Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

AZERİCE- TÜRKÇE ÇEVİRİ

AZERİCE- TÜRKÇE ÇEVİRİ
23 Nisan 2021 - 14:17

 

Azerice, Türk Dilleri ailesinin Oğuz grubunda yer alır. Azeri kişiler tarafından konuşulan ve dünyada toplam 29 milyon insanın konuştuğu dildir. Bu dile Azerbaycan Türkçesi ya da Azerbaycanca da denilmektedir. Azerice iki alfabe kullanan bir yazı dilidir. Azerbaycan’da 1992 yılından itibaren Latin alfabesi kullanılırken, İran’ın bölgesinde uzun bir zamandır Arap harfli alfabe kullanılmaktadır.

 

Türkçe ve Azerice arasında yazma, okuma ve kelime çeşitliliği bakımından benzerlik mevcuttur. Azerice Azerbaycan’ın resmî dilidir. Azerbaycan’da bu dili yaklaşık 8,5 milyon vatandaş ana dili olarak, 5 milyon vatandaş ise ikinci dilleri olarak konuşurlar. İran’da ise 14 milyon kişi Azerice konuşur. Bu ülkeler dışında Türkiye, Ermenistan, Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Kazakistan gibi ülkelerde de bu dili kullanan çok kişi mevcuttur. Azerice dili iki lehçeye ayrılır. Ağırlık Azerbaycan’da konuşulan Azerice ve İran’da konuşulan Azerice’dir. Bu iki lehçeler de kendi içlerinde alt lehçelere ayrılırlar.

 

Sovyet Sosyal Cumhuriyetler Birliği dağıldıktan sonra Azerice dili batıya doğru yönünü çevirmiş ve kiril alfabesi kullanımı gitgide azalmıştır. Daha sonra tamamen ortadan kaldırılan Kiril alfabesi yerini Türkçe alfabesinde çevirmiştir. Buradan anlaşılacağı üzere Türkçe ve Azerice Çeviri arasında çeviri yapmak diğer dillere oranla daha kolaydır. Ortak kelime hazinesi, konuşma yapısı gibi önemli unsurların bazıları iki dili birbirine yakınlaştırmıştır. Profesyonel çevirilerde tercümana ihtiyaç duyulur. Ama çeviri yapmak isteyen kişilerin tercih ettiği öğrenmesi kolay bir dildir. Türkiye’ye yakın konumundan dolayı ve siyasal ilişkilerden dolayı ticaret sektöründe Azerice-Türkçe tercümelere ihtiyaç fazladır. İki dili de çok iyi bilen kişiler bu işi profesyonel olarak yapmaktadır. İki dil arasında ne kadar benzerlik bulunsa da gramer, sözcük anlamı, kelime dizilişi gibi önemli unsurları da iyi bilmek gerekir. Tercümanlık büroları yanında Web sitelerinden de online bir şekilde bu çevirileri yapmak günümüzde mümkündür. Çeviri işlemleri için tıklayınız.

 

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -