Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Buğday tarlası, halı tarlasına dönüştü

ANTALYA’NIN DÖŞEMEALTI İLÇESİNDE 120 BİN METREKARELİK BUĞDAY ARAZİSİ, HASADIN ARDINDAN HALI VE KİLİM TARLASINA DÖNÜŞTÜ. 40 DERECE SICAKLIKTA RENKLERİN PASTELLEŞMESİ İÇİN SERİLEN BİNLERCE HALI VE KİLİM, KADINLAR ELLERİNDE BİR CERRAH GİBİ İŞLEME TABİ TUTULDU.

Buğday tarlası, halı tarlasına dönüştü
14 Temmuz 2018 - 9:58

Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde 120 bin metrekarelik buğday arazisi, hasadın ardından halı ve kilim tarlasına dönüştü. 40 derece sıcaklıkta renklerin pastelleşmesi için serilen binlerce halı ve kilim, kadınlar ellerinde bir cerrah gibi işleme tabi tutuldu.

Döşemealtı ilçesinde tarlalar Temmuz ayının gelmesiyle birlikte renklenmeye başladı. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinin yanı sıra, İran’dan gelen birbirinden değerli el dokuması halı ve kilimler, yıkama işleminin ardından tarlalara serilerek, pastel renk almaları için bekletilmeye başlandı.

Renklerinin pastelleşmesi ve hijyenik olması amacıyla 120 bin metrekarelik buğday tarlasına serilen rengarenk halı ve kilim görsel şölen oluşturdu.

Üzerinde geometrik şekillerin yanı sıra muska, kartal, küpe, göz, sandık motiflerinin yer aldığı halı ve kilimlerin yönleri boyalarını tam alması için belirli zaman aralıklarında değiştiriliyor. Yağmur ihtimalinden bir gün önce depolara kaldırılan halı ve kilimler güneş yüzünü gösterdiğinde yeniden tarlalara seriliyor.

“Renkler pastelleşiyor”

İşletme Sorumlusu Mehmet Çelik, 125 dönümlük buğday arazisini hasadın ardından halı tarlasına çevirdiklerini belirtti.

Halıların büyük çoğunluğunun İstanbul’dan geldiğinin altını çizen Çelik, “Yıkama ve güneşletme işlemlerinin ardından müşterilerimize teslim ediyoruz.Buradaki halıların hepsi el dokuması, değeri halılar. Yıkama işlemleri ile haşereler ölüyor, güneşte de pastel renklerini alıyor. Müşterilerimiz bu baskın pastel renkleri istiyor” dedi.

Döşemealtı Killik bölgesinin kavurucu sıcağı ve akşam nemi nedeniyle halı güneşletmede tercih edildiğini kaydeden Çelik, “Halılar tarlada 30 ile 90 gün arasında kalıyor. Renklerin pastelleşen halılar bir bir belirlenerek toplanıyor. Yıkamada çok halımız var ama biz güneşletmede yaklaşık 10 bin halı ve kilim var. Her yıl işlerimiz düşüyor. Geçen yıl 15 bin halı vardı, bu yıl 10 bine düştü. Yüzde 50’ye yakın düşüş oldu. Umarım gelecek yıl daha iyi olur.” dedi.

“40 derecede halı seriyorlar”

Halı tarlasındaki kadın işçilerin usta başı Ayşe Akbaba, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte halıların orijinal rengini almasını sağlayan halı serme işinde yaklaşık 20 kadının çalıştığını söyledi.

Boya ve yıkaması yapılan halıların düz şekilde hazırlanan tarlaya serdiklerini kaydeden Akbaba, “Renkleri olmayanları yeniden elden geçiriyoruz. Güneşte renkler tam otursun diye iki üç günden bir arkası ve önünü çeviriyoruz.”dedi.

40 dereceyi bulan sıcaklıkta çalıştıklarını dile getiren Ayşe Akbaba, “Bir ile 3 ay arasında halılar güneş altında kalıyor. Ancak bu sürede halılar pastel rengini alıyor. Eskiden daha çok halı olurdu. Bu yıl bir düşüş var. Masada halıların arka ve önündeki artık iplikleri makaslarla kesiyoruz. Bu ipleri almazsak renkler tam oturmuyor. Saatlerce 10 bayan makaslarla ipleri kesiyor” dedi.

“Buğday tarlasıydı”

Hava sıcak olmasına rağmen eşlerine destek olmak amacıyla çalıştıklarını vurgulayan Akbaba,“ Önce bu tarlada buğday vardı, hasat bitter bitmez hemen halı tarlasına dönüştü. Tarladaki halıların her biri çok değerlidir. İstanbul’dan geliyor halılar genelde. Tüm işlemleri yaptıktan sonra paketleyip adresine gönderiyoruz.”ifadelerine yer verdi.

Öte yandan erkek işçilerin öğle molasında halı tarlasının kenarında futbol maçı oynamaları renkli görüntüler oluşturdu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçi - ikinci el telefon

    ikinci el telefon - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al