Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesi(KİDEP)

ÜLKE GENELİNDE 51 ŞEHİRDE YÜRÜTÜLEN KAYITLI İSTİHDAMIN DESTEKLENMESİ PROJESİ(KİDEP) KAPSAMINDA DÜZENLENEN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI, ANTALYA ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ(AESOB) TOPLANTI SALONU’NDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesi(KİDEP)
18 Aralık 2017 - 12:34

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Yakup Süngü,yeni kurulan bir işletmeyi yeni doğan bir bebeğe benzeterek, “Çocuk büyütürken nasıl itina gösteriyorsak, işletme de öyledir. İşletme kurulacaksa devletin kanun ve kurallarıyla, işçinin hakkını ödemek suretiyle, alın teri kurumadan maaşını ve sigorta primini ödeyerek büyütüp yaşatmak zorundayız.” dedi.

Ülke genelinde 51 şehirde yürütülen Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesi(KİDEP) kapsamında düzenlenen bilgilendirme toplantısı, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(AESOB) Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Çok sayıda esnaf ve oda başkanının katıldığı toplantının açılışında konuşan Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, dünyanın en temel ve acil çözüm gerektiren sorunların başında işsizlik ve insan kaynaklarının niteliklendirilip geliştirilmesinin geldiğini söyledi.

“İşsizliğin temelinde mesleksizlik var”

Küresel rekabette en temel unsurun iş gücünün niteliği olduğunu dile getiren Dere, “Mali ve teknolojik alt yapı günümüzde rekabet için yeterli olmamakta ve iş gücünün niteliği ön plana çıkmaktadır. Bir ülkenin ekonomik yapılanmasında beyaz yakalı çalışanlar kadar, mavi yakalı çalışanlarda çok önemlidir. Ülkemizin kayıt dışı istihdamı etkileyen en büyük problem işsizliktir. İşsizlik probleminin temelimde ise mesleksizlik yer almaktadır. Ülkemizde, ‘Ne iş olsa yaparım’ devrinin tamamlanması için mücadele etmeli ve bunu da kararlılıkla sürdürmeliyiz. Belgeli işçilerin tesis edilmesiyle kayıt dışı istihdam mücadelesinde sonuç alınabilir. Kayıt dışı ile mücadele ile sadece yasal düzenlemelerle değil, esnaflarında bilince sahip olması zorunluluktur.”dedi.

“Ekonomimiz büyümeye devam ediyor”

Küresel ölçekte yaşanan krizlerle beraber en gelişmiş ülkelerde dahi milyonlarca kişinin işsiz kaldığını aktaran Adlıhan Dere, “ Küresel ekonomik krize rağmen son dönemde alınan reform niteliğindeki tedbirlerle ekonomimiz büyümeye devam etmektedir. O nedenle krizden en az etkilenen ülkelerin başında geliyoruz. Bu tedbirler sayesinde iş gücüne katılım oranı her yıl artmış, kayıt dışı istihdam oranı düşmüştür. Antalya’da tarım ve ticaretten sonra turizminde istihdam oluşturduğunu görüyoruz. Farklı illerden gelen insanların turizm sektöründe çalıştığını görüyoruz. Bundan dolayı şehrimiz işsizlikle mücadele eden bir kent haline geldi. Cumhurbaşkanımızın başlattığı İstihdam Seferberliğinde,İstanbul’dan sonra Antalya ikinci olmuştu. İstihdam ülkemiz için her ne kadar önemliyse, bu istihdamın kayıt altına alınması o kadar önemlidir.”dedi.

“İlave istihdamda Antalya Türkiye ikincisi”

Antalya SGK İl Müdürü Nejat Deniz, SGK’nın istihdamla alakalı kayıt dışından, kayıt içine alma noktasında çaba gösterdiğini kaydetti.

2002 yılında yüzde 52.5 olan kayıt dışılığı ileri bir mücadele yüzde 34’lere kadar indirdiğini vurgulayan Deniz, “Bugün 11 farklı teşvik uygulamamız devam ediyor. Biz Antalya İl müdürlüğü olarak kentteki iş yerlerimize ve çalışan sigortalılarımıza yönelik 78 milyon 574 bin TL’lik istihdama yönelik teşvik veriyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde başlatılan Milli Seferberlik kapsamında, İlave istihdamda Antalya Türkiye ikincisi oldu. Buda sizlerin sayesinde oldu. Antalya’daki sigortalı sayısı her geçen gün artıyor.”diye konuştu.

“İşletmeyi yeni doğan bebeğe benzetti”

SGK Kayıt Dışı İstihdam Mücadele Daire Başkanı Yakup Süngü, Türkiye’de çalışmaya başlayan herkesin mutlaka sosyal güvenlik sistemine dahil olması gerektiğinin altını çizdi.

Yeni kurulan bir işletmeyi yeni doğan bir bebeğe benzeten Süngü, “Bir işletme kuracaksak, bir çocuğumuz olduğu, ilk işçimizle birlikte bu çocuğun yamaya başladığıdır. Bir baba çocuğunun çok iyi yetiştirmek, eğitmek, ahlaklı, vatanına milletine bağlı sevgi ve saygılı olmasını ister. İşletme bir çocuk gibidir ya. İşletmeyi kurduğumuzda vatanını milletini seven ahlaklı bir çocuk gibi düşünüp, bu şekilde büyütemezsek işletme bunların dışında büyüyüp, önce para kazanıp,önce zengin olup, sonra vergimizi, sonra sosyal güvenlik primimizi öderiz, insanların sigortasını sonra yaparız dersek bu doğru olmaz. Çocuk büyütürken nasıl itina gösteriyorsak, işletme de öyledir. İşletme kurulacaksa devletin kanun ve kurallarıyla, işçinin hakkını ödemek suretiyle, alın teri kurmadan maaşını be sigorta primini ödeyerek büyütüp yaşatmak zorundayız.”ifadelerine yer verdi.

“11.1’lik büyüme”

Türkiye’nin çok kritik süreçlerden geçmeye devam ettiğini kaydeden Süngü, “Dünyada en çok büyüyen ilk büyük ekonomi olduk, yüzde 11.1. Bazı çevreler devletimizin çöküşü, milletimizin iflasa sürüklenmesi ve işletmelerin kapanmasını beklerken sizler ve iş adamlarımızın, devletin kurum kuruluşlarıyla tek vücut olup başarılı bir performansa imza attık. İlk seferberlik başarılı sonuçlandı. İnsan zirveye çıkar ama orada kalmak çok daha önemlidir. Bir çalıştırıyorsak bir kişi daha kattığımızda ekonomimiz canlandırır. Bir şey olmaz demeyelim. Kayıt dışı çalıştırıyorsa imkanı yoksa önemli teşvik paketlerimiz var. Bir ayını esnafımız bir ayını devlet ödeyecektir. Bu kanunda yasal çalışmalar devam ediyor.”dedi.

“Cezalar”

Kayıt dışı istihdamın haksız rekabet ve haksız kazanca sebep olduğunun altını çizen Yakup Süngü, “ Bir işçiyi 1 ay süreyle sigortasız çalıştırmanın cezası tespit edildiğinde 7 bin 776 TL, eğer yapılan takipte işçi 6 ay sigortasız çalıştırılmışsa işverenin ödeyeceği ceza 28 bin 844 TL’dir. Ayrıca bu işyerleri teşvikten de yararlanamamaktadır.”dedi.

“Kayıt dışı istihdam bugün yüzde 34.80”

Kayıt dışı istihdamda Türkiye’nin önemli bir yol aldığının altını çizen Süngü, “ 2002 yılında yüzde 52 olan kayıt dışı istihdam oranı yapılan çalışmalarla bugün yüzde 34.80’e kadar düşmüştür. Antalya için bu oran yüzde 31.48’dir. Kayıt dışı istihdam ülke olarak hepimizin sorunu ve sosyal güvenliğin sürdürülebilirliğini olumsuz etkilemekte, gelecek kuşakları da tehlikeye sokmaktadır. Bugün Türkiye’de iki kişi bir emekliyi finanse etmektedir. Bu da çalışan ve işveren üzerindeki yükleri git gide arttırmaktadır.”dedi.

Konuşmaların sonunda Dere, Süngü’ye plaket takdim etti.

Program SGK uzmanlarının sunumlarıyla devam etti.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat