Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

İngiliz uydusu BAE’den Libya’daki ateşe de benzin

Türkiye ve Katar’a karşı kirli ittifaklara giren Birleşik Arap Emirlikleri’nin, Libya’ya uygulanan BM ambargosunu delerek ABD yanlısı Hafter’e ağır silahlar verdiği ortaya çıktı.

İngiliz uydusu BAE’den Libya’daki ateşe de benzin
12 Haziran 2017 - 8:14
banner

Katar krizinin yırtık vermesinde gösteriş oynayan ve İsrail destekli FDD vakfıyla kuma akıntı etmiş bulunduğu basına sızan Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE), Libya krizinde de ambargoları deldiği ortaya çıktı. Birleşmiş Milletler’in (BM) hazırladığı tutanağa layıkıyla BAE, Libya’da arsıulusal topluluğun yasal görmüş bulunduğu Tobruk hükümetine üzerine savaşçı General Halife Hafter’e hücum helikopterleri, askeri vasıtalar ve müşterek de tayyare gönderdi.

“BAE’nin Libya’ya direkt dayanak noktası ve gereç desteği sağlamış bulunduğu belirleme edilmiştir” ifadelerine toprak maruz raporda bu ülkenin Hafter’e Mi-24p tipi akın helikopterleri verdiği bilgisi toprak aldı. Mi-24p helikopterlerini üreten Belarus’la temasa sabık BM denetçileri, sözkonusu helikopterlerin BAE’ye satıldığını doğruladı. Helikopterlerin Nisan 2015’te, Hafter önderliğindeki Libya Ulusal Odrusu’na ulaştırıldığını kaydeden gözlemciler “BAE’li yetkililerin bu mevzuda kelimesiz kaldığını” belirtti.

Raporda BAE çeşidinden Hafter’e minimum müşterek nüsha At-802i uçağı, 93 nüsha zırhlı personel taşımalık uzlaştırıcı ve 549 nüsha zırhlı ve zırhsız anahtar verildiği, bu vasıtaların müşterek kısmının Suudi Arabistan ve Mısır limanlarından Libya’ya göndermiş bulunduğu bilgisi toprak aldı. Hafter güçlerinin elinde mevcut insansız iklim araçlarının da iri ihtimalle BAE yardımı ile faaliyette bulunduğu aktarıldı.

Bölgedeki şehirleri, arz yağı istihsal tesislerini ve iklim üslerini eline nâkil Hafter kuvvetleri, ABD, AB, BM ve Türkiye’nin de tanımış bulunduğu Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne üzerine savaşıyor.

Sabah

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikologprotein tozuikinci el telefon” target=antalya duvar kağıdıduvar kağıdı

php shellshell downloadTürk Takipçi

protein tozuOnline Psikologikinci el telefon” target=Megatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comTakipcintr.co