Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Özgül Öğrenme Güçlüğü Çeşitleri

Özgül Öğrenme Güçlüğü Çeşitleri
29 Kasım 2018 - 12:43

Özgül Öğrenme Güçlüğü Çeşitleri
Özgül öğrenme güçlüğü veya diğer ismi ile özgül öğrenme bozukluğu birkaç farklı bozukluktan oluşmaktadır. Özgül öğrenme güçlüğü disleksi (okuma güçlüğü), matematik güçlüğü ve yazma güçlüğü yer almaktadır. Şimdi sizler ile bu bozukluları tek tek inceleyeceğiz.

Disleksi Nedir?

Özel Öğrenme Güçlüğü Disleksi bir okuma güçlüğüdür. Okuma becerisi beklenilen düzeyin altında olur ve bu durum farklı nedenlerden dolayı oluşmaktadır. (Sosyoekonomik sorunlar, yetersiz eğitim, depresyon veya kaygı bozuklukları, dikkat eksikliği veya hiperaktivite, görme, işitme sorunları ve zekâ geriliği ile bu durum açıklamaz. ) disleksinin yani okuma güçlünün 4 alt tipi bulunmaktadır. Bunlar,

  • Karışık disleksi: Hem fonolojik hem de ortografik süreçte sorunlar görülür
  • Disfonetik disleksi: Sesleri çıkaramama, harflere karşılık gelen sesleri bulamama durumudur.
  • Anlama sorunları: anlama kötüdür. Sözel IQ, kelime dağarcığı, dikkat, çalışma belleği ve yürütücü işlevler değerlendirilmelidir.
  • Yüzey disleksi: yazılı olan kelimeleri otomatik olarak veya hızlı bir şekilde tanıyamama. Bu nedenle de çok yavaş okuma ve heceleme.

Disgrafi Nedir?

Disgrafi bir özgül öğrenme güçlüğü olarak karşımıza çıkar. Yazma güçlüğü olarak tanımlanır. Yazma becerisi beklenenin belirgin olarak altına olması ve bu durumun Sosyoekonomik sorunlar, yetersiz eğitim, depresyon veya kaygı bozuklukları, dikkat eksikliği veya hiperaktivite, görme, işitme sorunları ve zekâ geriliği ile açıklanamaması durumudur.

Disgrafinin ilişkili olduğu durumlar ise, kompozisyon becerisi, kelime yazma hataları, genel dil becerisi, ortografik sorunlar, çalışma belleği, yazma hızı ve yürütücü işlevlerdir. Yazma becerisini ortaya çıkaran en önemli iki kriterden biri parmak hareketlerinin kontrolü iken diğeri de ortografik kodlamadır. Ortografik kodlama mentak reprezantasyonlarını zihinde canlandırabilme durumudur. Disgrafi hastaları bu iki kriterde başarısız ve yetersiz olmaktadırlar. Yazma egzersizleri verirken kelime listeleri cümleden daha faydalı olmaktadır. Bu hastalık için kelimeleri tekrarlamak yerine hatırlayıp yazmak daha çok işe yaramaktadır.

Diskalkuli Nedir?

Diskalkuli bir matematik öğrenme güçlüğüdür. Matematik becerisi beklenenin altında olmakta ve bu durum da diğer özgül öğrenme güçlükleri gibi Sosyoekonomik sorunlar, yetersiz eğitim, depresyon veya kaygı bozuklukları, dikkat eksikliği veya hiperaktivite, görme, işitme sorunları ve zekâ geriliği gibi etmenler ile açıklanamamaktadır. Bu hastalığın görüldüğü kişilerde çokluk ve sayı kavramı, problemlerin içinden çıkmama, matematik işlemlerini yapamama gibi durumlar görülebilir.

Özgül Öğrenme Güçlüğü Tedavi Yöntemleri

Özgül öğrenme güçlüğü çeken bireylerin dışlanmaması, psikolojik eleştiriye maruz kalmaması çok önemlidir. Özellikle de çocukluk çağında görülen bu durum için ebeveynlerin çocuğa destek olması ve ona belirli bir eğitim metodu uygulaması gerekir. Bu konuda pek çok uzmanın çalışmaları ve öğretici eğitim metotları bulunmaktadır. Çocuklar için bu eğitime önem verilmeli ve onların en ideal şekilde bu zorluğu yenmesi sağlanmalıdır. Bu konuda ebeveynin öğretmeni bilgilendirmesi çocuğun sınıfta rencide olmaması ve ezilmemesi için çok önemli bir detaydır.

Özgül Öğrenme Güçlüğü hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için https://madalyonklinik.com/blog/ozgul-ogrenme-guclugu adresini ziyaret edebilirsiniz.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat