Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Gurbetçilere KDV’siz Ev – Tüm Detaylar

Gurbetçilere KDV’siz Ev – Tüm Detaylar
25 Ağustos 2019 - 2:21

Gurbetçilere KDV’siz Ev – Tüm Detaylar

Son zamanlarda konut satışlarında meydana gelen düşüş, inşaat sektöründe oluşan konut stoğu gibi birçok sorundan dolayı evleri satmak için birçok kampanya uygulanıyor. Bu kampanyalardan birisi de gurbetçiler için KDV’siz ev kampanyası.

Konut satışlarında yeni bir hareketlenme meydana gelmesi için konut satışı için KDV indirimi uygulaması ve tapu harcı indirimi uygulaması yürürlüğe girmişken yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için de bir indirim uygulaması söz konusudur. Geride bıraktığımız yıl içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından gerçekleşen görüşmeler neticesinde onaylanan ve yasalaşan yürürlük kapsamındaki uygulama ile yurt dışında yaşamını sürdürmekte olan Türk vatandaşları ülke sınırları içerisinde KDV vergisi ödemeden konut satın alabilmesi yönünde bir adım atıldı.

Düzenleme Kimleri Kapsıyor?

Yaz aylarının giderek yaklaşması ile beraber Almanya, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerde yaşamını sürdürmekte olan Türk vatandaşları tatillerini yapmak için ülkemize geri dönüyor. Bu tatil süreci içerisinde aynı zamanda kendi ülke toprakları içerisinde gayrimenkul alanında yatırım yapmak isteyen kişiler için hükümetten yüklerini hafifletecek bir adım geldi.

KDV vergisi ödenmeden konut satın alabilme durumuna yönelik olan düzenleme ile çalışma ve oturma iznine sahip olan ve altı aydan uzun süredir yurt dışında yaşamını sürdürmekte olan Türk vatandaşları bu yeni gelen uygulamadan faydalanabilecektir. Söz konusu olan yurt dışında yaşamını sürdüren Türk vatandaşları KDV uygulamasına tabii olmaksızın ülke sınırları içerisinde konut sahibi olabilmek için en az altı ay süre ile yurt dışında yaşamını sürdürdüğünü belge ile ispat etmek zorundadır. Diğer yandan ise bu kişilerin yaşamını sürdürmekte oldukları ülkelerden temin edecekleri ikamet tezkerelerini satıcıya beyan etmek zorundadır.

Müteahhitten Alma Zorunluluğu

Yasalaşan uygulama içerisinde yer alan bir diğer önemli husus ise yapı ruhsatı üzerinde konut, ofis, daire, apart ve rezidans şeklinde tanımlanan taşınmaz mülkiyetlerin inşaatı yürütmekte olan müteahhit ya da yapı firması tarafınca devir işleminin gerçekleşmesi gerektiği şeklindedir. Bu durumun haricinde ikinci el bir mesken almak isteyen vatandaşlar, ilgili mülkiyeti müteahhitten satın almış olmadığı için uygulanan bu KDV indirimi uygulamasından faydalanamayacaktır.

Dövizle Satın Alma Zorunluluğu

Yurt dışında yaşamını sürdürmekte olan Türk Vatandaşlarına mülkiyet satın alımı noktasında uygulanacak olan KDV indirimi düzenlemesi kapsamında ülkemiz bünyesine büyük oranlarda döviz girmesi hedeflenmektedir. Bu doğrultuda yürürlüğe giren bu uygulamadan yararlanmak isteyen kişilerin söz konusu olan satın alma bedeli döviz olarak ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Söz konusu olan satış işlemi neticesinde satış bedeli yurt dışında olan dövizin bankalar aracılığı ile ülke sınırları içerisinde yer alan bankalara gönderilmesi yolu ile gerçekleşecektir.

Diğer yandan ise satış bedeli olan döviz parayı nakit şeklinde ülkeye getirmek isteyen kişilerin Gümrük İdaresi bünyesinden bu doğrultuda izin alması gerekmektedir. Söz konusu olan atış bedelinin yarı miktarını fatura düzenleme tarihinden önce ve diğer yarısını da 1 yıllık süreç içerisinde döviz şeklinde ödeyen kişiler KDV uygulamasına tabii olmadan ev sahibi olabiliyor. Diğer yandan ise bu yol ile herhangi bir taşınmaz mülkiyet satın alan kişiler ilgili yapıyı 1 yıllık süreç içerisinde satışını gerçekleştiremeyecektir. Eğer 1 yıllık süre dolmadan satış işlemi gerçekleştirilir ise tecil faizi ve KDV tutarının ödenmesi gerekmektedir.

Kaynak: Emlak Haberleri


www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Scrubs - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Scrubs -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al