Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanına bilimsel bir temel kazandırmak zaruridir

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanına bilimsel bir temel kazandırmak zaruridir
19 Nisan 2018 - 14:31

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi’nin açılış oturumunda yaptığı konuşmada, “Hastanelerimizi şifahaneye dönüştürecek bir zihinsel değişimi gerçekleştirmek durumundayız. Altını çizerek ifade ediyorum, geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanına bilimsel bir temel kazandırmak zaruridir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye’de ilk kez düzenlenen Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi’nin açılış oturumuna katıldı.

88’i yabancı 248 katılımcının iştirakiyle gerçekleşen kongrede, Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan ve Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Zsuzsanna Jakab’ın yanı sıra bazı ülkelerin sağlık bakanları da hazır bulundu.

“GELENEKSEL TIP, MODERN TIBBIN ALTERNATİFİ DEĞİL TAMAMLAYICISI”

Kongrenin açılış oturumunda bir konuşma yapan Emine Erdoğan, tartışmalı ve gerilimli bir konu olan geleneksel tıbbın, modern tıbbın alternatifi değil, tamamlayıcısı olduğunu söyledi. “Sorun, modern tıbbın, geçmişle bağlarını kopararak, bu birikimi yok sayması ve insanın ruh ve beden bütünlüğünü göz ardı etmesidir” diyen Emine Erdoğan, insanlık tarihinin bir bölümünü yok saymanın, varlığı, eksik algılamak anlamına geldiğini; geleneği dışlayan, küçümseyen tüm anlayışların çağdışı bir yaklaşımın ürünü olduğunu vurguladı.

Pozitivist bakışın; hayattan aşkı, hikmeti ve vicdanı çekip aldığını belirten Emine Erdoğan, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Bu kongre, medeniyetler arası hiyerarşiyi ortadan kaldırma, insanlık tarihini bir bütün olarak algılama felsefesine dayanmaktadır. Hipokrat’la İbni Sina’yı, Aristo ile Konfüçyüs’ü birlikte anlama çabasıdır. Kapitalist sistemin yön verdiği dünyaya, hikmeti, aşkı, vicdanı yeniden çağırma düşüncesinden ilham almıştır. Batıdan doğuya, kuzeyden güneye birçok bilim insanının burada buluşması son derece kıymetli bir çabadır. ‘Müsademe-i efkârdan, bârika-i hakikat doğar’ sözü, bu toplantıda inşallah tecelli edecektir. Yeter ki tabuları yıkalım.”

“HASTANELERİMİZİ ŞİFAHANEYE DÖNÜŞTÜRECEK BİR ZİHİNSEL DEĞİŞİMİ GERÇEKLEŞTİRMEK DURUMUNDAYIZ”

Anadolu’da var olan pek çok şifahaneyi hatırlatarak, bugün “hastane” denen mekânlara “şifahane” dendiğine işaret eden Emine Erdoğan, “Hastalığa değil, şifaya odaklanan bu bakış, varlığı bir bütün olarak değerlendirir” diye ekledi. Emine Erdoğan, “Bu tarihsel birikime dayanarak, hastanelerimizi şifahaneye dönüştürecek bir zihinsel değişimi gerçekleştirmek durumundayız. Altını çizerek ifade ediyorum, geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanına bilimsel bir temel kazandırmak zaruridir” şekline konuştu.

Bilim insanlarının bu konuya önyargısız yaklaşması, medyanın konuyu bilinçle ele alması, yetkililerin suiistimalleri önlemesi, işadamlarının bu alana yatırım yaparak modern tesisler açması gerektiğini kaydeden Emine Erdoğan, kongrenin, bu anlamlı hedefe katkı sağlayacağına inandığını dile getirdi.

Toplantının sonunda kongrenin paydaş kurumlarından olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Emine Erdoğan’a, kendisinin tavsiyeleri sonucu yayına hazırladıkları “Müfredat” isimli kitabı takdim etti. Ortaçağ’ın tıp, eczacılık ve botanik âlimi İbn Baytar’ın Avrupa üniversitelerinde de okutulan “Müfredat” adlı çalışmasının Türkçeye kazandırılması projesi, doğal ve sağlıklı yaşam, bitkilerle tedavi ve Anadolu tıbbına ilgisi bilinen Emine Erdoğan tarafından gündeme getirilmişti.

Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi, bilimsel oturumların yanında fuar ve atölye çalışmalarıyla dört gün boyunca devam edecek.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -