Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Kaynak Tabancası Nedir?

Kaynak Tabancası Nedir?

Kaynak Tabancası Nedir?
09 Aralık 2021 - 11:06

Kaynak Tabancası Nedir? 

Bir kaynak tabancası, metal parçaları üzerinde yarı otomatik veya otomatik kaynaklar elde etmek için kullanılan taşınabilir bir cihazdır.

Kaynak dersleriniz boyunca öğreneceğiniz gibi, kaynakçılar ticaretlerini gerçekleştirmek için çeşitli ekipman türlerine güvenirler. Çoğu yarı veya tam otomatik ark kaynağı işleminde en temel ekipman kurulumu genellikle güç aktaran veya sağlayan kaynak makinesinden ve elektrodu veren kaynak tabancasından oluşur.

Kaynak tabancaları hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Kaynak Tabancası Nasıl Çalışır?

Bir kaynak makinesinde, nokta kaynağı, ark kaynağı ve elektron ışını kaynağı dahil olmak üzere çeşitli işlemlerde kaynak tabancası kullanabilir.

Kaynak tabacasının çalışma şekli spesifik kaynak işlemlerine göre değişiklik gösterir.

Örneğin bir MIG kaynak tabancası, kaynak tabancasını sürekli olarak bir makaradan elektrot teli ile besleyen bir tel besleme sistemi ile çalışır. Kaynak tabancası bir güç kaynağına, tipik olarak bir kaynak makinesine bağlanır. Elde taşınır ünite, hem kaynak havuzunu hem de arkı korumak için koruyucu gaz verirken aynı zamanda bir temas ucu vasıtasıyla tele akım iletir.

Kaynak Tabancasının Faydaları Nelerdir?

Bir kaynak tabancası kullanmanın temel avantajlarından biri daha fazla verimlilik sağlaması olabilir, ayrıca şu faydaları da sağlayabilir:

  • Daha hızlı temas ucu değiştirme süreleri sayesinde daha iyi üretkenlik.
  • Gerçekleştirilen kaynaklarda kalitenin artması.
  • Operatör rahat olacağı için ark açma süresinde artış.

Kaynak tabancaları genellikle kolayca temizlenebilen ve değiştirilebilen nozullara ve uçlara sahiptir, bu da onları yüksek hacimli kaynak işlemleri için çok uygun hale getirir.

Bazı kaynak tabancalarının döndürülebilen veya bükülebilen boyunları vardır, böylece kaynakçı bilek gerginliğine neden olmadan garip bağlantı açılarına ulaşabilir.

Ne Tür Kaynak Tabancaları Vardır?

Farklı tipte kaynak tabancaları mevcuttur ve her birinin tasarımı kaynak işlemine göre değişir.

Birincil füzyon kaynağı işlemleri SMAW (çubuk kaynağı olarak da adlandırılan korumalı metal ark kaynağı), MIG (metal inert gaz), FCAW (eritken örtülü ark kaynağı) ve TIG’dir (tungsten inert gaz).

Her kaynak işlemi belirli aletlere dayanır ve hepsinde tabanca kullanılmaz. Örneğin TIG kaynağı ve çubuk kaynağı, kaynakçının çubuk şeklindeki elektrotları tuttuğu manuel işlemlerdir.2

Nokta Kaynak Tabancaları

Direnç nokta kaynağı (RSW) için kullanılan kaynak tabancaları, gerekli elektrotları sıkıştıran monte edilmiş bir pnömatik silindir içeren bir ana gövdeye sahiptir.

RSW kaynağı sıvı halde bir kaynak türü değildir. Elektrik akımı direncinden üretilen basınç ve ısı, metalin hassas noktalarını sıvılaştırarak iki metal parçasını birbirine kaynaştırmak için kullanılır. Bu nedenle, RSW için kullanılan tabancaların tasarımları benzersizdir.

Ark Kaynak Tabancaları

Ark kaynak tabancaları, elektrot teli ile metal iş parçası arasındaki deşarjı teşvik eder. Bu tabancalar elektrodu arkın içine yönlendirebilir ve bazı tabancalar arkı korumaya veya başlatmaya yarayan ek özellikler içerir.

Kaynak Tabancası: Ticaretin Önemli Bir Aracı

Kaynak tabancası, özellikle yüksek üretim operasyonları için metal birleştirme alanında hayati bir araç olabilir. Kaynak işlemlerinin verimliliğini artırabilir, profesyonel kaynakçıların çalışırken rahat olmasını sağlayabilir ve daha düzgün kaynaklı kaplamaları teşvik edebilir.

Kaynak tabancasına ek olarak, profesyonel metal sigorta üreticileri bir dizi kaynak aleti ve ekipmanına güvenir. Magmaweld Kaynak Makinaları satın almak için www.hirdavat20.com

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat