Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

El Bileği Kırığı Nasıl Anlaşılır?

El Bileği Kırığı Nasıl Anlaşılır?
26 Ağustos 2019 - 15:18

İnsanlar düşme, darbe alma, zorlama gibi sebeplerle el bileklerinin kırılmasına yol açabilirler. El bileği kırıkları travmatik sebepler dışında çocuklarda aşırı hareketlilikten, yaşlılarda ise kemik erimesine bağlı olarak meydana gelebilir. 

Kırık bir bileği mümkün olan en kısa sürede tedavi etmek oldukça önemlidir. Aksi takdirde, kemikler düzgün bir şekilde iyileşmeyebilir, bu da bir yazı yazmak veya gömleğinizi iliklemek gibi günlük aktiviteleri yapma yeteneğinizi bile etkileyebilir. Erken tedavi ayrıca ağrı ve sertliği en aza indirmeye de yardımcı olacaktır.

El Bileği Kırığının Belirtileri Nelerdir?

El bileği kırığı rahatsızlıklarında aşağıdaki belirtiler yaygın olarak görülür,

  • Elinizi veya bileğinizi havada tutarken, sıkarken ya da hareket ettirirken hissedilen şiddetli ağrı
  • Şişme
  • Hassaslık
  • Morarma
  • Bariz şekil bozukluğu

Yukarıdaki belirtiler bileğinizdeki ağrı ile birlikte sizde de mevcutsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Doktorunuz bilgisayarlı tomografi veya MR çekiminden sonra kesin teşhisi koyabilir.

Kırık bir bileğiniz olduğunu düşünüyorsanız, özellikle parmaklarınızı hareket ettirirken uyuşma, şişme veya buna benzer bir sorun yaşarsanız hemen doktora başvurun. Teşhis ve tedavide gecikme zayıf iyileşmeye, hareket kabiliyetinin azalmasına ve tutuş direncinin azalmasına neden olabilir.

 Tanı ve Tedavi

Tedavi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır:

– Kırık tipi, yerinden çıkmış, kararsız veya açık mı?

– Yaşınız, işiniz, hobileriniz ve aktivite seviyeniz 

– Genel sağlığınız

– Diğer yaralanmaların varlığı

Kemikleri hizalamak ve ilk ağrının bir miktar rahatlamasını sağlamak için bileği desteklemek için ilk olarak yastıklı bir atel giyilebilir. Kırılma çok dengesiz değilse, ayarlanmış bir kırığı tutmak için bir alçı kullanılabilir. İyileşme sırasında parmaklarınızın hareket etmemesi çok önemlidir. El cerrahınız, kırığınız için bileğinizi doğru zamanda hareket ettirmeye başlayacaktır. 

İyileşme süresi değişkendir ve birçok faktöre bağlıdır. İyileşmenin aylar sürmesi alışılmadık bir durum değildir. O zaman bile, bazı hastalarda sertlik veya ağrı olabilir. Şiddetli el bileği kırıkları eklemde artritle sonuçlanabilir. Bazen, ek tedavi veya ameliyat gerekir.El bileği kırıkları ve diğer ortopedik rahatsızlıklarınız için en iyi ortopedi hastanesini bulmanız ritiktir. Birçok ortopedi hastaneleri arasından size en iyi hizmeti verecek olan bir ortopedi hastanesi ile sağlığınıza en kısa ve zahmetsiz yoldan kavuşabilirsiniz.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - ikinci el telefon

ikinci el telefon - - takipci satin al -instagram takipçi satın al