Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Körlük Kitap Özeti

Körlük Kitap Özeti
27 Temmuz 2018 - 15:24

Körlük Kitap Özeti – Jose Saramago

Kitapozetleri.gen.tr sitesinden esinlenilerek yazılmış olan körlük kitap özeti, Portekizli bir yazar olan Jose Saramago tarafından yazılan Körlük 1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü almış bir eserdir. Jose Saramago Körlük romanında Liberal Ekonominin insan hayatını nasıl etkilediğini, insanları nasıl duyarsız hale getirdiğini körlük olgusunu bir metafor olarak kullanarak anlatmıştır. Saramago değişen sistemlerin insanları getirdiği durumu insanların körleşmesi olarak tanımlamıştır. Saramago’nun yazdığı Körlük özeti tarafından insanlara bakmak ile görmenin aynı şey olmadığını anlattığı görülür.

Körlük Özet

Roman, bir araba sürücüsünün kırmızı ışıkta beklerken aniden kör olması ile başlar. Adamın zor durumda olduğunu fark eden bir hırsız soymak için arabaya geldiğinde o da kör olur. Zaman içinde araba kullanan adamla ilişkiye geçen herkes hatta gittiği doktor da kör olur. Körlüğün bir salgın olduğu fark edildiğinde halk arasında panik başlar ve İktidar bu soruna çözüm bulmak durumunda kalır.

Büyük bir hızla yayılan körlüğün yayılmasının önüne geçmek için hükümet bir karantina ortamı yaratmaya karar verir. Saramago Körlük özeti kitabında bu karantina ortamının Nazi Kamplarına benzediği izlenimi yaratmıştır.

Körlük son derece büyük bir hızla yayılırken halk ve hükümet çaresizlik içinde kalmıştır. Körlük salgınına karşı çözüm aranmaktadır fakat henüz bulunamamıştır. Diğer insanları korumak adına körlük hastalığına yakalanan herkes eski bir akıl hastanesinde karantina altına alınır. Karantina bölgesi hükümet tarafından askeri bir disiplinle yönetilmeye başlamıştır. Nazi kampı benzetmesi de bu nedenledir zira askeri disiplin çok katı kurallarla uygulanmaktadır ve karantina bölgesinden çıkışlar da kesinlikle yasaklanmıştır.

Kitap özetleri içerikleri kitapozetleri.gen.tr web sitesinden alınmıştır.

Körlük salgını yayılmaya devam etmektedir ve körlük hastalığına yakalananların sayısı hızla artmıştır. Karantina nüfusu da sürekli artmaktadır ve karantinadan çıkmaya çalışanların öldürülmesi talimatları vardır. Fakat önlemler ne kadar sıkı olsa da salgının önüne geçmek mümkün olmamaktadır ve hükümetin iddia ettikleri gibi hiçbir şey kontrol altında değildir.

Nüfusu hızla artan karantina bölgesinde de güç dengeleri de değişmeye başlamıştır. Karantina bölgesinde çeteleşmeler oluşmuş ve insanlara baskı uygulanmaya başlanmıştır. Bu arada ilk körlük yaşayan hastaya baktığı için kör olan doktor ve eşi de karantinadadır. Fakat doktorun eşi aslında kör değildir sadece eşine ve diğer insanlara ardım edebilmek için kör taklidi yapmaktadır. Karantina ortamında çeteler nedeniyle yaşamak iyice zorlaşmaya başlar. Bu nedenle karantina altındaki insanlarla çeteler arasında mücadele başlar ve bu kargaşalarda doktorun eşi kazara çete liderini öldürür. Karantina bölgesinde çıkan büyük bir yangın karantina bölgesinin dışına çıkılmaya olanak verir.

Saramago’nun kitabı Körlük özet dışarıdaki hayatın da çok zorlaşmış olduğundan bahseder. Dışarıya çıktıklarında doktor ve karısı aslında bir körlük yaşanmadığını fark ederler. İnsanların inandıkları şey olduklarının en güzel örneği verilmektedir. Körlük salgınının hükümet tarafından düzeni sağlamak için uygulanan bir kaos planı olması kitabın en can alıcı noktasıdır. Jose Saramago Körlük kitabı ile sistemi son derece yaratıcı bir kurguyla eleştirmiştir.

Şu özetlere de bakabilirsiniz;

Kürk mantolu madonna özet

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat