Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Beyaz eşya, mobilya ve konutta vergi indiriminde son gün 30 Eylül

ANTALYA TİCARET VE SANAYİ ODASI (ATSO) YÖNETİM KURULU BAŞKANI DAVUT ÇETİN, BEYAZ EŞYA, KLİMA, KONUT VE MOBİLYADA İNDİRİMLİ VERGİ UYGULAMASININ 30 EYLÜL’DE SONA ERECEĞİNİ HATIRLATARAK, SUNULAN AVANTAJDAN FAYDALANMAK İSTEYEN TÜKETİCİLERİN ELLERİNİ ÇABUK TUTMALARI GEREKTİĞİNİ BİLDİRDİ.

Beyaz eşya, mobilya ve konutta vergi indiriminde son gün 30 Eylül
27 Eylül 2017 - 14:38

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, beyaz eşya, klima, konut ve mobilyada indirimli vergi uygulamasının 30 Eylül’de sona ereceğini hatırlatarak, sunulan avantajdan faydalanmak isteyen tüketicilerin ellerini çabuk tutmaları gerektiğini bildirdi.

2016 yılı hem Antalya hem de Türkiye ekonomisi için oldukça zor bir dönem olduğunu ve bu dönemde hükümetin son derece olumlu bir kararla beyaz eşya, klima, konut ve mobilya sektörlerinde vergi indirimine gittiğini hatırlatan Davut Çetin ilgili sektörlerde vergi avantajının da etkisi ile önemli miktarda hareketlenme yaşandığını söyledi.

Ancak avantajlı vergi oranları için belirtilen sürenin30 Eylül’de sona ereceğini hatırlatan çetin, böylece KDV mobilyada yüzde 8’den 18’e çıkacağını, sıfıra indirilen beyaz eşyadaki özel tüketim vergisinde (ÖTV) ise yüzde 6.7 oranına yeniden dönüleceğini belirterek konutta yüzde 1 ve 8’e indirilen KDV de yeniden yüzde 8-18’e yükseltileceğini kaydetti. Çetin, sunulan bu vergi avantajından faydalanmak isteyen vatandaşların son günleri iyi değerlendirmelerini tavsiye etti.

Vergi sistemi yeniden ele alınmalı

Diğer taraftan ATSO olarak vergi sisteminin yeniden ele alınması yönündeki taleplerinin devam ettiğini söyleyen Davut Çetin şöyle dedi: ” Halihazırda vergiden bile vergi alan bir sistemimiz var. Toplam vergi gelirleri içerisinde dolaylı vergilerin payı yüzde 60 düzeyindedir. Bu oran çok yüksek. Çok kazanandan çok, aza kazanandan az alan bir vergi sistemi sosyal adalet için son derece önemlidir. İmar rantını vergilendiren, üretim ve istihdam üzerindeki vergi yükünü azaltan bir sistem kurgulanmalıdır. Artık günümüzde buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın gibi eşyalar, mobilya ürünleri lüks olmaktan çıkmış, asgari yaşam standartlarını sağlamak için bir zorunluluk halini almıştır. Bu ürünler üzerinden alınan dolaylı vergilerin oranları da bu duyarlılık ile ele alınmalıdır”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçi - ikinci el telefon

    ikinci el telefon - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al