Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Çetin’den Ekim ayı enflasyon değerlendirmesi: “Son 9 yılın en yüksek enflasyonu”

Çetin’den Ekim ayı enflasyon değerlendirmesi: “Son 9 yılın en yüksek enflasyonu”

Çetin’den Ekim ayı enflasyon değerlendirmesi: “Son 9 yılın en yüksek enflasyonu”
03 Kasım 2017 - 16:29

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, enflasyon rakamlarının beklentileri aşarak 2008’den bu yana en yüksek değere ulaştığını söyledi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan Ekim ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Enflasyon rakamlarının beklentileri aşarak 2008’den bu yana en yüksek yıllık değere ulaştığını kaydeden Başkan Çetin, yükselen kurun üretici maliyetlerini yukarı çekmeye devam ettiğini kaydetti.

2017 Ekim ayı enflasyonu bir önceki aya göre TÜFE’de yüzde 2,08, Yurtiçi ÜFE’de ise yüzde 1,71 olarak açıklandığını belirten Çetin, yıllık enflasyonda ise tüketici fiyatlarında yüzde 11,90, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 17,28 olarak gerçekleştiğini söyledi.

“Zam şampiyonu hırka”

Aylık olarak en yüksek artış gösteren maddenin hırka olduğunu belirten Çetin, Yüzde 37,92 ile hırka (kadın için), yüzde 36,24 ile kazak (kadın için) ve yüzde 34,70 ile kaban (kadın için) olurken, en fazla düşüş gösteren seçilmiş maddeler ise yüzde 27,12 yurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turlar, yüzde 25,59 ile limon ve yüzde 18,78 ile Umreye gidiş ücreti olmuştur” dedi.

Ekim’de en fazla “giyim ve ayakkabı” fiyatları yükseldi

Aylık bazda enflasyondaki en fazla artışın mevsimselliğin de etkisiyle Yüzde 11,51 ile giyim ve ayakkabı guruna olduğuna dikkat çeken Çetin, şunları söyledi: “Yüzde 2,08 olarak gerçekleşen TÜFE’nin 0,84 puanı giyim grubundan gelmektedir. Bunu, ağırlıklar ile birlikte değerlendirildiğinde sırası ile “gıda ve alkolsüz içecekler” ile “ulaştırma” grubu izlemektedir. ”Eğlence ve kültür” ile “haberleşme” gruplarında düşüş görülmüştür.

Yıllık bazda enflasyondaki en fazla artış yüzde 16,79 ile “ulaştırma”, yüzde 12,74 ile “gıda ve alkolsüz içecekler ” ve yüzde 12,63 ile “çeşitli mal ve hizmetler” gruplarında gerçekleşmiştir”

“Ham petrol ve doğal gazda artış yüzde 10,15”

Ham petrol ve doğal gazda yüzde 10,15 artış gerçekleştiğini belirten Çetin, “Yİ-ÜFE’de, bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; yüzde 10,15 ile ham petrol ve doğal gaz, yüzde 7,63 ile kok ve rafine petrol ürünleri, yüzde 3,54 ile ana metallerde gerçekleşmiştir. Buna karşılık gıda ürünleri yüzde 0,48 ve temel eczacılık ürünleri ve müstahzarları yüzde 0,01 ile bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler olmuştur” diye konuştu.

“9 yılın en yüksek enflasyonu”

Çetin enflasyonla ilgili ise şu düşüncelerini aktardı:

“9 yılın en yüksek yıllık enflasyonu ile karşı karşıyayız. Gelecek dönemlere ilişkin sinyaller barındıran çekirdek enflasyonun da beklentileri aştığını görüyoruz. Diğer taraftan yükselen kurlar; emtia fiyatlarını ve üretici maliyetlerini de yukarı çekmeye devam ediyor. İç talepte arzulanan canlanmanın yakalanamaması, üreticilerin karlılık oranlarını olumsuz etkiliyor. Açıklanan rakamlar ve mevcut tablo, önümüzdeki sürece ilişkin enflasyondaki iyileşme beklentimizi aşağıya çekiyor. Enflasyondaki yükseliş eğiliminin bir süre daha devam edeceğini düşünüyorum. Sebze ve meyve fiyatlarındaki artış da maliyetlerdeki ve ihracattaki yükseliş ile birlikte devam edecektir. Akabinde de tüm sektörlerde baz etkisi ile enflasyonda bir fren etkisi görebiliriz. Önümüzdeki süreçte Merkez Bankası’nın sıkı duruşu önem kazanıyor”

Batı Akdeniz aylık enflasyonda Türkiye ortalamasının altında

Batı Akdeniz Bölgesi’nde ise enflasyonun aylık ve yıllık bazda ortalamanın altında olduğunu belirten Çetin, son olarak şunları söyledi :

“On aylık enflasyonda ise ortalamanın üzerinde olduğu görüyoruz. Bölgemizdeki TÜFE oranı, aylık yüzde 1,97, on aylık yüzde 9,76 ve yıllık bazda yüzde 11,81 olarak gerçekleşmiştir. TR61 Bölgesi (Antalya-Isparta-Burdur), 26 bölge arasında aylık enflasyonda 15. on aylık enflasyonda 11. ve yıllık enflasyonda ise 18. sırada yer almıştır.

Bölgede ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış %12,77 ile “giyim ve ayakkabı”, yüzde 2,46 ile “ev eşyası” ve yüzde 2,18 ile “ulaştırma” gruplarında görülürken en fazla düşüş ise yüzde 1,90 ile “eğlence ve kültür” gurubunda görülmüştür. Yıllık enflasyonda ise en fazla artış yüzde 17,31 ile “ulaştırma”, yüzde 14,10 ile “sağlık” ve yüzde 12,75 ile “gıda ve alkolsüz içecekler” gruplarında görülmüştür.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - ikinci el telefon

    ikinci el telefon - - takipci satin al -instagram takipçi satın al