ağırlık verdi.

Arif Sağ’ın ilk plağı ‘Gafil gezim Şaşkın bigün Ölürsün’ü bu zamanda, 1963 yılında çıkarmıştı.

1965 yılında, İstanbul Radyosu’na bağlama sanatçısı olarak girdi.

Arif Sağ, 45’lik plak dönemi olarak adlandırılan ve ortalama 20 yıl idame eden sürecin en parlak simalarındandı.

Bu süreçte; 45’in üzerinde plak, 200’ün üzerinde beste yaptı.

Çeşitli sanatçılara bağlamasıyla eşlik etmesinin yanı sıra bestelerini de pek çok sanatçıya verdi.

Arif Sağ bestelerinde, halk müziğinden kopamamasının göstergesi olan yerel motifleri çok sık kullandı.

1975 yılında kurulan ‘İstanbul Devlet Türk Müziği Konservatuarı’na öğretim üyesi olarak giren Arif Sağ, halk müziği ve bağlama mevzusundaki akademik çalışmalarını da bu dönemde başlattı.

1982’de konservatuardan ayrılarak, kendi ismina ‘Arif Sağ Müzik Evi’ni kurdu. ayrıca Musa Eroğlu, Muhlis Akarsu ve Yavuz Top gibi öteki bağlama ustalarıyla ‘Muhabbet Serisi’nin ilk albümünü hazırdı. Bu ortak çalışma, beş albüm ortaya çıkardı.

1982 senesinde İstanbul Şan Tiyatrosu’nda ilk ‘Bağlama Resitali’ni verdi. daha sonra bu dönemlerde Avrupa’nın biroldukca ülkesi ile Uzakdoğu’da (Japonya) halk müziğini ve halk çidraklarını tanıtıcı çalışmalar yaptı.

Halk müziği ve bağlama alanında özgün arayışlarını yoğunlaştırarak sürdüren Arif Sağ, bir dönem (1987-1991) mecliste milletvekili olarak bulunan ilk sanatçı.

2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak otelinde gerçekleşen Sivas katliamı’ndan sağ kurtulan adlar arasındadır.

5 Mayıs 1996’da Almanya Cumhurbaşkanı Roman Herzog’un desteği ile Köln Flarmoni Orkestrası ile Köln Flarmoni Salonu’nda verdiği konserle Anadolu müziğinin Batı’ya tanıtılmasına katkıları oldu.

1996 yılında Köln Senfoni Orkestrası eşliğinde Erdal Erzincan ve Erol Parlak’la birlikte Köln’de verdiği konser efsunk alaka gördü ve tekrar aynı sene Cumhurbaşkanlığı tarafınca verilen özel ödülü aldı.

Aynı Zamanda Erdal Erzincan ile birlikte iki ciltten oluşan Bağlama Metodu adlı kitabın yazarıdır.

en son 21. 01. 2000 – 05. 02. 2000 tarihleri içinde, İspanya’nın ünlü Flamenko gitaristi Toma Tito ile Avrupa’nın 12 ayrı şehrinde konserler vererek bağlamanın yurt dışında tanınmasını ve hak ettiği övgüyü almasını sağladı.

Arif Sağ, 1970 yılında yıldız Bayşu ile evliliğe ilk adımını attı. Tolga Sağ ile Aslı Sağ isimlerinda iki çocuk babasıdır. Eşi yıldız Bayşu,’Sevemedim Kara Gözlüm’ adlı eserin bestecisi Abdullah Nail Bayşu’nun kızıdır. star Bayşu, 18 Ekim 2016 tarihinde İstanbul, İçerenköy’deki bayındır Hastanesi’nde kanser tedavisi gördüğü dönemde vefat etti.

17 Mayıs 2017 tarihinde Akciğer kanseri teşhisi konulan Arif Sağ, tedavi görmek amacı ile hastaneye yatırıldı. Hastanede yapılan kontrollerinde Arif Sağ’ın beyninde ve akciğerinde bütünör olduğu tespit edildi ve beynindeki bütünör başarılı bir operasyonla alındı. .

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat - instagram takipçi satın al